MONDO NYC 2016 Preview

2016 seems to be the year that New York’s CMJ won’t happen, but from the original creators of CMJ comes MONDO NYC, Wednesday-Sunday, September 14th to 18th, at venues...
Mondo

MONDO NYC 2016 Preview2016 seems to be the year that New York’s CMJ (QRO 2015 recap) won’t happen, but from the original creators of CMJ comes MONDO NYC, Wednesday-Sunday, September 14th to 18th, at venues across the city:

 

WEDNESDAY, SEPTEMBER 14th

Bowery Electric, 327 Bowery
7.30pm – Ian Kieffer
8.15pm – Brett Saxon
9.00pm – Natalie Duffy
9.45pm – The Lulls
10.30pm – Henry Hall

Bowery Electric Map Room, 327 Bowery
7.15pm – Killy Dwyer
8.00pm – Sean Nolan & The Heartmakers
8.45pm – Lorkin O’Reilly
9.30pm – Patrick Collins
10.15pm – Kevin McWha Steele
12.00am – NVKO

Cake Shop, 152 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Echoic
8.00pm – The Commuters
9.00pm – Organised Scum
10.00pm – Former Belle
11.00pm – Room Full Of Strangers

C’mon Everybody, 325 Franklin Ave.
8.00pm – Fleabite
9.00pm – Cristy C Road
10.00pm – Erica Freas
11.00pm – Hot Tears

The Delancey, 168 Delancey St.
8.00pm – Those Creatures
9.00pm – Wake Island
10.00pm – Deth Rok
11.00pm – Autodrone
12.00am – Darkbird

Friends and Lovers, 641 Classon Ave.
8.30pm – GarytheGent
9.10pm – Mark U
9.50pm – Grand Analog

The Hall at MP, 470 Driggs Ave.
7.00pm – Hannah Scott
8.00pm – MRCH
9.00pm – Carnival Youth
10.00pm – Opus Orange

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
Sneak Attack Media/Pledge Music
Julian Velard
Julian Ward
Elizabeth & The Catapult
8.30pm – Elle Exxe

Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
7.00pm – The Amity Affliction
Being As An Ocean
Hundredth
Trophy Eyes

Webster Hall Marlin Room, 125 East 11th St. (QRO venue review)
7.30pm – Cute Is What We Aim For

 

THURSDAY, SEPTEMBER 15th

Bowery Electric, 327 Bowery
5.15pm – Washa
6.00pm – Dead Leaf Echo
6.45pm – Pollens
10.00pm – Rapture the Party
8.15pm – Imagist
9.00pm – Teen Body
9.45pm – Soft Lit
10.30pm – Negative Gemini
11.30pm – George Clanton

Bowery Electric Map Room, 327 Bowery
7.00pm – Talos
8.00pm – Hannah Scott
8.45pm – Zonder Kennedy & The Scoville Junkies
9.30pm – Primme
10.15pm – Pool Cosby

Brooklyn Bowl, 61 Wythe Ave. (QRO venue review)
8.30pm – Ghost Of Paul Revere
9.45pm – Love Cannon
11.30pm – ?uestlove (DJ set)

Cake Shop, 152 Ludlow St. (QRO venue review)
9.00pm – Twiga
10.00pm – Rapture the Party
10.00pm – Robot Princess
11.00pm – Tiger Knee

C’mon Everybody, 325 Franklin Ave.
9.30pm – Chanese Elife
10.00pm – Rapture the Party
10.15pm – Rue Brown
11.00pm – Lady Moon & The Eclipse

The Delancey, 168 Delancey St.
7.00pm – Hazlett
8.00pm – Mane
9.00pm – Elle Exxe
11.00pm – Grand Analog
12.00am – Luke Million

Friends and Lovers, 641 Classon Ave.
8.30pm – Darkbird
9.15pm – Ira Lawrence
10.00pm – Saniyé

DROM, 85 Avenue A (QRO venue review)
9.00pm – Julienne Dweck
10.00pm – Rapture the Party

Leftfield, 87 Ludlow St.
8.00pm – Lolas Ghost
9.00pm – The Judy Blooms
10.00pm – Tattoo Money
11.00pm – Kidaudra (hologram performance)

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Upright Man
8.00pm – Turner Cody & The Dukes Of Decline
9.00pm – Jordan Lane Price
10.00pm – Reputante
11.00pm – Aunt Ange
10.00pm – Rapture the Party

Pianos Upstairs, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Jordan Okrend
8.00pm – NVKO
9.00pm – Big Picture Holiday
10.00pm – DJ Taela Naomi

Union Hall, 702 Union St. (QRO venue review)
8.00pm – Jamie Kilstein

Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
7.25pm – Blind Guardian
Grave Digger

 

FRIDAY, SEPTEMBER 16th

Bowery Electric, 327 Bowery
6.30pm – A Valley Son
7.15pm – Franz Pavo
8.45pm – THICK
9.30pm – Psychobaby

Brooklyn Bowl, 61 Wythe Ave. (QRO venue review)
9.00pm – Lespecial
10.30pm – TAUK

Cake Shop, 152 Ludlow St. (QRO venue review)
8.00pm – Oh Boland
9.00pm – Joey Sprinkles
11.00pm – Saved by the 90s with Bayside Tigers and DJ Suga Ray
11.00pm – The Sleepies

C’mon Everybody, 325 Franklin Ave.
8.00pm – New Manhattan
9.00pm – Del Caesar
10.00pm – The Jaguar Club

The Delancey, 168 Delancey St.
6.00pm – Kris Angelis
7.00pm – Kathryn Gallagher
8.00pm – Jocelyn & Chris Arndt
9.00pm – Opus Orange

DROM, 85 Avenue A (QRO venue review)
7.00pm – Jake Tavill
7.30pm – Kiki Ireland
7.45pm – WithLoveXavier
8.00pm – Xavier White
8.20pm – Pale Moon Gang
9.00pm – The Parkers
9.45pm – Cee Knowledge (Digable Planets) & The Cosmic Funk Orchestra
10.20pm – Marilyn Carino
11.00pm – Saved by the 90s with Bayside Tigers and DJ Suga Ray

Friends and Lovers, 641 Classon Ave.
10.00pm – Hot Sounds Island with Luke Million, Obey City, Paul Jones

The Gateway, 1272 Broadway
Invertebrate
8.00pm – Museyroom
9.00pm – Field Trip
11.00pm – Homeshake

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Matt Butler
8.00pm – Faulkner
9.00pm – Organised Scum
10.00pm – The Everymen
11.00pm – Carnival Youth
11.00pm – Saved by the 90s with Bayside Tigers and DJ Suga Ray

Pianos Upstairs, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
6.00pm – Alex Marchica
7.00pm – Andrew Castro
8.00pm – Joe Pino Trio
11.00pm – Saved by the 90s with Bayside Tigers and DJ Suga Ray

Studio at Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
7.30pm – Downtown Boys

Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
7.30pm – TR/ST
Cold Cave
DJ Damian

Webster Hall Marlin Room, 125 East 11th St. (QRO venue review)
11.00pm – Saved by the 90s with Bayside Tigers and DJ Suga Ray

 

SATUDAY, SEPTEMBER 17th

Bowery Electric, 327 Bowery
6.30pm – Dirty Dishes
8.00pm – Mama Magnolia
8.45pm – ohnomoon
9.30pm – The Undercover Dreamlovers
10.00pm – Iris Lune
10.15pm – The Republic Of Wolves

Bowery Electric Map Room, 327 Bowery
7.00pm – Kris Angelis
8.00pm – Echoic
9.00pm – Where Fires Are
9.45pm – Rich Girls

Brooklyn Bowl, 61 Wythe Ave. (QRO venue review)
7.00pm – Upright Man
9.00pm – Hayley Jane & the Primates
10.30pm – TAUK

C’mon Everybody, 325 Franklin Ave.
8.00pm – MRCH
9.00pm – Valley Hush
10.00pm – Iris Lune

The Delancey, 168 Delancey St.
7.45pm – Clones of Clones
8.45pm – Royal Teeth
9.45pm – Brave Baby
10.45pm – Julietta

Friends and Lovers, 641 Classon Ave.
7.50pm – Faulkner
8.30pm – Elle Exxe
9.10pm – Best Behavior
9.50pm – Wet Leather

The Hall at MP, 470 Driggs Ave.
10.30pm – Go Man Go
11.30pm – Chromatic

Lovecraft, 50 Avenue B
Tamizdat
7.00pm – Salt Cathedral
8.00pm – Jojo Abot

N.O.R.D.
6.00pm – Gina Royale
6.45pm – Anna Christie & The Sapphires
7.30pm – Cole Lumpkin
9.15pm – Jigsaw Youth
9.45pm – The Ricecookers

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Mane
8.00pm – Raphaelle
9.00pm – Darkbird
10.00pm – Active Bird Community
11.00pm – Out To Lunch

Pianos Upstairs, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
5.00pm – Erin Kron
6.00pm – The Shrimps
7.00pm – Hazlett
9.00pm – Lines West

Studio at Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
7.00pm – Ghost Bath
Numenorean
Frosthelm

Webster Hall, 125 East 11th St. (QRO venue review)
8.00pm – Angel Olsen
Alex Cameron

 

SUNDAY, SEPTEMBER 18th

Pianos, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Civil Villains
8.00pm – Zigadoo Money Clips
9.00pm – Goldy
10.00pm – Dirty Heretics
11.00pm – Jouska

Pianos Upstairs, 158 Ludlow St. (QRO venue review)
7.00pm – Florie Namir
8.00pm – Ira Lawrence
9.00pm – The Dopest Matrix
10.00pm – DJ Whoami

 

Here is a map of all participating venues:

Categories
Features