CMJ 2015 Preview – Tuesday

CMJ

Tuesday, October 13th begins CMJ 2015.

 

QRO recommends

 

Arlene’s Grocery, 95 Stanton St. (QRO venue review) (official/free)
Siren Sounds/DoNYC
1:20 PM – Captain Baby
2:00 PM – Rosy Street
2:40 PM – Henry Hall
3:20 PM – Caged Animals
4:00 PM – MULTIMAGIC
4:40 PM – Ron Gallo
5:20 PM – Wet Leather
6:00 PM – Pompeya

Cake Shop, 152 Ludlow St. (QRO venue review) (free)
12:00 PM – Nox Boys
12:00 PM – Chomp
12:00 PM – SWEET BRONCO
12:00 PM – Bent Denim

The SuffersDr. Martens Store, 868 Broadway (RSVP)
7:00 PM – Expert Alterations
7:00 PM – Pinact
7:00 PM – Beverly

Put on your Doctor Martens Boots!

Elvis Guesthouse, 85 Avenue A (invite-only)
Beyond Beyond Is Beyond
4:00 PM – Nico Yaryan

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review) (free)
1:00 PM – Robbing Millions
1:45 PM – Good Morning
2:30 PM – Caveboy
3:15 PM – Them Bruins
4:00 PM – Methyl Ethel
4:45 PM – Crooked Colours
5:30 PM – Cosmo Sheldrake

Pianos (Upstairs), 158 Ludlow St. (QRO venue review) (official/free)
Rhyme & Reason
1:00 PM – Golden Bloom
1:50 PM – Holiday Mountain
2:40 PM – The Suffers
3:30 PM – Catey Shaw
4:20 PM – Kid In the Attic
5:10 PM – Fiction Plane
6:00 PM – Say Girl Say

Rockwood Music Hall, Stage # 1, 196 Allen St. (QRO venue review) (official/free)
Sierra Nevada/Epic Proportions Tour/Fata Booking/80/20 Records/SESAC
12:00 PM – Keys & Corridors
12:45 PM – Playboy Manbaby
1:30 PM – Captain Squeegee
3:00 PM – Valise
3:45 PM – Amy & The Engine

 

 

Arlene’s Grocery, 95 Stanton St. (QRO venue review) (official/free)
Data Touring/Siren Sounds
8:00 PM – Swizzymack
9:00 PM – Wes Walker
9:40 PM – Weekend Money
10:20 PM – denitia & sene
11:00 PM – Nina Sky

Nina Sky is beautiful identical twins that make dance music that draws influences from reggaeton and dancehall. All that is really necessary to know is the beautiful identical twins part.

Baby’s All Right, 146 Broadway (QRO venue review) (official/free)
New Zealand
6:00 PM – Carb on Carb
6:40 PM – Marlon Williams
7:20 PM – Anthonie Tonnon
8:00 PM – Lontalius

Baby’s All Right, 146 Broadway (QRO venue review)
Bayonet Records/Couple Skate
9:00 PM – Sheer Agony
Nina Sky9:00 PM – Mega Bog
9:00 PM – Frankie Cosmos
9:00 PM – Laced

Black Bear Bar, 70 N 6th St.
7:00 PM – NEW MYTHS
7:00 PM – CHAOS
7:00 PM – The Chairman
7:00 PM – THE RiCECOOKERS
7:00 PM – The Hsu-nami

Bowery Ballroom, 6 Delancey St. (QRO venue review)
9:00 PM – Deakin
9:00 PM – PC Worship
9:00 PM – Panda Bear

One of the founding members of Baltimore’s ultra-relevant experimental electronic outfit Animal Collective (QRO live review), Noah Lennox – a.k.a. Panda Bear (QRO photos at a festival) – broke out of the zoo and is now on his own (QRO photos at a festival), with 2011’s Tomboy (QRO review), the follow-up to 2007’s Person Pitch (QRO review). He comes to play Bowery Ballroom three nights in a row for CMJ after contributing to Daft Punk’s Grammy-winning Random Access Memories (QRO review), playing off his own new Panda Bear Meets the Grim Reaper.

Bowery Electric, 327 Bowery (official/free)
Outlet Collective/EiPR
6:30 PM – Pushing Static
7:00 PM – Ruby My Dear
7:30 PM – The Fantastic Plastics
8:00 PM – Marlowe Grey
8:30 PM – The New Tarot
9:00 PM – Menage
9:30 PM – Nadia Kazmi
Panda Bear10:00 PM – Jesus On The Mainline
10:30 PM – Benjees
11:00 PM – Blankus Larry
12:00 AM – Morningside Lane

Bowery Electric (Map Room), 327 Bowery
L Rock Entertainment
6:30 PM – Talay
7:15 PM – Stevie & The Lion
8:00 PM – Kings
8:45 PM – Greg Oliveras
9:30 PM – Dash Hammerstein
10:15 PM – Skunkmello
11:00 PM – Mikey & The Other Guys
11:30 PM – Boxing

Brooklyn Bowl, 61 Wythe Ave. (QRO venue review) (official or RSVP)
The Syndicate
8:00 PM – Grace Mitchell
8:00 PM – Oberhofer
8:00 PM – Joywave

Brad Oberhofer founded his namesake band (QRO photos at a festival) to perform live shows, but it’s turned into a regular gig as things have gotten bigger & bigger for the band (QRO photos outdoors) since releasing debut Time Capsules II in 2012, not to mention the following year’s Notalgia EP (QRO review).

C’mon Everybody, 325 Franklin Ave.
Hallelujah Blackout
6:15 PM – Native Harrow
7:00 PM – Johnny Lewis
7:45 PM – Vita & The Woolf
8:30 PM – Brett Saxon
9:15 PM – Zachary Cale

Cake Shop, 152 Ludlow St. (QRO venue review)
7:00 PM – Good Morning
Oberhofer8:00 PM – Caged Animals
9:00 PM – Miya Folick
10:00 PM – Death By Unga Bunga
11:00 PM – Step-Panther

Cameo Gallery, 93 N 6th St. (QRO venue review)
Tell All Your Friends PR
6:30 PM – Mothers
7:20 PM – Cool Ghouls
8:10 PM – Bayonne
9:00 PM – Pearls
9:50 PM – WALTZ
10:40 PM – ALEXANDER F
11:40 PM – AMFM

Carroll Place, 157 Bleecker St.
9:00 PM – Calan Mai
9:45 PM – Vita & The Woolf
10:30 PM – Workman Song
11:15 PM – Cristina Valentina

Elvis Guesthouse, 85 Avenue A
Beyond Beyond Is Beyond
6:00 PM – Heaters
6:00 PM – Sam Kogon
6:00 PM – Ancient Ocean
6:00 PM – Annique Monet
6:00 PM – Coke Weed

The Delancey, 168 Delancey St. (official/free)
6:30 PM – Original Sharks
7:00 PM – MPV
7:45 PM – Life Size Maps
8:30 PM – Narc Twain
9:15 PM – Silverbird
10:15 PM – King Neptune
11:15 PM – City of the Sun
12:15 AM – ARROWS OF LOVE

The Delancey Upstairs, 168 Delancey St. (free)
6:30 PM – Get Summered
6:30 PM – Growing Stone
8:30 PM – Lance Neptune

Fat Baby, 112 Rivington St.
7:00 PM – Thayer Sarrano
8:00 PM – The Poison Orchard
9:00 PM – Nancy Pants
10:00 PM – Molly Sweeney
11:00 PM – For Esmé
12:00 AM – Like Herding Cats

The Flat, 308 Hooper St.
6:00 PM – ohnomoon
6:45 PM – Vomitface
7:30 PM – BL_NK SP_C_S
8:15 PM – Selahphonic
9:00 PM – Lilly Wolf

Fontana’s, 105 Eldridge St. (QRO venue review)
CEG
8:00 PM – Polyvamp
10:00 PM – Chromatropic
11:00 PM – Space Bacon
12:00 AM – Space Carnival

Good Room, 98 Meserole Ave.
Garage Land
8:00 PM – watermelon sugar
9:40 PM – Casey Hopkins Duo
10:30 PM – Acid Dad
11:20 PM – Navy Gangs
12:00 AM – Worthless
12:30 AM – Surfbort
12:50 AM – Savants
1:20 AM – Tall Juan
2:00 AM – Tommy James

Gramercy Theatre, 127 East 23rd St. (QRO venue review)
7:00 PM – PRhyme

Highline Ballroom, 431 W 16th St. (QRO venue review)
5:30 PM – Gordi
6:30 PM – Jill Andrews
7:30 PM – Lauv
8:15 PM – Avec Sans
10:15 PM – Milk & Bone
11:15 PM – Caverns

Knitting Factory, 361 Metropolitan Ave. (QRO venue review)
BMI/HD Radio
8:00 PM – CULTFEVER
8:50 PM – Sizzy Rocket
9:40 PM – Audiodamn!
10:30 PM – Secret Weapons
11:20 PM – Frances Rose
12:10 AM – Chrome Pony

(le) Poisson Rouge, 158 Bleecker St. (QRO venue review)
Sugar Mama BK
7:30 PM – Looms
CULTFEVER8:30 PM – TEEN
9:30 PM – Sharkmuffin
10:30 PM – Total Slacker
11:30 PM – Beverly

Left Field, 87 Ludlow St.
8:00 PM – The Low Doses
8:45 PM – Corsica Arts Club
9:30 PM – NÉONHÈART
10:15 PM – Netsuke
11:00 PM – field trip
11:45 PM – Varick

Left Field (Downstairs), 87 Ludlow St.
7:00 PM – TESHA
7:45 PM – The Sectionals
8:30 PM – The Tye Trybe
9:15 PM – Oh Malô
10:00 PM – Conrad Clifton

Living Room, 134 Metropolitan Ave. (official/free)
Music is GREAT U.K.
8:00 PM – Stealing Sheep
8:45 PM – GARDEN OF ELKS
9:30 PM – JAKE ISAAC
10:15 PM – SYKES
11:00 PM – Hooton Tennis Club

Marlin Room at Webster Hall, 125 East 11th St.
BalconyTV
6:45 PM – EVVY
7:30 PM – Stone Cold Fox
8:45 PM – Alex Winston
9:45 PM – FEMME
10:30 PM – French Horn Rebellion
11:30 PM – Mansions on the Moon

Matchless, 557 Manhattan Ave. (QRO venue review)
8:00 PM – HOWQUA
Alex Winston8:45 PM – Crown the Invisible
9:30 PM – AyOH
10:15 PM – Jungle Fires
11:00 PM – HAM SANDWICH

Muchmore’s, 2 Havemeyer St.
7:00 PM – Slang King
7:40 PM – OxenFree
8:20 PM – The Meaning of Life
9:00 PM – NO ICE
9:40 PM – Milk Dick
10:20 PM – Junk Boys
11:00 PM – Parlor Walls
11:40 PM – Left & Right
12:20 AM – My Teenage Stride

Niagara, 112 Avenue A (official/free)
9:00 PM – Great Shapes
9:50 PM – Arc Waves
10:50 PM – Walking Shapes

Output, 74 Wythe Ave. (RSVP)
Co-Sign
10:00 PM – MONIKA
8:30 PM – Oscar
10:00 PM – Dilly Dally
10:00 PM – Beach Baby

Palisades, 906 Broadway
8:00 PM – Kero Kero Bonito

Parkside Lounge, 317 E Houston St.
8:00 PM – Raye Zaragoza
9:00 PM – City Mice
10:00 PM – BETS
11:00 PM – Sara Kendall
12:00 AM – Tetish

Pete’s Candy Store, 709 Lorimer St. (QRO venue review) (official/free)
Hearts Bleed Radio
5:10 PM – Twiga
My Teenage Stride5:50 PM – Hamish Kilgour
6:30 PM – Big Quiet
9:00 PM – Jake Sherman
10:00 PM – Kelly Paige
11:00 PM – Laura & Greg

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review) (unofficial)
Banners
7:00 PM – Yabadum
7:45 PM – Methyl Ethel
8:30 PM – High Waisted
9:15 PM – Chastity
10:00 PM – Great Caesar
10:45 PM – Sizzy Rocket
11:30 PM – Mainland
12:15 AM – Crooked Colours
1:00 AM – Gilligan Moss

Pianos (Upstairs), 158 Ludlow St. (QRO venue review) (free)
Banners
7:30 PM – Ben Talmi
8:15 PM – Tora
9:00 PM – Jack & Eliza
9:45 PM – Brave Shores
10:30 PM – Briana Marela

Pine Box Rock Shop, 12 Grattan St.
10:30 PM – Dietrich Jon
11:30 PM – Caveboy
12:30 AM – Harbour

Rock Shop, 249 4th Ave. (QRO venue review)
TJO
7:00 PM – Dreams of June
7:45 PM – Bree & The Whatevers
8:20 PM – Out of System Transfer
8:55 PM – Polyvox
9:35 PM – Best Behavior
11:15 PM – The Tins
12:00 AM – Howth

Rockwood Music Hall, Stage # 1, 196 Allen St. (QRO venue review) (official/free)
Sierra Nevada
5:00 PM – Muscadettes
6:00 PM – Lucy & La Mer
7:00 PM – The Walking Sticks
8:00 PM – Oh, Cassius!
9:00 PM – Bailen
10:00 PM – Michael Daves
11:00 PM – Shayfer James
12:00 AM – Edison
1:00 AM – Line & Circle

Rockwood Music Hall, Stage # 2, 196 Allen St. (QRO venue review) (official/free)
Sierra Nevada/WFUV
5:00 PM – The Suffers
6:00 PM – Fraser A. Gorman
7:00 PM – Martin Courtney
8:00 PM – Hooton Tennis Club

Rockwood Music Hall, Stage # 2, 196 Allen St. (QRO venue review) (official/free)
Sierra Nevada/Communion
9:00 PM – Ben Abraham
9:45 PM – Marlon Williams
10:30 PM – Son Little
11:15 PM – Johanan

Rockwood Music Hall, Stage # 3, 196 Allen St. (QRO venue review) (official/free)
Sierra Nevada
5:00 PM – Afrakite
6:00 PM – TBA
Christopher Paul Stelling7:00 PM – Caitlin Mahoney
8:00 PM – Marco Foster
9:00 PM – Oh Pep!
10:00 PM – Christopher Paul Stelling
11:00 PM – Jesse Ruben
12:00 AM – APigeon

S.O.B.’s, 204 Varick St.
Tawan Beats Music
7:00 PM – Boxing
7:00 PM – io
7:00 PM – Soft Lipa
11:00 PM – Post Malone
11:00 PM – Donmonique
11:00 PM – Jazz Cartier

Santos Party House, 96 Lafayette St. (QRO venue review)
9:00 PM – Jay IDK
9:30 PM – Young Roddy
10:00 PM – Donmonique
10:00 PM – Fame School
11:15 PM – TBA
12:15 AM – Jay Electronica

The Shop, 234 Starr St.
7:00 PM – Ernest Ellis
8:00 PM – Cosmicide
9:00 PM – Bridges and Powerlines
10:00 PM – ARROWS OF LOVE
11:00 PM – Graveyard Lovers

Sofar Sounds
8:00 PM – secret show

Sofar Sounds does a secret show every night of CMJ – acts & venues TBA.

The Studio @ Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
UTA
8:00 PM – Sebastian Mikael
8:45 PM – Lawrence
Love As Laughter9:30 PM – Cheatahs
10:15 PM – Howard
11:00 PM – Alex Vargas
11:45 PM – SAFIA

The Unicorn, 105 Henry St.
Chicks With Licks
7:40 PM – Margaret Dodge
7:52 PM – Tahlia Robinson
8:06 PM – Lauren Maul
8:20 PM – Jessica Delfino
8:48 PM – Killy Dwyer
9:00 PM – Elena Simon
9:12 PM – The Dreamstalks
9:26 PM – My Left Tit

Union Hall, 702 Union St. (QRO venue review)
8:30 PM – Dave Hill
8:30 PM – Roger Hailes
8:30 PM – Greg Barris

Union Pool, 484 Union Ave. (QRO venue review) (free)
8:00 PM – Beech Creeps
8:00 PM – Love As Laughter
8:00 PM – Heaters

 

 

Here’s QRO’s handy map of all of the participating venues:

 

 

For festival website, go here: https://www.cmj.com/marathon/index.php

Categories
Features