SXSW 2009 Preview

Wednesday, March 18th Thursday, March 19th Friday, March 20th Saturday, March 21st

Virtually any place that can hold a band (with or without a roof) has got something going on.  While the action is focused on downtown, right around 6th Street, the whole city rocks, and here's our map of everywhere that's anywhere at SXSW 2009:

{snippet 5}


Wednesday, March 18thQRO review 

Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St.

12:00 PM – Hyperpotamus
12:30 PM – Natalia Lafourcade
1:00 PM – Girl in a Coma
1:30 PM – The So So Glos
2:00 PM – DD/MM/YYYY
2:30 PM – The Golden Filter
3:00 PM – All the SaintsPrinceton
3:30 PM – Scribe
4:00 PM – Cale Parks
4:30 PM – Brazos
5:00 PM – Princeton (album review, photos, photos)
5:30 PM – Meiko

Austin Convention Center (Studio SX), 500 E Cesar Chavez St.

12:30 PM – Clem Burke
1:00 PM – Jennifer Czeisler
1:30 PM – Bob Clearmountain & Bob Ludwig
2:00 PM – Datarock
2:30 PM – Fernanda Takai
3:00 PM – John Cruz
3:30 PM – Martin Elbourne
4:00 PM – Barcelona
4:30 PM – Meiko
5:00 PM – Natalia Lafourcade
5:30 PM – Dallas Austin

Austin Convention Center, where people pick up badges & wristbands, also plays host to SXSW's Daystage & Studio SX, with bands on the half-hour.

BD Riley’s, 204 E 6th St. (unofficial, free)

11:00 AM – The Scotland Yard Gospel Choir
11:00 AM – Carol Bui
11:00 AM – Dancer vs. Politician
11:00 AM – Twin Tigers (photos)Drink Up Buttercup
11:00 AM – The Luchagoers
11:00 AM – The Cynics
11:00 AM – The Coathangers

Beauty Bar, 617 E 7th St. (unofficial, free)

12:00 PM – The Lemurs
1:00 PM – Pretty & Nice
2:00 PM – Drink Up Buttercup (photos)
3:00 PM – Hot Panda
4:00 PM – Project Jenny, Project Jan
5:00 PM – Lemonade

Beerland, 711 ½ Red River St. (unofficial, free)

1:00 PM – Psychedelic Horseshit
1:40 PM – Dikes of Holland
2:20 PM – Eat Skull
3:05 PM – The Young
4:00 PM – Turbo Fruits
4:50 PM – The Homosexuals (photos)
5:40 PM – Endless Boogie

Brush Square Park, East Tent

3:00 PM – Two Hours Traffic
3:40 PM – Arkells
4:20 PM – Mother Mother
5:00 PM – Beast
5:40 PM – Sebastien Grainger & The Mountains (album review, photos, photos)
6:20 PM – Shout Out Out Out Out

Brush Square Park will be home-away-from-home for all sorts of expats, as foreign governments hold BBQ's, starting with Canada's.

Cheapo Records, 914 N Lamar Blvd. (unofficial, free)

12:00 PM – Spain Colored Orange
1:00 PM – Natccu
2:00 PM – Bad Credit No Credit (photos)
3:00 PM – Triple Cobra
4:00 PM – JWW & The Prospectors
5:00 PM – The Vandelles
6:00 PM – The Designer Drugs

Club de Ville, 900 Red River St. (unofficial, free)

12:00 PM – Thao Nguyen & The Get Down Stay Down (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, photos, video)
12:00 PM – The Shaky Hands (album review, album review, photos, photos)
12:00 PM – The Paper Chase
12:00 PM – Marnie Stern
12:00 PM – Horse FeathersThao
5:00 PM – The Thermals (photos)

Club Primo's, 1700 E 6th St. (unofficial)

TBA – Dinowalrus
TBA – Ringo Deathstarr
5:00 PM – The Forms (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
 
Creekside Lounge, 606 E 7th St. (unofficial, free)

12:45 PM – The Gay Blades
1:30 PM – Ezra Furman & The Harpoons
2:15 PM – Midgetman
3:00 PM – Goes Cube
3:45 PM – The May Fire
4:30 PM – Grant Hart
5:15 PM – Franz Nicolay

In addition to all the band's looking for their 'big break', SXSW also sees veterans from way back when coming back, and 2009 sees the return of Hüsker Dü's Grant Hart, one of the greatest drummer/singers ever (take that, Peter Gabriel & the dude who sang/drum "867-5309 (Jenny)"…).

The Dog & Duck Pub, 406 W 17th St. (unofficial, free)

12:00 PM – The Hilary York Band
1:00 PM – The Service Industry
1:50 PM – Tim Easton
2:40 PM – Those Darlins
3:30 PM – General Fiasco
4:20 PM – The Crimea
5:10 PM – The Handsome Family
6:00 PM – Future Clouds & Radar
7:00 PM – That Petrol Emotion

Emo’s, 600 Red River St. (unofficial, free)

2:00 PM – Garotas Suecas
2:45 PM – Psychedelic Horseshit
3:30 PM – Trash Talk
4:15 PM – Annihilation Time
5:00 PM – Young Widows
5:45 PM – The Bronx

Brooklyn Vegan gets in touch with his inner punk with this free daytime show.

Emo’s Annex, 600 Red River St. (unofficial, free)

12:00 PM – Y La Bamba
12:30 PM – Theresa Andersson (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
1:00 PM – Marching Band
1:30 PM – Deastro
2:00 PM – The Phenomenal Handclap Band
2:30 PM – maus haus
3:00 PM – Blind PilotTheresa Andersson
3:30 PM – We Were Promised Jetpacks
4:00 PM – J. Tillman
4:30 PM – Deer Tick
5:15 PM – Easy Star All-Stars

Emo’s Main Room, 600 Red River St. (unofficial, free)

1:00 PM – Willem Maker
1:30 PM – Old Blood
2:00 PM – Turbo Fruits
2:30 PM – Crocodiles
3:15 PM – WAVVES
4:00 PM – The Strange Boys
4:45 PM – Thomas Function
5:30 PM – King Khan & BBQ Show (photos)

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

1:30 PM – American Princess
2:15 PM – Let's Wrestle
3:00 PM – The Strange Boys
3:45 PM – Esser
4:30 PM – Post War Years
5:15 PM – Abe Vigoda (photos)

Friends, 208 E. 6th St. (unofficial, free)

12:30 PM – Laura Burhenn
1:20 PM – Deleted Scene
2:00 PM – Carol Bui
2:50 PM – Middle Distance Runner (spotlight, interview, live review, photos)
3:40 PM – US Royalty
4:30 PM – These United States (album review, photos)

Latitude 30, 512 San Jacinto St. (invite)

5:00 PM – Dananananaykroyd
5:00 PM – The Electric City
5:00 PM – Slow Club

While the colonies might schlep it in the great outdoors, eating meat cooked over a fire, denizens of The United Kingdom stay classy with a series of events at Latitude.

Maggie Mae’s (Club Room Stage), 323 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Local Natives
12:50 PM – Gavin Castleton with Meiko
1:40 PM – Bad Veins
2:30 PM – We Were Promised Jetpacks
3:20 PM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
4:00 PM – Other Lives
4:10 PM – Titus Andronicus (photos, photos)
5:00 PM – Garotas Suecas

Maggie Mae’s (Deck Stage), 323 E 6th St. (unofficial, free)

11:45 AM – Lovvers
12:35 PM – The Mae Shi
1:25 PM – Future of the Left
2:15 PM – Marnie SternVivian Girls
3:05 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
3:55 PM – Mapei
4:45 PM – Nico Vega
5:30 PM – WAVVES

Maggie Mae’s Gibson Room, 323 E 6th St. (unofficial, free)

11:30 AM – Black Gold
12:20 PM – Boxing Lesson
1:10 PM – Juliette Commagere
2:00 PM – Natalie Portman's Shaved Head
2:50 PM – Yelle
3:40 PM – Cut Off Your Hands
4:30 PM – Asteroids Galaxy Tour (live review, photos, video)
5:30 PM – Other Lives
 
ME Soundstage, 2130 S Congress Ave. (unofficial, free)

11:30 AM – BLK JKS
1:30 PM – Alela Diane
3:30 PM – Pet & The Pirates
5:30 PM – Wild Yaks
7:30 PM – The Features

Seattle's KEXP holds three days of live performances at ME Soundstage – with free admission.  It's a little far off the beaten trail, but that just means you'll get a great spot.
 
Mohawk, 912 Red River St. (unofficial, free)

12:15 PM – Kevin Devine
1:00 PM – Garotas Suecas
1:45 PM – Caitlin Rose
2:30 PM – J Tillman
3:30 PM – Vetiver
4:30 PM – The Mae Shi

Mohawk's Patio, 912 Red River St. (unofficial, free)

11:45 AM – Telekinesis
12:30 PM – Here We Go Magic
1:15 PM – TV/TV
2:00 PM – Young Widows
3:00 PM – Gringo Star (live review, album review, photos, photos, photos, video, video)
4:00 PM – Elvis Perkins In Dearland (live review, live review, album review, photos, photos, photos, video, video, video)
5:00 PM – Akron/Family (photos)

Local website The Austinist is putting on one of Wednesday's best daytime shows, both inside and outside of Mohawk's.

Peckerhead's, 402 E 6th St. (unofficial, RSVP)

1:00 PM – The Cheek
1:30 PM – These United States (album review, photos)
2:00 PM – Thomas Function
2:30 PM – Snake & Jet's Amazing Bullit BandAkron/Family
3:00 PM – Hockey (photos)
3:30 PM – Young Love
4:00 PM – Found
4:30 PM – The Proclaimers
5:00 PM – Casiokids
5:30 PM – The Phenomenal Handclap Band
6:00 PM – Pete and the Pirates
6:30 PM – TBA
7:00 PM – The Golden Filter

Radio Room, 508 E 6th St. (unofficial, RSVP)

12:00 PM – Greg Laswell
1:00 PM – Samantha Crain
2:00 PM – Port O'Brien
3:00 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
4:00 PM – Wild Light (photos, photos, photos, photos, photos, video)
5:00 PM – M. Ward (album review)

Radio Room Patio, 508 E 6th St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Anathallo
1:30 PM – Amanda Palmer
2:30 PM – Heartless Bastards (live review, album review, photos, photos, video, video)
3:30 PM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)
4:30 PM – Superdrag (live review)

PASTE throws its own party during the day on Day One.

Rainbow Cattle Company, 303 W 5th St. (unofficial, RSVP)

1:00 PM – Dead Black Hearts
1:45 PM – Glossary
2:30 PM – Ghostfinger
3:15 PM – The Might Stef
4:00 PM – Willie Heath Neal
5:00 PM – We Were the States
6:00 PM – Special Guests
7:00 PM – +/- {Plus/Minus} (album review, album review, photos, photos)
7:30 PM – 8 Loudest Boom Bah Yea

Red Eyed Fly, 715 Red River St. (unofficial, free)

12:40 PM – The Upsidedown
1:20 PM – Whispertown2000
1:50 PM – Youngmond Grand
2:20 PM – Evangelicals (spotlight, live review, album review, photos, photos)
2:50 PM – Amanda Palmer
3:20 PM – The Drones
3:50 PM – Dawes
4:20 PM – MegaFaun (photos)
4:50 PM – Tallest Man On Earth
5:20 PM – Von Bondies

Red House Pizzeria, 1917 Manor Rd. (unofficial, free)

1:00 PM – The Hawks
1:45 PM – Pete and the Pirates
2:30 PM – The Wild MoccasinsEvangelicals
3:15 PM – Young Mammals
4:00 PM – The Manhattan Love Suicides
4:45 PM – Esser
5:30 PM – Scissors for Lefty
6:15 PM – Ski Bunny

Red 7 (Indoor Stage), 611 E 7th St. (unofficial, free)

12:30 PM – LARYTTA
1:15 PM – Shout Out Out Out Out
2:00 PM – Max Tundra (photos)
2:45 PM – DMG$
3:35 PM – Themselves
4:20 PM – Rainbow Arabia
5:05 PM – Beach House (album review, photos, photos)

Red 7 (Outdoor Stage), 611 E 7th St. (unofficial, free)

12:15 PM – LAKE
1:00 PM – WAVVES
1:45 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
2:30 PM – The Thermals (photos)
3:15 PM – Yoni Wolf of WHY?
3:50 PM – Fol Chen
4:35 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)Fastball
5:20 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)

Scoot Inn, 1308 E 4th St. (unofficial, free)

2:00 PM – Krista Muir
2:30 PM – Silverghost
3:00 PM – Sleepy Sun
3:30 PM – Larkin Grimm
4:00 PM – Night Horse
4:30 PM – Willem Maker
5:00 PM – Hopewell

Waterloo Records, 600 N Lamar Blvd. (unofficial, free)

5:00 PM – David Garza
5:05 PM – Southeast Engine
5:10 PM – Laura Gibson
5:15 PM – Kevin Devine
5:20 PM – Buck 85
5:25 PM – Herman Dune
5:30 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
5:40 PM – Tigercity (photos, photos, video)
5:50 PM – +/- {Plus/Minus} (album review, album review, photos, photos)
6:00 PM – The Hours
6:10 PM – Palomar
6:20 PM – Melissa Auf der Maur

What's with the alt-world suddenly loving Leonard Cohen?  First he's booked to Bonnaroo (festival guide), and now there's a tribute show to him in the between day-and-night hour-and-a-half on day one…

Aces Lounge, 222 E 6th St.

8:00 PM – Dignan
9:00 PM – Rotary Downs
10:00 PM – Venice Is Sinking
11:00 PM – Grant Hart
12:00 AM – Dash Rip Rock
1:00 AM – Fastball (live review, photos, video, video, video)

Grant Hart ain't the only one coming back at SXSW this year – nineties rock of Fastball returns with their new record, Little White Lies.

Austin Moose Lodge #1735 (hall), 2103 EM Franklin (unofficial, RSVP)

9:00 PM – Whitman
9:45 PM – LoveLikeFire (live review, photos, video, video)
10:00 PM – Wine and Revolution
10:30 PM – International Waters
11:15 PM – Army Navy

Austin Moose Lodge #1735 (social quarters), 2103 EM Franklin (unofficial, RSVP)

8:30 PM – Crooks
9:15 PM – Western Ghost House
10:45 PM – Bankrupt and the Borrowers
11:30 PM – The Van Buren Boys

A real-to-life 'Moose Lodge' has a strange theme going, from 'Army' to 'Bankrupt' 'Crooks', including 'Revolution' and our nation's eighth President (though that name was taken from an episode of Seinfeld…).

BD Riley’s, 204 E 6th St.

8:00 PM – BRAL
9:00 PM – The Cheek
10:00 PM – Ron Flynt
11:00 PM – Ruby Coast
12:00 AM – Angry Vs The Bear
1:00 AM – Turbowolf

Beauty Bar, 617 E 7th St.

St. Vincent8:00 PM – Grampall Jookabox (photos)
9:00 PM – LAKE
10:00 PM – Tara Jane O’Neil
10:00 PM – Fol Chen
11:00 PM – Rafter
12:00 AM – DM Stith
1:00 AM – Casiotone for the Painfully Alone
1:00 AM – Jeremy Jay

Beauty Bar Backyard, 617 E 7th St.

8:15 PM – What’s Up
9:15 PM – No Kids
10:15 PM – Desolation Wilderness
11:15 PM – Tara Jane O’Neil
12:15 AM – Parenthetical Girls
1:15 AM – Casiotone for the Painfully Alone

Buffalo Billiards, 201 E 6th St.

8:00 PM – The Boat People
9:00 PM – Other Lives
10:00 PM – Port O’Brien
11:00 PM – Angus & Julia Stone
12:00 AM – School of Seven Bells (album review)
1:00 AM – Ida Maria

Central Presbyterian Church, 200 E 8th St.

8:00 PM – Anni Rossi
9:00 PM – M. Ward (album review)
10:00 PM – Department of Eagles
11:00 PM – St. Vincent (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos)
12:00 AM – Camera Obscura (live review, photos)

One of the first night's hottest tickets – if not the outright hottest – is in church, with singer/songwriters Matt Ward & Annie Clark (St. Vincent).

Club de Ville, 900 Red River St.

8:00 PM – Bell (photos, photos)
9:00 PM – Shilpa Ray & Her Happy Hookers (photos)
10:00 PM – Loch Lomond
11:00 PM – Those Darlins
12:00 AM – Phosphorescent
1:00 AM – Deer Tick

Brooklyn Vegan's official showcase focuses on hyped (overrated?) acts, girl power in the PM, country/folk in the AM.

Continental Club, 1315 S Congress Ave.

7:00 PM – Lil' Band O' Gold
8:00 PM – Seth Walker
9:00 PM – Murali Coryell
10:00 PM – Scott H. Biram
11:00 PM – Reverend Peyton’s Big Damn Band (photos)
12:00 AM – Eli Paperboy Reed & The True Loves (live review, photos)
1:00 AM – Gary Clark Jr.

Creekside Lounge, 606 E 7th St. (unofficial, RSVP)

8:00 PM – Darla Musk
8:55 PM – David Rogue
10:45 PM – Dynastic Electric
11:40 PM – Zigmat
12:35 AM – Jerry Cherry
1:30 AM – Bridges and Powerlines (photos)

Elysium, 705 Red River St.

8:00 PM – Ulrich Schnauss (album review, photos)
8:00 PM – Steed LordUlrich Schnauss
10:00 PM – Boys Noize
11:00 PM – Monokino
12:00 AM – Kap Bambino

Emo’s Annex, 600 Red River St.

8:00 PM – Jucifer
9:00 PM – The Elms
10:00 PM – Valient Thorr (photos)
11:00 PM – The Sea
12:00 AM – Priestess
1:00 AM – Trash Talk

Emo’s Jr., 603 Red River St.

8:00 PM – Willem Maker
9:00 PM – Larkin Grimm
10:00 PM – Vetiver
11:00 PM – Sleepy Sun
12:00 AM – DD/MM/YYYY
1:00 AM – Kid Congo Powers

Emo’s Main Room, 603 Red River St.

8:00 PM – Gallows
9:00 PM – H.R. Band
10:00 PM – Circle Jerks (live review, photos, video, video)
11:30 PM – Juliette & The New Romantiques
12:30 AM – Echo & The Bunnymen

For a major blast from the eighties past, checkout Emo's, which includes New Wave icons Echo & The Bunnymen, punk legends Circle Jerks, H.R. (of Bad Brains – photos), and the latest band from the once-successful actress Juliette Lewis (Natural Born Killers).

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Graham Coxon (of Blur)
6:45 PM – Michachu & The Shapes
7:30 PM – B.o.B.
8:15 PM – Little Boots (photos)

Before (finally) reuniting with the rest of Blur, Brit-pop's own Graham Coxon hits SXSW's FADER Fort.

Flatbed Press, 2832 East M.L. King Dr. (unofficial, free)

6:00 PM – Pterodactyl
6:45 PM – Psychedelic Horseshit
7:30 PM – Moth!Fight!
8:15 PM – Evangelicals (spotlight, live review, album review, photos, photos)
9:00 PM – Abe Vigoda (photos)
9:45 PM – Crime Novels
10:00 PM – Best Friends Forever

18th Floor at Hilton Garden Inn, 500 N IH 35

8:00 PM – Pink Nasty (album review)
9:00 PM – Sam & Ruby
10:00 PM – Bushwalla
11:00 PM – Rod Thomas
12:00 AM – Sandi Thom
1:00 AM – Fionn O Lochlainn

Note: Hilton Garden Inn, and The Independent, are way north of the center of things – don't expect to catch anything there unless you're stay there.

Hole In the Wall, 2538 Guadalupe (unofficial, free)

TBA – Out from Animals
TBA – Bridge Farmers
TBA – One-Eyed Doll
TBA – Two Sheds
12:00 AM – Gringo Star (live review, album review, photos, photos, photos, video, video)

La Zona Rosa, 612 W 4th St.

6:00 PM – Michael Smith
7:15 PM – Kissy Sell Out
8:00 PM – Rye Rye
8:45 PM – Damian Lazarus
9:30 PM – Pete Tong
10:30 PM – Late of the Pier (album review)
11:30 PM – deadmau5
12:45 AM – Booka Shade

Maggie Mae’s, 323 E 6th St.

7:30 PM – UmeGringo Star
8:30 PM – The Besties
9:30 PM – Zolof the Rock & Roll Destroyer (photos)
10:30 PM – Girl in a Coma
11:30 PM – Jedd Hughes
12:30 AM – Ten Out of Tenn

Maggie Mae’s Gibson Room, 512 Trinity St.

8:00 PM – Mia Riddle
9:00 PM – The Donkeys
10:00 PM – The Third Man
11:00 PM – Robert Gomez
12:00 AM – The Lovely Sparrows
1:00 AM – Hymns

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)

6:00 PM – Box Elders
6:30 PM – The Beets
7:00 PM – Still Flyin'
7:30 PM – Let's Wrestle
8:00 PM – Pete and the Pirates
8:30 PM – Here We Go Magic
9:00 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
9:30 PM – Telepathe (photos)

Todd P – of all those Brooklyn house parties, usually with loud, wild bands (usually of limited ability), in scuzzy locales – owns Ms. Bea's throughout SXSW, with free, all ages shows.

Pangaea, 409 Colorado St.

8:00 PM – Arms & Legs
9:00 PM – Oh Land
10:00 PM – Paper Route (live review, album review, photos)
11:00 PM – Empire Isis
12:00 AM – The Black and White Years
1:00 AM – Cash

Paradise, 401 E 6th St. (unofficial, free)

6:00 PM – Motel Motel
7:00 PM – Gringo Star (live review, album review, photos, photos, photos, video, video)
8:00 PM – Tigercity (photos, photos, video)
9:00 PM – The Morning Benders (live review, photos, photos, video, video)
10:00 PM – BLK JKS
11:00 PM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
12:00 AM – Red Cortez
1:00 AM – Tallest Man on Earth

Open to the public, free beer, all day long, Harlem Shakes – what's not to love?

The Parish, 214B E 6th St.

8:00 PM – Doug Kershaw
9:00 PM – Jessica Lea Mayfield
10:00 PM – Holly Golightly and the Brokeoffs
10:45 PM – Dan Auerbach (album review)Annuals
12:00 AM – Tony Joe White
1:00 AM – Hacienda

Radio Room, 508 E 6th St.

8:00 PM – The Phenomenal Handclap Band
9:00 PM – Starfucker
10:00 PM – Red Cortez
11:00 PM – The Grates
12:00 AM – Viva Voce
1:00 AM – Delta Spirit

Radio Room Patio, 508 E 6th St.

8:00 PM – Lonnie Walker
9:00 PM – All Get Out
10:00 PM – What Laura Says
11:00 PM – Kevin Devine & the Goddamn Band
12:00 AM – Annuals (spotlight, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos , photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
1:00 AM – Manchester Orchestra (live review, live review, album review, photos, photos)

North Carolina's Annuals & Georgia's Manchester Orchestra, back together again in the Confederacy.

Red 7 Patio, 611 E 7th St.

8:00 PM – Mariachi El Bronx
9:00 PM – Lissy Trullie (album review, photos)
10:00 PM – Greg Weeks
11:00 PM – Lovvers
12:00 AM – Sky Larkin
1:00 AM – The Bronx

Smokin’ Music, 504 Trinity St.

8:00 PM – Ben Mallott
9:00 PM – Paula Nelson Band
10:00 PM – The Lee Boys
11:00 PM – The Travelin’ McCourys
12:00 AM – Jim Stringer
1:00 AM – Billy Bob Thornton and The Boxmasters

SXSW gives non-musical celebrities a chance to try their hand at the rock, like the former Mr. Jolie, Billy Bob Thorton.

Stephen F’s Bar, 701 Congress Ave.

8:00 PM – Ali Harter
9:00 PM – Sam Baker
10:00 PM – Ann Vriend (album review)
11:00 PM – Sean Rowe
12:00 AM – Micah Dalton
1:00 AM – Jessica Lurie

Stubb’s, 801 Red River St.

8:00 PM – Janelle Monae
9:00 PM – Ladyhawke
10:00 PM – Heartless Bastards (live review, album review, photos, photos, video, video)
11:00 PM – The Avett Brothers
12:00 AM – The Decemberists

Probably the biggest draw on night one will be The Decemberists at NPR's shindig, showcasing their new Hazards of Love.  You probably won't get anywhere near Colin Meloy, but come early for Erika Wennerstrom & her Heartless Bastards.

Third Base, 1717 W 6th St. (unofficial, free)

6:15 PM – Bad Credit No Credit (photos)
7:00 PM – NarremePhil & The Osophers
7:45 PM – The Always Already
8:30 PM – Golden Cities
9:15 PM – Inoculist

Vice, 302 E 6th St.

8:45 PM – Cut Off Your Hands
9:45 PM – The Von Bondies
10:45 PM – Peter Bjorn and John
11:45 PM – Glasvegas (album review)

Volume, 614 E 6th St.

8:00 PM – Mieka Pauley
9:00 PM – Phantogram
10:00 PM – Alaska in Winter (album review)
11:00 PM – Young Love
12:00 AM – Holy Hail
1:00 AM – Blacklist

Wave Rooftop, 408 E 6th St.

8:00 PM – Crocodile
9:00 PM – Anchorsong
11:00 PM – Mixtapes & Cellmates
12:00 AM – The Ghost
1:00 AM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)


Thursday, March 19thQRO review 

Apple Bar, 120 W 5th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Ruby Friedman Orchestra
12:00 PM – Longview
12:00 PM – Elyse Haren
12:00 PM – Dremt the End
1:00 PM – Langhorne Slim (live review, album review, photos, photos, video, video, video)

Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St.

12:00 PM – John Cruz
12:30 PM – Paul Marshall
1:00 PM – Loch Lomond
1:30 PM – Abalone Dots
2:00 PM – Jenn Grant
2:30 PM – Haley Bonar
3:00 PM – Elliot Brood
3:30 PM – Justin Townes EarleThe Morning Benders
4:00 PM – Amy LaVere
4:30 PM – Mumford & Sons
5:00 PM – Diane Birch
5:30 PM – Melissa McClelland

Austin Convention Center (Studio SX), 500 E Cesar Chavez St.

12:30 PM – Pompeii
1:00 PM – This Will Destroy You
1:30 PM – Hesta Prynn
2:30 PM – Felix Pace
3:00 PM – Black Gold
4:00 PM – Paul Marshall
4:30 PM – Superdrag (live review)
5:00 PM – Daniel Johnston
5:30 PM – Amanda

Austin Kings House, 3100 King St. (unofficial)

TBA – Drink Up Buttercup (photos)

Beauty Bar, 617 E 7th St. (unofficial, RSVP)

12:15 PM – French Miami
1:15 PM – Two Sheds
2:00 PM – Sholi
3:00 PM – The Union Trade
3:45 PM – The Morning Benders (live review, photos, photos, video, video)
4:30 PM – The Frail
5:30 PM – Mike Relm

Beauty Bar Patio, 617 E 7th St. (unofficial, RSVP)

12:45 PM – The Red Verse
1:30 PM – Thee Oh Sees
2:30 PM – Vetiver
3:15 PM – The Heavenly States
4:15 PM – Themselves
5:00 PM – Wallpaper.

Bird's Barbershop, 1107 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Prince Klassen
1:00 PM – Astronautalis
2:00 PM – Busdriver
3:00 PM – King Khan & The Shrines (live review, photos, video)
4:00 PM – Cut Off Your Hands
5:00 PM – N.A.S.A.
6:00 PM – Say Hi (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)

The Black Fontanelle Compound, 5615 Jim Hogg Ave. (unofficial, free)

2:00 PM – Magic Jewels
2:30 PM – AIDS Wolf (photos)
3:00 PM – Bermuda Triangles
3:30 PM – Purple Rhinestone EagleKing Khan & The Shrines
4:00 PM – Hot Lava
4:30 PM – Eat Skull
5:00 PM – Mayyors
5:30 PM – Snack Truck

Blue Velvet, 217 W North Loops (unofficial, free)

1:50 PM – The Orchid Highway (album review)
2:40 PM – Ripe
3:20 PM – Broadfield Marchers
4:20 PM – The Moog
5:10 PM – The Urges
6:00 PM – Love City
6:50 PM – Telepathic Butterflies

Brush Square Park (unofficial)

2:00 PM – Miles Benjamin Anthony Robinson (live review, photos, photos, photos, photos, video)
3:00 PM – Free Moral Agents
4:00 PM – Esser
5:00 PM – Graham Coxon (of Blur)

Canvas, 105 E 5th St. Suite 113 (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Hey Champ
1:00 PM – Ocelot
1:30 PM – French Horn Rebellion
2:00 PM – Paparazzi
2:30 PM – Juiceboxxx
3:00 PM – The Twelves
3:00 PM – Designer Drugs
3:00 PM – The Hood Internet (photos)
3:00 PM – Kap10kurt
3:00 PM – Bradley DHockey
3:00 PM – Adam Freeland
3:00 PM – Kissy Sell Out
3:00 PM – Kap Bambino
3:00 PM – Computer Club
3:00 PM – Codebreaker
3:00 PM – Mickey Factz
3:00 PM – Don Rimini
3:00 PM – Nightwaves
3:00 PM – Jeremy Dawson
3:00 PM – Dance Robots Dance
3:00 PM – Norrit
5:30 PM – We Have Band

Cedar Door, 201 Brazos St. (unofficial)

TBA – Meiko
TBA – Amber Rubarth
TBA – Kate Tucker
TBA – The Real You
TBA – The Strange Atomic
4:45 PM – Ed Harcourt (album review)

Cedar Street Courtyard, 208 W 4th St. (unofficial, free)

12:15 PM – Zee Avi
1:00 PM – Hockey (photos)
1:45 PM – Other Lives
2:30 PM – Great Northern
3:15 PM – Annuals (spotlight, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos , photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
4:00 PM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)
5:00 PM – Idle Warship

FILTER is holding a series of free day shows at Cedar Street Courtyard, with high-interest acts.

Club 1808 (inside), 1808 E 12th St. (unofficial, free)

3:00 PM – Non Plus
4:00 PM – Mi Ami
5:00 PM – Real Estate
6:00 PM – AIDS Wolf (photos)

Club 1808 (outside), 1808 E 12th St. (unofficial, free)

3:30 PM – Graham Forest
4:30 PM – The Soft Pack
5:30 PM – Golden Triangle

Club Primo's (inside), 1700 E 6th St. (unofficial, free)

1:00 PM – Felix Obelisk
2:00 PM – Daniel Francis DoyleThese United States
3:00 PM – Physics of Meaning (album review)
4:00 PM – The Flying Eyes
5:00 PM – Moth!fight!
6:00 PM – La Snacks
7:00 PM – Izzy Cox

Club Primo's (outside), 1700 E 6th St. (unofficial, free)

2:30 PM – Batata Doce
3:30 PM – Neiliyo
4:30 PM – These United States (album review, photos)
5:30 PM – The Lovely Sparrows

The Compound (Stage 1), 1300 E 4th St. (unofficial, RSVP)

12:00 PM – Not In the Face
1:00 PM – The Calm Blue Sea
2:00 PM – Crash Encore
3:00 PM – Geron Hoy
4:00 PM – The Beat Poets
5:00 PM – Yearbook Pictures
6:00 PM – Spindrift

The Compound (Stage 2), 1300 E 4th St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – The Always Already
1:30 PM – Tom SchraederHandsome Furs
2:30 PM – The Authors
3:30 PM – Halloween Town
4:30 PM – Golden Bear (album review)

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

1:30 PM – Natalie Portman's Shaved Head
2:15 PM – Handsome Furs (album review, photos, photos)
3:00 PM – Janelle Monae
3:45 PM – Amazing Baby
4:30 PM – The Hot Melts
5:15 PM – Francis & The Lights

Flamingo Cantina, 515 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Mirah
12:00 PM – Casiotone for the Painfully Alone
12:00 PM – Modern Skirts
12:00 PM – Slaraffenland (album review)
12:00 PM – Telekinesis
12:00 PM – Ruby Isle
5:00 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)

French Legation Museum, 802 San Marcos St. (unofficial)

12:00 PM – Thomas Function
12:30 PM – Army Navy
1:00 PM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)
1:30 PM – Benjy Ferree
2:00 PM – Efterklang
2:30 PM – Alela Diane
3:00 PM – Camera Obscura (live review, photos)
3:30 PM – A Hack and a Hacksaw
4:00 PM – Pete and the Pirates
4:30 PM – Rebecca Gates
5:00 PM – The Thermals (photos)
5:30 PM – Viking Moses
6:00 PM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)

Friends, 208 E. 6th St.

12:00 PM – Lenka
12:00 PM – The Boat PeopleCamera Obscura
12:00 PM – Andy Bull
12:00 PM – Birds of Tokyo
12:00 PM – Red Riders
1:30 PM – An Horse

Habana Calle 6, 709 E 6th St. (unofficial, free)

12:15 PM – Kevin Seconds
1:00 PM – Pink Nasty (album review)
1:45 PM – Katy Mae
2:35 PM – Loquat
3:25 PM – Rotary Downs
4:10 PM – Honey Claws
4:50 PM – Beast
5:25 PM – Milton

Habana Calle 6 Patio, 709 E 6th St. (unofficial, free)

12:30 PM – Milton
1:20 PM – Brothers and Sisters
2:05 PM – Royal Bangs
3:00 PM – The Mother Hips
3:45 PM – Ian Moore with Oranger
5:15 PM – Red Cortez

Electronic Musician Magazine showcases electronic acts.

Headhunters, 720 Red River St. (unofficial, free)

2:00 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)
2:30 PM – Immaculate Machine (live review, album review, photos)
3:00 PM – Thee Goblins
3:30 PM – The Pack A.D.
4:00 PM – The Handsome Family
4:30 PM – Hot Panda
5:00 PM – The Phenomenal Handclap Band

Home Slice Pizza (house stage), 1415 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:30 PM – Hollywood Gossip
1:15 PM – Hollywood Gossip
2:00 PM – Hollywood Gossip
2:45 PM – Snake and Jet's Amazing Bullit Band
3:30 PM – Snake and Jet's Amazing Bullit Band
4:15 PM – Snake and Jet's Amazing Bullit Band
5:00 PM – Little Stolen Moments
5:45 PM – Little Stolen Moments
6:30 PM – Little Stolen Moments

Home Slice Pizza (outside stage), 1415 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:00 PM – Mason Proper (album review)
12:45 PM – The Low Anthem
1:30 PM – Illinois (spotlight, interview, live review, live review, live review, album review, album review, album review, album review, album review, album reviewQRO review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photosQRO review, photos, photos, video, video, video, video, video, video, video, video, video)
2:15 PM – Jeremy Messersmith
3:00 PM – Marching Band
3:45 PM – Animal Farm
4:30 PM – The Spinto Band (album review, photos, photos, photos, video)
5:15 PM – Kenan Bell
6:00 PM – The Morning Benders (live review, photos, photos, video, video)
6:45 PM – Dead Confederate (album review)

You don't want to forget to eat, and Home Slice Pizza makes that easy for you with three days of free music.

Iron Gate Lounge, 1111 E 6th St. (unofficial)

3:00 PM – Grampall Jookabox (photos)

Longbranch Inn, 1133 E 11th St. (unofficial, free)

12:30 PM – Blacknite Crash
1:15 PM – Golden Boots
2:00 PM – See Me River
2:45 PM – Little Brazil
3:30 PM – Tera Malos
4:15 PM – Past Lives
5:00 PM – King Khan & BBQ Show (photos)
6:00 PM – Champagne Champagne
7:00 PM – TBA

Maggie Mae’s (indoors), 323 E 6th St. (unofficial, RSVP)

11:45 AM – Graydon
12:35 PM – Umgdomskulen
1:25 PM – Earthless
2:15 PM – The Sweet Kill
3:05 PM – O + SIllinois
3:55 PM – Revolution Mother
4:45 PM – Special Guest
5:30 PM – Smile Empty Soul

Maggie Mae’s (outdoors), 323 E 6th St. (unofficial, RSVP)

11:50 AM – Kid Theodore
12:40 PM – Sons of Albion
1:30 PM – Izzy the Eskimo
2:20 PM – Living Things
3:20 PM – The Gay Blades
4:20 PM – Drop Dead Gorgeous
5:15 PM – Death By Stereo

Malverde, 400B W 2nd St. (unofficial, RSVP)

1:20 PM – Glasser
2:10 PM – Suckers
3:00 PM – Mapei
3:50 PM – Micachu & The Shapes
4:40 PM – The Mae Shi
5:30 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
6:20 PM – Telepathe (photos)
7:10 PM – Little Boots (photos)
 
ME Soundstage, 2130 S Congress Ave. (unofficial, free)

11:30 AM – Elliott Brood
1:30 PM – The Love Language
3:30 PM – Akron/Family (photos)
5:30 PM – First Communion Afterparty
7:15 PM – Gomez

Mohawk, 912 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
1:20 PM – WAVVES
2:10 PM – School of Seven Bells (album review)
3:00 PM – Glasvegas (album review)
4:10 PM – …And You Will Know Us By the Trail of Dead (live review, album review, photos, photos)

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – The Forms (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
12:30 PM – The Fieros
1:00 PM – Grant Hart
1:30 PM – Ali EskandarianThe Forms
2:00 PM – The Gary
2:30 PM – Snake Trap
3:00 PM – Phosphorescent
3:30 PM – Medications
4:00 PM – DD/MM/YYYY
4:30 PM – Edie Sedgwick
5:00 PM – Many Birthdays

Todd P seriously ups his game on Thursday, starting at noon with The Forms and Grant Hart to a midnight acoustic BBQ with The Forms again (see below).

902 E Cesar Chavez St. (unofficial, free)

12:00 PM – Fiasco
12:00 PM – The So So Glos
12:00 PM – Carnivores
12:00 PM – The Raggery Anns
12:00 PM – Adolph Hipster
12:00 PM – Anamanaguchi
12:00 PM – Graffiti Monsters
12:00 PM – Adventure

Thursday-Saturday, MyOpenBar.com holds the 'Four Square Punk' party during the day, and at night (see below), with four stages of bands around an roller-skating rink, alternating songs.

Okay Mountain Gallery, 1312 E Cesar Chavez St., Ste. B (unofficial, free)

1:00 PM – Mika Miko
1:00 PM – Blank Dogs
1:00 PM – The Mae Shi
1:00 PM – Manhattan Love Suicides
1:00 PM – Cry Blood Apache
1:00 PM – Garotas Suecas
2:00 PM – Nite Jewel
5:45 PM – The Splinters

Palm Door, 401 Sabine St.

3:00 PM – Stars Go Dim
3:55 PM – Ryan Lindsey (photos)
4:15 PM – Colourmusic (live review, album review, photos, photos, photos, video, video, video)
4:55 PM – The Uglysuit
5:35 PM – Samantha Crain & The Midnight Shivers

The Parish, 214B E 6th St. (unofficial, free)

12:30 PM – Thao Nguyen & The Get Down Stay Down (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, photos, video)
12:30 PM – Blitzen Trapper (live review, album review, album review, photos, video, video)
12:30 PM – K’NAAN
12:30 PM – Dirty Projectors (photos, photos)
12:30 PM – BLK JKS
12:30 PM – Blind Pilot

Peacock, 515 Pedemales St. (unofficial, free)Dirty Projectors

1:00 PM – Harlem
1:45 PM – Here We Go Magic
2:30 PM – Girls
3:15 PM – The Golden Filter
4:00 PM – WAVVES
4:45 PM – White Denim
5:30 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)

Peckerhead's, 402 E 6th St. (unofficial, RSVP)

1:00 PM – The Bones Royal
1:30 PM – New Villager
2:00 PM – Roadside Graves
2:30 PM – Reverend Payton's Big Damn Band (photos)
3:00 PM – Port O'Brien
3:30 PM – Those Darlins
4:00 PM – Dark Meat
4:30 PM – MegaFaun (photos)
5:00 PM – Henry Clay People
5:30 PM – The Grates
6:00 PM – Le Switch
6:30 PM – J. Tillman
7:00 PM – Eli Paperboy Reed & The True Loves (live review, photos)
7:30 PM – The Rosebuds (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video)

Plush, 617 Red River St. (unofficial, free for 21+, $5 for 18+)

1:20 PM – The Last Place You Look
2:10 PM – Mechanical Boy
3:00 PM – Ilijah
3:50 PM – LoveLikeFire (live review, photos, video, video)
4:40 PM – This Car Up
5:30 PM – Junius
6:20 PM – Irepress

That pricing schedule i kind of unfair to the college kids – especially during the day…

Radio Room, 508 E 6th St. (unofficial, RSVP)

12:00 PM – The Donkeys
12:30 PM – TBA
12:45 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
1:15 PM – New Villager
1:30 PM – Bishop Allen (spotlight, interview, live review, album review, album review, photos, photos, photos)
2:00 PM – Au Revoir Simone (live review, album review, photos, photos, video, video)
2:15 PM – Daniel Johnston, backed by Hymns
2:45 PM – These Arms Are Snakes
3:00 PM – The Wrens
3:30 PM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)
4:30 PM – Thao Nguyen & The Get Down Stay Down (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, photos, video)Au Revoire Simone
5:15 PM – Passion Pit (photos)

Red Eyed Fly, 715 Red River St. (unofficial, free)

1:20 PM – J. Tillman
1:50 PM – Imaad Wasif
2:20 PM – Afternoons
2:50 PM – Adam Freeland
3:20 PM – Alberta Cross
3:50 PM – Rumspringa
4:20 PM – Viva Voce
4:50 PM – Loch Lomond
5:20 PM – Port O'Brien

Red House Pizzeria, 1917 Manor Rd. (unofficial, free)

12:15 PM – Yellow Fever
1:00 PM – Slow Club
1:45 PM – Fanfario
2:30 PM – The Phenomenal Handclap Band
3:15 PM – Au Revoir Simone (live review, album review, photos, photos, video, video)
4:00 PM – Radioclit/The Very Best
4:45 PM – Casiokids
5:30 PM – Still Flyin’
6:15 PM – The Mae Shi

Home Slice vs. Red House: Which pizza joint will emerge as the most punk rock place to get a pie at SXSW 2009?

Red 7, 611 E 7th St. (unofficial, RSVP)

11:45 AM – The Technicolor Victrola
12:25 PM – A Hack and a Hacksaw
1:05 PM – Adam Stephens (from Two Gallants)
1:50 PM – The Tallest Man On Earth
2:30 PM – Javalines
3:15 PM – Great Lakes Myth Society
4:15 PM – Fools Gold
4:50 PM – Brother Reade
5:30 PM – No Age (live review, album review, photos, video, video, video)

Red 7 Patio, 611 E 7th St. (unofficial, RSVP)

12:10 PM – $100
12:50 PM – Dios Malos
1:35 PM – Entrance
2:15 PM – Human Highway
3:15 PM – The Hard Lessons
4:00 PM – Lucero (photos)
5:05 PM – The Hold Steady (live review, photos)

Room 710, 710 Red River St. (unofficial)

12:30 PM – Blue Eyed Blacks
1:00 PM – Mean Creek
1:30 PM – Hot Panda
2:00 PM – Eli Paperboy Reed & The True Loves (live review, photos)
2:30 PM – Mason Proper (album review)
3:00 PM – Say Hi (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
3:30 PM – Jason Lytle (of Grandaddy)
4:00 PM – Jessica Lea Mayfield
4:30 PM – An HorseThe Homosexuals

Rusty Spurs, 403 E 7th St. (unofficial, RSVP – "Thursday")

1:00 PM – Lucky Fonz III
1:35 PM – Empyr
2:00 PM – Ferocious Few
2:10 PM – Operahouse
2:45 PM – Inward Eye
3:30 PM – Hey Ocean
4:15 PM – D'Ubervilles
5:00 PM – The Homosexuals (photos)

Scholz Garden (Stage One), 1607 San Jacinto (unofficial, free)

2:30 PM – Parenthetical Girls
3:30 PM – Oh No Oh My (spotlight, interview, album review, album review, photos, photos, photos, photos)
4:30 PM – Bell (photos, photos)
5:30 PM – Women (photos)
6:30 PM – New Villager

Scholz Garden (Stage Two), 1607 San Jacinto (unofficial, free)

2:00 PM – Arms (album review, photos, photos, video)
3:00 PM – That Ghost
4:00 PM – Arizona
5:00 PM – Golden Animals (album review)
6:00 PM – Evangelicals (spotlight, live review, album review, photos, photos)
6:30 PM – New Villager
7:00 PM – Fanfarlo

Scoot Inn, 1308 E 4th St. (unofficial, free)

12:15 PM – We Have Band
1:00 PM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)
1:50 PM – Frances (photos)
2:40 PM – Dri
3:35 PM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
4:30 PM – Ebony Bones (photos)
5:25 PM – Asobi Seksu (album review)

Gigantic Records – the label that's brought you The Walkmen (live review) and, coming next week, Harlem Shakes' excellent Technicolor Health, is having a free party with free tequila (2:30 PM – 6:00 PM)!

Side Bar, 602 E 7th St. (unofficial, free)

1:00 PM – Callers
1:45 PM – Blue Giant
2:30 PM – Loch Lomond
3:15 PM – My Education
4:00 PM – Balmorhea
4:45 PM – Laura Gibson
5:30 PM – Wax Fang
6:15 PM – Army Navy

Smokin’ Music, 504 Trinity St. (unofficial, RSVP)

TBA – Laura Marling
TBA – Annuals (spotlight, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos , photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
TBA – Diane Birch
2:10 PM – M. Ward (album review)
3:35 PM – Lou Barlow

Entertainment Weekly has its own 'EW Music Lounge'.
 
Threadgills, 301 W Riverside Dr. (unofficial, $25)

1:00 PM – Okkervil River (live review, album review, album review, photos, video, video, video, video)
1:00 PM – Ray Wylie Hubbard
1:00 PM – Dynah
1:00 PM – The Golden Dogs
1:00 PM – Warlocks
1:00 PM – Chief Rival
1:00 PM – Rory Erickson
2:00 PM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)
3:30 PM – Tallest Man on Earth
5:00 PM – Heartless Bastards (live review, album review, photos, photos, video, video)

Country/folk icon Rory Erickson is throwing his own 'ice cream social', with similarly old-school, down-home acts – but it costs $25…

Typewriter Museum, 1306 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – 50 Million
12:00 PM – Needy Visions
12:00 PM – Big Ships#Cruddy
12:00 PM – Dead Dog
12:00 PM – Closet FairiesHeartless Bastards
12:00 PM – Turboslut
12:00 PM – DD/MM/YYYY
12:00 PM – Rare Form
12:00 PM – Wildildlife
12:00 PM – The Besties
12:00 PM – When Dinosaurs Ruled the Earth
12:00 PM – Prizzy Prizzy Please
12:00 PM – Attic Ted
12:00 PM – Mathemeticians
12:00 PM – Rad Racket
12:00 PM – Wild America
12:00 PM – Used Kids
12:00 PM – Honky Horn & Bad Mouth
12:00 PM – Robocop3
12:00 PM – The Cold Cuts
12:00 PM – Bob Taylor's Latest Review
12:00 PM – Stupid Party
12:00 PM – Shellshag
12:00 PM – Thee Headliners
12:00 PM – Japanther (photos, photos)
12:00 PM – Future Virgins
12:00 PM – The Reaction
12:00 PM – This Bike Is a Pipe Bomb
3:00 PM – The Pharmacy (photos)
6:40 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)

Austin Moose Lodge #1735 vs. Typewriter Museum: Which place will take the title of strangest name for a SXSW venue?

Urban Outfitters, 2406 Guadalupe (unofficial, free)

12:00 PM – Women (photos)
1:00 PM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)
2:00 PM – Abe Vigoda (photos)
3:00 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
4:00 PM – Titus Andronicus (photos, photos)
5:00 PM – Ponytail (photos)

Urban Outfitters attempts to burnish its cred by hosting free acts on the hour for all four days – if only it were closer to the action.

Waterloo Records, 600 N Lamar Blvd. (unofficial, free)

2:00 PM – Department of EaglesCold War Kids
3:00 PM – Raul Malo
4:00 PM – Jason Isbell
5:00 PM – Howe Gelb (of Giant Sand)
6:00 PM – Ian McLagan

Wave, 408 E 6th St. (invite)

2:00 PM – Enter Shikari
2:00 PM – Attack! AttacK!
2:00 PM – Rolo Tomassi
2:00 PM – Frank Turner
3:45 PM – The Bronx

Yard Dog Gallery, 1510 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:00 PM – Joe Pug
12:00 PM – Miles Benjamin Anthony Robinson (live review, photos, photos, photos, photos, video)
12:00 PM – Rademacher
12:00 PM – Sleepercar
12:00 PM – Sybris
12:00 PM – The Uglysuit
2:40 PM – Langhorne Slim (live review, album review, photos, photos, video, video, video)
3:20 PM – Lissy Trullie (album review, photos)
4:00 PM – Violens (album review, photos, photos)
4:40 PM – Asteroids Galaxy Tour (live review, photos, video)

Aces Lounge, 222 E 6th St.

6:00 PM – Rob da Bank
8:00 PM – Rosie and The Goldbug
9:00 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
10:00 PM – Ebony Bones (photos)
11:00 PM – Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
12:00 AM – Rye Rye
1:00 AM – Kid Cudi

Auditorium Shores Stage (Lady Bird Lake), Riverside Drive & S 1st St. (free)

6:00 PM – Elvis Perkins In Dearland (live review, live review, album review, photos, photos, photos, video, video, video)
7:00 PM – Cold War Kids (live review, album review, photos)
8:15 PM – M. Ward (album review)

Right on the lake named for the other LBJ – the president's much-loved wife, Lady Bird Johnson – is one of the top shows of night two, including the reunion of Cold War Kids & Elvis Perkins In Dearland (live review together), along with the 'Him' of 'She & Him' (album review), and much more, M. Ward.  And the whole thing is free & open to the public (between sets, check out the statue of the legendary Stevie Ray Vaughn)!

Austin Convention Center (The Bat Bar/The Lone Star Lounge), 500 E Cesar Chavez St.

6:00 PM – The Von Bondies
7:00 PM – Oak Ridge Boys
8:00 PM – The Airborne Toxic Event

Austin Music Hall, 208 Nueces St.

7:30 PM – Colin Munroe
8:20 PM – K'naan
9:20 PM – The London Souls (photos)
11:00 PM – Janelle Monae
11:10 PM – Whole Wheat BreadTeam Robespierre
11:50 PM – Dallas Austin
12:40 AM – Big Boi

Austin Music Hall brings the Afro-Punk fest down south.

Ballet Austin, 501 W 3rd St. (unofficial, RSVP)

11:00 PM – XYX
11:15 PM – Daniel Francis Doyle
11:30 PM – Ninjasonik (photos, photos)
12:00 AM – Jeremy Jay
12:15 AM – Total Abuse
12:30 AM – AIDS Wolf (photos)
1:00 AM – Rainbow Arabia
1:15 AM – Finally Punk
1:30 AM – The Death Set (photos)
2:00 AM – Japanther (photos, photos)
2:15 AM – Strange Boys
2:30 AM – Monotonix (live review, photos)

Barcelona, 209 E 6th St.

8:00 PM – CasxioJaguar Love
9:00 PM – Miami Horror
10:00 PM – Tigercity (photos, photos, video)
11:00 PM – 33hz
12:00 AM – Holy Ghost!
1:00 AM – Le Castle Vania

Beauty Bar, 617 E 7th St.

7:30 PM – Cerebral Ballzy
8:00 PM – Ninjasonik (photos, photos)
8:30 PM – Team Robespierre (live review, photos)
9:00 PM – Totally Michael
9:30 PM – The Death Set (photos)
10:15 PM – Juiceboxxx
11:00 PM – Hearts Revolution
11:45 PM – The Golden Filter
12:15 AM – Thunderheist
1:15 AM – Futurecop!

Beauty Bar Backyard, 617 E 7th St.

7:00 PM – Paparazzi
8:00 PM – Hollywood Holt
8:45 PM – Jaguar Love (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, video, video, video)
9:15 PM – Ocelot
10:15 PM – Designer Drugs
11:00 PM – Franki Chan & Toxic Avenger (photos)
12:00 AM – Radioclit
1:00 AM – Drop the Lime

The 'special guest' at Beauty Bar is Jaguar Love – but now they're just a two-piece, playing mostly new stuff to a drum machine…

Beerland, 711 Red River St. (unofficial, free)

8:00 PM – Easy Action
8:00 PM – Mark Sultan (a.k.a. BBQ) (photos)
8:00 PM – Gentleman Jesse and His Men
8:00 PM – Nick FlanaganYoung Galaxy
8:00 PM – Deskonocidos
8:45 PM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)

Buffalo Billiards, 201 E 6th St.

8:00 PM – David Martel
9:00 PM – Young Galaxy (live review, live review, album review, photos, photos, photos)
10:00 PM – Herman Dune
11:00 PM – Emily Wells
12:00 AM – The Tallest Man On Earth
1:00 AM – Benjy Ferree

Cedar Door, 201 Brazos St.

6:00 PM – Margaret Cho
8:00 PM – Bad Veins
9:00 PM – Rediscover
10:00 PM – As Tall As Lions (album review)
11:00 PM – Nico Vega
12:00 AM – The Von Bondies
1:00 AM – Jaguar Love (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, video, video, video)

Cedar Street Courtyard, 208 W 4th St.

8:30 PM – Arkells
9:30 PM – Sam Roberts Band
10:30 PM – Delta Spirit
11:30 PM – Black Lips (album review, photos, photos, video, video)
12:30 AM – Primal Scream

Central Presbyterian Church, 200 E 8th St.

7:00 PM – Girls
7:45 PM – The Rural Alberta Advantage
8:30 PM – Grizzly Bear (photos, video)
10:00 PM – Hurray for the Riff Raff
11:00 PM – Amanda Palmer
12:00 AM – Elvis Perkins In Dearland (live review, live review, album review, photos, photos, photos, video, video, video)
1:00 AM – Local Natives

Club de Ville, 900 Red River St.

8:00 PM – Frances (photos)
9:00 PM – Ferraby Lionheart
10:00 PM – Blue Giant
11:00 PM – Sleepercar
12:00 AM – Blind Pilot
1:00 AM – Langhorne Slim (live review, album review, photos, photos, video, video, video)

Club 1808 (inside stage), 1808 E 12th St. (unofficial, free)

7:00 PM – Kurt Vile
8:00 PM – The Tallest Man On Earth
9:00 PM – Ponytail (photos)
10:00 PM – Chairlift (photos)
11:00 PM – Deer Tick
12:00 AM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)

Club 1808 (outside stage), 1808 E 12th St. (unofficial, free)

6:30 PM – All the Saints
7:30 PM – PRE
8:30 PM – Seaspin
9:30 PM – The Strange Boys
10:30 PM – Crystal Antlers (photos)
11:30 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)

Crystal Stilts vs. Crystal Antlers – indie-rock ain't big enough for both of 'em (next up: dancetronica battle between Crystal Castles vs. The Crystal Method…).

The Compound (Stage 1), 1300 E 4th St. (unofficial, RSVP)

7:15 PM – The Shys
8:15 PM – Model UN
9:45 PM – Ume
11:00 PM – Transfer
12:15 AM – Nic Fit

The Compound (Stage 2), 1300 E 4th St. (unofficial, RSVP)

Asteroids Galaxy Tour6:45 PM – Danny Malone
7:45 PM – The Murdocks
9:00 PM – Holly Rolling Empire
10:30 PM – Scorpion Child
11:45 PM – The Apes of Wrath

Dirty Dog Bar, 505 E 6th St.

7:00 PM – Jack Oblivian and the Tennessee Tearjerkers
8:00 PM – Al Kapone
9:00 PM – River City Tanlines
10:00 PM – Free Sol
11:00 PM – 8ball and mjg
12:00 AM – Lucero (photos)
1:00 AM – Bar-Kays

El Sol y La Luna, 600 E 6th St.

8:00 PM – Caracol
9:00 PM – The Wet Secrets
10:00 PM – Sebastien Grainger & The Mountains (album review, photos, photos)
11:00 PM – Two Hours Traffic
12:00 AM – King Khan & the Shrines (live review, photos, video)
1:00 AM – Priestess

Elysium, 705 Red River St.

7:00 PM – Peter Murphy
8:00 PM – The Blue AeroplanesLittle Boots
9:00 PM – These United States (album review, photos)
10:00 PM – Aqualung
11:00 PM – Ed Harcourt (album review)
12:00 AM – Tungsten Coil
1:00 AM – That Petrol Emotion

Emo’s Annex, 600 Red River St.

8:00 PM – Micachu
9:00 PM – Dirty Projectors (photos, photos)
10:00 PM – N.A.S.A.
11:00 PM – The Asteroids Galaxy Tour (live review, photos, video)
12:00 AM – Little Boots (photos)
1:00 AM – Datarock

Emo’s Jr., 603 Red River St.

8:00 PM – The Carrots
8:50 PM – Garotas Suecas
9:40 PM – Hacienda
10:30 PM – The Homosexuals (photos)
11:20 PM – Oh Sees
12:10 AM – Tyvek
1:00 AM – The Intelligence

Emo’s Main Room, 603 Red River St.

8:00 PM – Francis and The Lights
9:00 PM – Sean Bones
10:00 PM – Wild Light (photos, photos, photos, photos, photos, video)
11:00 PM – Cut Off Your Hands
12:00 AM – Passion Pit (photos)
1:00 AM – Peter Bjorn and John

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Late of the Pier (album review)
6:45 PM – Lissy Trullie (album review, photos)
7:30 PM – Tricky
8:30 PM – The Warlocks

Gueros Taco Bar, 1412 S Congress Ave. (unofficial, free)

5:00 PM – Bridges & Powerlines (photos)
6:00 PM – TwentyFour64
7:00 PM – Folio
8:00 PM – Soul Stash
9:00 PM – BM Linx (photos)

Wild LightHabana Bar, 708 E 6th St.

7:00 PM – All Tiny Creatures
8:00 PM – A Hawk and a Hacksaw
9:00 PM – Stars Like Fleas
10:00 PM – CYNE
11:00 PM – Efterklang
12:00 AM – MegaFaun (photos)
1:00 AM – Slaraffenland (album review)

The Hideout, 617 Congress Ave.

8:00 PM – Restavrant (album review)
9:00 PM – Til We're Blue Or Destroy
10:00 PM – U Can Unlearn Guitar
11:00 PM – Hyperpotamus
12:00 AM – Charlie Mcalister
1:00 AM – La Snacks

La Zona Rosa, 612 W 4th St.

7:30 PM – Tyrone Wells
8:20 PM – Gabriella Cilmi
9:10 PM – Erin McCarley
10:00 PM – Tori Amos
11:10 PM – Iglu & Hartly
12:00 AM – Rocco Deluca & The Burden
12:50 AM – Steel Panther

Tori Amos + Jack Bauer's favorite band, Rocco Deluca & The Burden.

Maggie Mae’s Gibson Room, 512 Trinity St.

8:00 PM – The Features
9:00 PM – Turbo Fruits
10:00 PM – Landon Pigg
11:00 PM – Brooke Waggoner
12:00 AM – Paper Route (live review, album review, photos)
1:00 AM – The Deep Vibration

Maggie Mae’s Rooftop, 323 E 6th St.

8:00 PM – Bang! Bang! Eche!
9:00 PM – BEAST
10:00 PM – Alice Russell
11:00 PM – Jaakko & Jay
12:00 AM – Freeland
1:00 AM – Hockey (photos)

Mohawk, 912 Red River St.

8:25 PM – Mt. St. Helens Vietnam Band
9:15 PM – Julie Doiron
10:05 PM – Foreign Born (album review, photos, photos)
11:00 PM – These Are Powers (album review, photos, photos)
12:00 AM – Women (photos)

Check out Foreign Born if you can – but be sure to avoid the overrated Women and especially the awful These Are Powers.

Mohawk Patio, 912 Red River St.

8:00 PM – Richard Swift
8:50 PM – Bishop Allen (spotlight, interview, live review, album review, album review, photos, photos, photos)
9:40 PM – Phosphorescent
10:30 PM – BLK JKS
11:35 PM – Akron/Family (photos)
12:45 AM – Special Guests

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)

5:30 PM – J.D.S.
6:00 PM – Nite Jewel
6:30 PM – Hank IV
7:00 PM – City Center
7:30 PM – Guinea Worms
8:00 PM – Golden Error
8:30 PM – TV Ghost
9:00 PM – Lou Barlow and Imaad Wasif
9:30 PM – Indian Jewelry
10:00 PM – Best Friends Forever
10:30 PM – Casiotone for the Painfully Alone
12:00 AM – The So So Glos
12:10 AM – Fiasco
12:20 AM – The Forms (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
12:30 AM – Anni RossiMatt & Kim
12:40 AM – Real Estate/Ducktails
12:50 AM – Love of Everything
1:00 AM – Los Llamarada
1:10 AM – Jeremy Jay
1:20 AM – Psychedelic Horseshit
1:30 AM – Tyvek
1:40 AM – tba
1:50 AM – WAVVES
2:00 AM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
2:10 AM – Talk Normal
2:20 AM – Gun Outfit
2:30 AM – Best Friends Forever
2:40 AM – Still Flyin'
2:50 AM – Viking Moses/Golden Ghost
3:00 AM – Adventure
3:10 AM – The Fresh & Onlys
3:20 AM – Herman Dune
3:30 AM – Pete and The Pirates
3:40 AM – Jana Hunter
3:50 AM – Gary War
4:00 AM – Golden Error
4:10 AM – Box Elders

The Music Gym Patio, 815 E 6th St.

8:00 PM – Chikita Violenta
9:00 PM – The New Wine
10:00 PM – Lemonade
11:00 PM – CASIOKIDS
12:00 AM – WAVVES
1:00 AM – Max Tundra (photos)

Opal Divine’s Freehouse, 700 W 6th St.

8:00 PM – Holy Ghost!
8:45 PM – Kuroma (photos)
9:35 PM – The Soft Pack
10:25 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
11:15 PM – Matt & Kim (spotlight, interview, interview, live review, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video, video, video, video, video, video, video, video, video, video, video, video)
12:00 AM – Flosstradamus (photos, photos)

Brooklyn's 'cutest couple' take time out of their tour with Cut Copy (QRO live review) to reunite, once again, with Flosstradamus.

Miles Benjamin Anthony Robinson902 E Cesar Chavez St. (unofficial, free)

5:00 PM – The Bronx
5:00 PM – Orphan
5:00 PM – Terrible Twos
5:00 PM – Audacity
5:00 PM – Wild Yaks

Pangaea, 409 Colorado St.

6:00 PM – Clinton Sparks
9:00 PM – Chris Young
10:00 PM – O’Neal McKnight
11:00 PM – J*DaVeY
12:00 AM – LMFAO
1:00 AM – Shwayze (photos)

The Parish, 214B E 6th St.

7:30 PM – Caitlin Crosby
8:00 PM – Holly Conlan
8:30 PM – Anya Marina
9:00 PM – Lisa Hannigan
9:30 PM – Thao Nguyen & The Get Down Stay Down (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, photos, video)
10:00 PM – Jim Bianco
10:30 PM – Lenka
11:00 PM – Meiko
11:30 PM – Greg Laswell
12:00 AM – Cary Brothers
12:30 AM – Special Guest
1:15 AM – Songwriters In The Round

The Parish Downstairs, 214 E 6th St.

8:00 PM – Peggy Sue
9:00 PM – Eugene Francis Jr. & The Juniors
10:00 PM – The Heavenly States
11:00 PM – Edward Sharpe and the Magnetic Zeros
12:00 AM – Miles Benjamin Anthony Robinson (live review, photos, photos, photos, photos, video)
1:00 AM – Gordon Gano and The Ryan Brothers

The Parish – both upstairs & downstairs – has way too many names going on…

Plush, 617 Red River St. (unofficial, $5 for 21+/$7 for 18+)Blitzen Trapper

8:00 PM – Joseph Green
8:40 PM – Consider the Source
9:30 PM – Jonah Matranga
10:20 PM – Frank Turner
11:10 PM – Look Mexico
12:00 AM – Constants
12:50 AM – Caspian (album review, photos)

Prague, 422 B Congress Ave.

8:00 PM – Butterfly Boucher
9:00 PM – Foot Patrol
10:00 PM – Azeda Booth
11:00 PM – Sybris
12:00 AM – +/- {Plus/Minus} (album review, album review, photos, photos)
1:00 AM – The Wrens

PureVolume House, E 2nd St. & Trinity St. (unofficial, RSVP)

10:00 PM – A-Side Worldwide Lounge
12:00 AM – Eli Paperboy Reed & The True Loves (live review, photos)
1:00 AM – B.O.B.
2:00 AM – Young Love

Radio Room, 508 E 6th St.

8:30 PM – Baptist Generals
9:30 PM – Mark Sultan (a.k.a. BBQ) (photos)
10:30 PM – Daniel Martin Moore
11:30 PM – Tiny Vipers
12:30 AM – Pretty & Nice

Radio Room Patio, 508 E 6th St.

8:00 PM – No Age (live review, album review, photos, video, video, video)
9:00 PM – Red Red Meat
10:00 PM – Obits
11:00 PM – Vetiver
12:00 AM – Blitzen Trapper (live review, album review, album review, photos, video, video)
1:00 AM – Handsome Furs (album review, photos, photos)

Red Eyed Fly, 715 Red River St.

8:00 PM – Shelley ShortThe Thermals
9:00 PM – Laura Gibson
10:00 PM – The Thermals (photos)
11:00 PM – The Upsidedown
12:00 AM – Horse Feathers
1:00 AM – The Shaky Hands (album review, album review, photos, photos)

Red 7, 611 E 7th St.

8:00 PM – Total Abuse
9:00 PM – Silk Flowers
10:00 PM – Gun Outfit
11:00 PM – Soft Circle
12:00 AM – Abe Vigoda (photos)
1:00 AM – Mika Miko

Red 7 Patio, 611 E 7th St.

8:00 PM – Suckers
9:10 PM – Nite Jewel
10:00 PM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)
11:00 PM – Chairlift (photos)
12:00 AM – Telepathe (photos)
1:00 AM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)

Young Brooklyn is on display outdoors at Red 7, from the good (Crystal Stilts, Chairlift) to the great (Harlem Shakes) to God-they're-dull (Telepathe).

Rusty Spurs, 405 E 7th St.The Shaky Hands

8:00 PM – Josh Tatum
9:00 PM – A Classic Education
10:00 PM – The Bloodsugars
11:00 PM – Fight Bite
12:00 AM – Drink Up Buttercup (photos)
1:00 AM – Bearsuit

Scoot Inn, 1308 E 4th St.

6:00 PM – Peter Rosenberg
8:00 PM – Homeboy Sandman
8:30 PM – The Kid Daytona
9:00 PM – The Cataracs
10:00 PM – Strong Arm Steady
10:30 PM – Idle Warship
11:00 PM – John Forté
11:25 PM – Jean Grae
12:10 AM – Reflection Eternal (Talib Kweli & Hi-Tek)

Includes first public performance in eight years by just-released from jail John Forté of The Fugees.

Space12, 3121 E 12th St. (unofficial, free)

5:00 PM – Mean Creek
5:00 PM – Pomegranates
5:00 PM – Twin Tigers (photos)
5:00 PM – Choo Choo the Band

Spiro’s, 615 Red River St.

8:00 PM – She Rides
9:00 PM – HOWLChairlift
10:00 PM – Dead Confederate (album review)
11:00 PM – Cactus’s
12:00 AM – Tweak Bird
1:00 AM – Red Fang

St. David’s Church, 304 E 7th St.

7:00 PM – Nellie McKay (album review)
8:00 PM – Cory Chisel
9:00 PM – KaiserCartel
10:00 PM – Valerio Rinaldi
11:00 PM – Right Away, Great Captain!
12:00 AM – The Greencards
1:00 AM – Kevin Seconds

Stubb’s, 801 Red River St.

8:00 PM – 3oh!3
9:00 PM – Meat Puppets (photos)
10:00 PM – Gomez
11:00 PM – Andrew Bird (album review)Meat Puppets
12:30 AM – Ben Harper & RELENTLESS7

Submerged, 333 E 2nd St.

8:00 PM – Afterhours
9:00 PM – The S.I.G.I.T.
10:00 PM – Navel
11:00 PM – Snake & Jet’s Amazing Bullit Band
12:00 AM – PowerSolo
1:00 AM – The 18th Dye (album review)

Trailer Space, 1401 Rosewood Ave. #A (unofficial)

7:30 PM – RnR Adventure Kids
8:00 PM – Bass Drum of Death
8:30 PM – Dead Ghosts
9:00 PM – The Pharmacy (photos)
9:40 PM – Japanther (photos, photos)
10:20 PM – Personal and the Pizzaz
11:00 PM – Hunx & His Punx
11:40 PM – The Yolks
12:20 AM – NobunnyWoods

2908 Cole St. (unofficial)

6:00 PM – Blank Dogs
6:00 PM – Woods (photos)
6:00 PM – Pocahaunted
6:00 PM – Sun Araw
6:00 PM – Ducktails

Volume, 614 E 6th St.

8:00 PM – Ecstatic Sunshine
9:00 PM – Lesser Gonzalez Alvarez
10:00 PM – Adventure
11:00 PM – Ear Pwr
12:00 AM – Dent May & His Magnificent Ukulele
1:00 AM – Beach House (album review, photos, photos)
 


Friday, March 20thQRO review 

After the Jump House, 1204 Salina St. (unofficial, free)

1:00 PM – Fingaar Bangaar
1:00 PM – Evangelicals (spotlight, live review, album review, photos, photos)
1:00 PM – Superdrag (live review)
1:00 PM – Super 400
1:00 PM – Vermillion Lies
1:00 PM – The Howlies (photos)
1:00 PM – Young Coyote
1:00 PM – U.S. Royalty
1:00 PM – Muggabears (photos)
4:00 PM – Nite Jewel
6:00 PM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)
6:30 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
8:00 PM – The Parenthetical Girls

The conglomerate of bloggers known as 'After the Jump' have their own damn house on Salina St.

Grampall JookaboxThe Art Project, 301 Chicon St. (unofficial, RSVP)

11:00 AM – Casper & The Cookies
11:00 AM – Daniel Martin Moore
11:00 AM – Everthus the Deadbeats
11:00 AM – Haley Bonar
11:00 AM – Kentucky Nightmare
11:00 AM – Maps & Atlases
11:00 AM – Of Great and Mortal Men
11:30 AM – Grampall Jookabox (photos)

Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St.

12:00 PM – David Garza
12:30 PM – Polly Mackey & The Pleasure Principle
1:00 PM – Emily Wells
1:30 PM – The Tiny
2:00 PM – The Uglysuit
2:30 PM – Hoots and Hellmouth
3:00 PM – One Day International
3:30 PM – Mt. St. Helens Vietnam Band
4:00 PM – The Tallest Man On Earth
4:30 PM – Kuroma (photos)
5:00 PM – SFDK
5:30 PM – Amanda Diva

Austin Convention Center (The Bat Bar/The Lone Star Lounge), 500 E Cesar Chavez St.

1:00 PM – Juliette & The New Romantiques
2:00 PM – The Proclaimers
4:00 PM – Lenka
5:00 PM – Ben Harper & RELENTLESS7

'SXSW Live' at the Austin Convention Center includes the "Walk 5,000 Miles" Proclaimers.

Austin Convention Center (Studio SX), 500 E Cesar Chavez St

12:30 PM – Simon Raymonde
1:00 PM – Steve Knopper
1:30 PM – Chris Pierce
2:00 PM – Tony Kiewel
2:30 PM – Manchester Orchestra (live review, live review, album review, photos, photos)
3:00 PM – Dez Dickerson
3:30 PM – Craig Brewer
4:00 PM – Booka Shade
4:30 PM – The Von Bondies
5:30 PM – Deadmau5

Baby Acapulco #3, 5610 N IH35 (unofficial, free)

2:00 PM – French Miami
2:30 PM – The Show Is the Rainbow
3:10 PM – Fol Chen
3:50 PM – ANAVAN
4:30 PM – Ty Segall
5:15 PM – Tahiti Boy & The Palmtree Family

Far from the center of things (though still not nearly as far as fellow N IH35ers Hilton & The Independent), what do they do to get you to come out to this day/night (see below) show?  Free taxi! – (512) 850-1678

Back Alley Social, 303 W 5th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Princeton (album review, photos, photos)
12:30 PM – Sybris
1:00 PM – Black Diamond Heavies
1:30 PM – Titus Andronicus (photos, photos)
2:00 PM – Astronautilus
2:30 PM – Gringo Star (live review, album review, photos, photos, photos, video, video)
3:00 PM – Catfish Haven
3:30 PM – Blueblood
4:00 PM – Coathangers
4:30 PM – The Cringe

Beerland, 711 Red River St. (unofficial, free)

1:00 PM – Dead Ghosts
1:45 PM – Personal & The Pizzas
2:30 PM – Hunx & His Punx
3:15 PM – Lover
4:00 PM – Golden Boys
4:45 PM – Box Elders
5:30 PM – BBQ (photos)
Manchester Orchestra
The Belmont, 305 W 6th St. (unofficial, RSVP)

2:00 PM – Death On Two Wheels
3:00 PM – The Bridges
4:00 PM – Sarah Borges and the Broken Singles
5:00 PM – Indigo Girls

Brush Square Park, East Tent (RSVP )

12:15 PM – The Boat People
12:50 PM – The Red Riders
1:25 PM – The Fumes
2:00 PM – Gabriella Cilmi
2:35 PM – Josh Pyke
3:10 PM – The Grates
3:50 PM – Temper Trap
4:30 PM – The Drones
5:05 PM – Youth Group
5:40 PM – My Disco
6:15 PM – Birds of Tokyo
6:55 PM – Infusion

Brush Square Park, West Tent (RSVP)

6:00 PM – Cut Off Your Hands
6:00 PM – The Brunettes
6:00 PM – Midnight Youth
6:00 PM – Bang Bang Eche

It's an ANZAC stand-off, as Australia throws another shrimp on the barbie during its daytime BBQ in Brush Square Park's East Tent, while New Zealand hosts a night of beer and wine in the West Tent (here's hoping the Kiwis include NYC cultural attaché/band manager of Flight of the Conchords – album review – Murray Hewitt, or at least Greg…).

Carousel Lounge, 1110 E 52nd St. (unofficial, RSVP)

2:00 PM – Loquat
2:45 PM – All in the Golden Afternoon
3:30 PM – Ulrich Schnauss (album review, photos)
4:00 PM – Longview
4:50 PM – The Union Trade
5:40 PM – Experimental Aircraft
6:30 PM – Lower Heaven

Casa de Seth, 1705 Valeria St. (unofficial, free)

TBA – Lonnie Walker
TBA – MegaFaun (photos)
TBA – Physics of Meaning (album review)
6:00 PM – Annuals (spotlight, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos , photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video)

Cedar Street Courtyard, 208 W 4th St. (unofficial, free)

1:00 PM – Anya Marina
1:45 PM – Wild Light (photos, photos, photos, photos, photos, video)
2:30 PM – The Whip
3:15 PM – Late of the Pier (album review)
4:00 PM – Razorlight
5:00 PM – White Lies (interview, album review, album review, photos)

Cheers, 416 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – The Donkeys
1:00 PM – The Mother Hips
2:00 PM – Adam Stephens (of Two Gallants)
3:00 PM – The Shys
4:00 PM – The Local Natives
5:00 PM – Red Cortez
6:00 PM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)

Club de Ville, 900 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Obits
1:30 PM – Handsome Furs (album review, photos, photos)
2:30 PM – The American Analog Set
3:30 PM – The Thermals (photos)
4:30 PM – The Hold Steady (live review, photos)

No AgeClub Primo's, 1700 E 6th St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Obits
1:30 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
2:00 PM – Reverse X-Rays
2:30 PM – Dinowalrus
3:00 PM – International Waters
3:30 PM – Bear Hands (spotlight, interview, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
4:00 PM – Manhattan Love Suicides
4:30 PM – Ringo Deathstarr
5:00 PM – The Antlers
5:30 PM – The Anamanaguchi
6:00 PM – Ume
6:30 PM – Black Nite Crash

The Compound, 1300 E 4th St. (unofficial, free)

1:00 PM – Battle of the Bands, with judges GZA, Brooklyn Vegan, & No Age (live review, album review, photos, video, video, video)

If you're going to SXSW, why skip all the great professional groups to see some battle of the nobodies?  To finally know what the elusive Dave of Brooklyn Vegan fame looks like – he'll be the judge who wasn't in Wu-Tang (that'd be GZA) or too young & excitable (that'd be No Age). [may or may not have beard]

Creekside Lounge (inside stage), 606 E 7th St. (unofficial, RSVP)

12:15 PM – Pop Unknown
1:00 PM – Basic
1:45 PM – Oh No Oh My (spotlight, interview, album review, album review, photos, photos, photos, photos)
2:30 PM – Black Before Red
3:15 PM – Corto Maltese
4:00 PM – Lemurs
4:45 PM – Loxsly

Creekside Lounge (outside stage), 606 E 7th St. (unofficial, RSVP)

12:00 PM – Gina Dvorak
12:45 PM – Ferraby Lionheart
1:30 PM – The Lovely Sparrows
2:15 PM – Fight Bite
3:00 PM – Tom Brosseau
3:45 PM – Dana Falconberry
4:30 PM – Mellow Owl
5:15 PM – The Shivers

Cue House, 1106 E 50th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)
12:45 PM – From a Ghost Bear
1:30 PM – Drew DanburryOh No Oh My
2:15 PM – Wood & Felt
3:00 PM – Michael Jordan
3:45 PM – One Happy Island
4:30 PM – Warbler
5:15 PM – The Goods
6:00 PM – Technicolor Victrola
6:45 PM – The French Inhales

Design Within Reach, 200 W 2nd St. (unofficial, RSVP)

1:30 PM – Akron/Family (photos)
1:30 PM – The Entrance Band
1:30 PM – Herman Dune
1:30 PM – Fool's Gold
1:30 PM – Young Republic
2:15 PM – Shilpa Ray & Her Happy Hookers (photos)
5:00 PM – Phenomenal Handclap Band

Dirty Dog Bar, 505 E 6th St. (unofficial)

12:30 PM – Sam Lowry
1:00 PM – The River City Tan Lines
1:45 PM – Langhorne Slim (live review, album review, photos, photos, video, video, video)
2:30 PM – Fake Problems
3:15 PM – Glossary
4:00 PM – Felice Brothers (spotlight, interview, live review, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)
5:00 PM – Lucero (photos)

Domy Books, 913 E Cesar Chavez, Ste. B (unofficial, free)

12:30 PM – Mollie laRue
1:00 PM – Weird Weeds
1:50 PM – Mirah
2:40 PM – Peter and the Wolf
3:30 PM – Pygmy Lush
4:20 PM – Tara Jane O'Neil
5:10 PM – tba
6:00 PM – Caleb Coy (from Headdress)
6:50 PM – Jana Hunter

El Sol y La Luna, 600 E 6th St. (unofficial)

2:00 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)

Emo’s Jr., 603 Red River St. (unofficial)

12:00 PM – Girls
1:00 PM – Little Boots (photos)
2:00 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
3:00 PM – School of Seven Bells (album review)
4:00 PM – Dirty Projectors (photos, photos)
5:00 PM – A-Trak/Major Lazer (ft. Diplo)

Emo’s Annex, 603 Red River St. (unofficial, free)

12:10 PM – Moth!Fight!
12:55 PM – Motel Motel
1:35 PM – The Antlers
2:10 PM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
2:55 PM – Pete and the PiratesHarlem Shakes
3:40 PM – Blind Pilot
4:25 PM – Fanfario
5:20 PM – Port O'Brien

Emo’s Main Room, 603 Red River St. (unofficial)

12:30 PM – The Mae Shi
1:30 PM – Max Tundra (photos)
2:30 PM – Woods (photos)
3:30 PM – WAVVES
4:30 PM – King Khan & The Shrines (live review, photos, video)
5:30 PM – Department of Eagles

End of an Ear, 2209 S 1st St. (unofficial, free)

1:00 PM – Eat Skull
2:00 PM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)
3:00 PM – Gary War
4:00 PM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)
5:00 PM – The Homosexuals (photos)

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

1:00 PM – The Kidz in the Hall
1:40 PM – The Love Language
2:20 PM – Coupleskate
3:05 PM – Solid Gold
3:45 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
4:30 PM – We Have Band
5:15 PM – Women (photos)

Fado's Irish Pub, 214 W 4th St. (unofficial)Max Tundra

12:00 PM – Russell Huie
1:00 PM – TBA
2:00 PM – The Bloodsugars
3:00 PM – Frances (photos)
4:00 PM – Brian Bonz
5:00 PM – All Get Out

Flamingo Cantina, 515 E 6th St. (unofficial)

12:00 PM – Mumford & Sons
12:45 PM – Frances (photos)
1:35 PM – Viva Voce
2:25 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
3:15 PM – Chairlift (photos)
4:05 PM – Jason Lytle (of Grandaddy)
5:00 PM – Camera Obscura (live review, photos)

French Legation Museum, 802 San Marcos St. (unofficial)

12:00 PM – Dent May and His Magnificent Ukulele
12:30 PM – Virgin Forest
1:00 PM – Here We Go Magic
1:30 PM – Asa
2:00 PM – BLK JKS
2:30 PM – J. Tillman
3:00 PM – Marnie Stern
3:30 PM – Telekinesis
4:00 PM – WAVVES
4:30 PM – Laura Gibson
5:00 PM – These Are Powers (album review, photos, photos)
5:30 PM – The Tallest Man on Earth
6:00 PM – Miles Benjamin Anthony Robinson (live review, photos, photos, photos, photos, video)

Friends, 208 E 6th St. (unofficial, RSVP)

1:05 PM – Ma’ayan Castel
1:35 PM – The Motion Sick
2:05 PM – SuperVolcano
2:35 PM – The Hollow Sound
3:05 PM – The Hollow Sound
3:35 PM – The Volunteers
4:05 PM – Annie Lynch & The Beekeepers
4:35 PM – Melissa Ferrick
5:05 PM – Kid:nap:kin

Gueros Taco Bar, 1412 S S Congress Ave. (unofficial, free)

12:00 PM – The Calm Blue Sea
12:45 PM – The Sleepover Disaster
1:30 PM – StarfuckerFrances
2:15 PM – Overbirds
3:00 PM – Superdrag (live review)
3:45 PM – Rademacher
4:30 PM – Happy Hollows
5:15 PM – The Upsidedown

Habana Calle 6, 709 E 6th St. (unofficial, free)

12:30 PM – That Ghost
1:30 PM – Titus Andronicus (photos, photos)
2:30 PM – Crocodile
3:30 PM – YellowFever
4:30 PM – Mi Ami

Habana Calle 6 Patio, 709 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Parenthetical Girls
1:00 PM – HEALTH
2:00 PM – The Mae Shi
3:00 PM – Charles Hamilton
4:00 PM – Burke
5:00 PM – Earthless with special guest J Mascis (of Dinosaur Jr.)

Habana Calle 6 Patio (backyard), 709 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Adam Heldring
12:20 PM – Sofia Talvik
1:00 PM – Wildbirds and Peacedrums
1:35 PM – Theresa Andersson (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
2:15 PM – The New Wine
2:40 PM – The Tiny
3:15 PM – Dag for Dag
4:00 PM – UngdomskullenLoney Dear
4:45 PM – Casiokids
5:30 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)

'Sweden Goes SXSW'.

Home Slice Pizza (house stage), 1415 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:30 PM – Wiretree
1:15 PM – Wiretree
2:00 PM – Wiretree
2:45 PM – Still Flyin'
3:30 PM – Still Flyin'
4:15 PM – Still Flyin'
5:00 PM – TBA
5:45 PM – TBA
6:30 PM – TBA

Home Slice Pizza (outside stage), 1415 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:00 PM – Horse Feathers
12:45 PM – We Were Promised Jetpacks
1:30 PM – Telekinesis
2:15 PM – Fences (album review)
3:00 PM – Alberta Cross
3:45 PM – Rural Alberta Advantage
4:30 PM – The Republic Tigers
5:15 PM – Jason Isbell & The 400 Unit
6:00 PM – Say Hi (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
6:45 PM – The Von Bondies

It's a mid-Canadian prairie battle as Alberta Cross faces off against Rural Alberta Advantage (with Fences to referee).  Undercard: Horse Feathers vs. The Republic Tigers.

Jackalope, 404 E 6th St. (unofficial, free)

2:00 PM – The Epilogues
2:45 PM – Meese
3:30 PM – The Photo Atlas
4:15 PM – Young Coyotes
5:00 PM – Born In the Flood
5:45 PM – Dressy Bessy (photos, video)
6:30 PM – The Overcasters

Jo's Coffee, 1300 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:00 PM – Triple Cobra
1:00 PM – Those Darlins
2:00 PM – Other Lives
3:00 PM – Abalone Dots
4:00 PM – Suzanna Choffel
5:00 PM – Hill Country Revue

In-House Gallery, 2514 E 17th St. (unofficial)

1:00 PM – Slaraffenland (album review)Bear Hands
1:00 PM – Choir of Young Believers
1:00 PM – Efterklang
1:00 PM – Murder
1:00 PM – The 18th Dye (album review)
1:00 PM – Oh Land
1:00 PM – Tina Dico
1:00 PM – Snake & Jet's Amazing Bullit Band
5:05 PM – Powersolo

Iron Gate Lounge, 1111 E 6th St. (unofficial)

12:00 PM – Parallax
12:15 PM – KaiserCartel
12:45 PM – The Fast Track
1:30 PM – Daughters of the Sun
1:45 PM – John Wwardsom
2:15 PM – Yoni and Omaur Bliss
2:30 PM – The 757s
3:00 PM – Cecil Otter
3:15 PM – Dressy Bessy (photos, video)
3:45 PM – Old James
4:00 PM – Ruby Isle
4:30 PM – Haley Bonar
4:45 PM – Black Diamond Bay
5:30 PM – Physics of Meaning (album review)
6:15 PM – Winterpills
6:45 PM – Solid Gold

Latitude 30, 512 San Jacinto St.

1:30 PM – Come On Gang
1:30 PM – Found
1:30 PM – My Latest Novel
1:30 PM – The Pictish Trail
1:30 PM – Twin Atlantic

La Zona Rosa, 612 W 4th St.

1:00 PM – Bear Hands (spotlight, interview, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
1:45 PM – Crystal Antlers (photos)
2:30 PM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)
3:15 PM – Gomez
4:15 PM – M. Ward (album review)

La Zona Rosa has a strong daytime line-up thanks to Village Voice, with M. Ward, Gomez, & Cursive – but come early for a spot & Bear Hands.

The Legendary Hank Sinatra’s, 2407 Riverside Farms Rd. (unofficial, free)

12:15 PM – Let's Wrestle
1:00 PM – Eulogies
1:45 PM – Trainwreck Riders (acoustic)
2:15 PM – Kenan Bell
3:00 PM – The Postelles (photos)
3:45 PM – The Morning Benders (live review, photos, photos, video, video)
4:30 PM – Illinois (spotlight, interview, live review, live review, live review, album review, album review, album review, album review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photosQRO review, photos, photos, video, video, video, video, video, video, video, video, video)

+1 – the public relations company-cum-label – throws a party at The Legendary Hank Sinatra's, and it's hosted by the legendary John Norris (a.k.a. the guy at MTV News who's been there longer than anyone except Kurt Loder).

Lovejoys, 604 Neches St. (unofficial, free)

12:30 PM – Kim Taylor
1:30 PM – Slaves to Gravity
2:30 PM – State & Madison
3:30 PM – Cetan ClawsonBishop Allen
4:30 PM – Bang Camaro
6:00 PM – The Raggedy Anns
 
ME Soundstage, 2130 S Congress Ave. (unofficial, free)

11:30 AM – Razorlight
1:30 PM – Andrew Bird (album review)
3:30 PM – Peter Bjorn and John
5:30 PM – PJ Harvey & John Parish
7:30 PM – M. Ward (album review)

Try to make it down south for KEXP's last day at ME Soundstage, for big-name indie artists like Andrew Bird, Peter Bjorn and John, PJ Harvey, and M. Ward.  You'll be way closer to them than you'd ever have a shot at anywhere else.
 
Mohawk, 912 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – The Rural Alberta Advantage
1:30 PM – We Have Band
2:30 PM – These United States (album review, photos)
3:30 PM – Alela Diane
4:30 PM – Richard Swift
 
Mohawk Patio, 912 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:00 PM – The Wrens
1:00 PM – Bishop Allen (spotlight, interview, live review, album review, album review, photos, photos, photos)
2:00 PM – The Henry Clay People
3:00 PM – Port O'Brien
4:00 PM – The Rosebuds (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video)
5:00 PM – Delta Spirit

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)Abe Vigoda

12:00 PM – Purple Rhinestone Eagle
12:30 PM – Golden Triangle
1:00 PM – Ill Ease
1:30 PM – Adventure
2:00 PM – Moi Non Plus
2:30 PM – Rafter
3:00 PM – Deer Tick
3:30 PM – These Are Powers (album review, photos, photos)
4:00 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
4:30 PM – Titus Andronicus (photos, photos)
5:00 PM – Ponytail (photos)
5:30 PM – Abe Vigoda (photos)

902 E Cesar Chavez St. (unofficial, free)

2:00 PM – Tyvek
2:00 PM – Mika Miko
2:00 PM – The Death Set (photos)
2:00 PM – Finally Punk

Okay Mountain Gallery, 1312 E Cesar Chavez, Ste. B (unofficial, free)

12:30 PM – Shiny Around the Edges
1:20 PM – Benjy Ferree
2:10 PM – tUnE-yArDs
3:00 PM – Grampall Jookabox (photos)
3:50 PM – Dent May and His Magnificent Ukulele
4:40 PM – DM Smith
5:30 PM – Bosque Brown

1024 E 44th St. (unofficial, free)

11:30 AM – Pezzettino
11:50 AM – Geoffrey Reacher
12:20 PM – RTB2
12:20 PM – Little Birds
1:30 PM – LAKE+/-
2:10 PM – Forever
2:30 PM – Ruby Isle
3:15 PM – Casper & The Cookies
4:00 PM – Hermit Thrushes
4:30 PM – Hot Lava
5:15 PM – Fishboy
5:45 PM – Bearsuit
6:30 PM – Ryan Anderson
7:00 PM – Muggabears (photos)

Parlor, 100 E North Loop Blvd # B (unofficial, free)

1:00 PM – Frantic Clam
1:00 PM – Cortez!Cortez!
1:00 PM – Azeda Booth
1:00 PM – Prizzy Prizzy Please
1:00 PM – The Sour Notes
1:00 PM – Ume
1:00 PM – Murdocks
1:00 PM – Haunting Oboe Music
1:00 PM – Aristela
1:00 PM – +/- {Plus/Minus} (album review, album review, photos, photos)
1:00 PM – Prayer for Animals
1:00 PM – opposite day
1:00 PM – Cartright
1:00 PM – The Fever Dreams
1:00 PM – American Sharks
1:00 PM – Phranchyze

Quack’s Maplewood Café, 1401 E 38th ½ St. (unofficial, free)

Gentlemen RegTBA – Pre
TBA – AIDS Wolf (photos)
TBA – Ducktails
TBA – Los Llamarada
6:30 PM – Fight Bite
7:00 PM – Nite Jewel

Radio Room, 508 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Ohbijou
1:00 PM – Chikita Violenta
2:00 PM – Young Galaxy (live review, live review, album review, photos, photos, photos)
3:00 PM – Dappled Cities
4:00 PM – Parenthetical Girls
5:00 PM – Future of the Left

Radio Room Patio, 508 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Cuff the Duke
1:00 PM – The Thermals (photos)
2:00 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)
3:00 PM – Cut Off Your Hands
4:00 PM – Ra Ra Riot (spotlight, interview, live review, live review, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)
5:00 PM – …And You Will Know Us By the Trail of Dead (live review, album review, photos, photos)

Two major favorites – Canada's greatest export, PR company Canvas Media, and The Onion's backpage critics The A.V. Club – combine for one of the best daytime showcases at SXSW, from Hayden's (spotlight) backing band, Cuff the Duke, to the kids Canvas (and QRO) called oh-so-early-on, Ra Ra Riot.

Red Eyed Fly, 715 Red River St. (unofficial, free)

12:30 PM – Matt Ellis
1:20 PM – Spindrift
1:50 PM – Pity Party
2:20 PM – Great NorthernSpinto Band
2:50 PM – MAdM
3:20 PM – Horse Feathers
3:50 PM – Henry Clay People
4:20 PM – Phosphorescent
4:50 PM – Restavrant (album review)
5:20 PM – White Denim

Red House Pizzeria, 1917 Manor Rd. (unofficial, free)

1:00 PM – Werewolves
1:45 PM – Jay Jay Pistolet
2:30 PM – Dios
3:15 PM – Sky Larkin
4:00 PM – A Classic Education
4:45 PM – Palomar
5:30 PM – Spinto Band (album review, photos, photos, photos, video)
6:15 PM – Hymns

Red 7, 611 E 7th St. (unofficial, free)

12:30 PM – The A.K.A.’s
1:20 PM – Ruiner
2:20 PM – Darkest Hour
3:25 PM – Dillinger Four (live review, photos, photos, video, video)
4:00 PM – Ace Enders (album review, photos)
4:45 PM – The Bouncing Souls (photos)

Side Bar, 602 E 7th St. (unofficial)

12:00 PM – Generationals
12:45 PM – The Subjects (spotlight, interview, interview, live review, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)
1:30 PM – Golden Boots
2:15 PM – The High Strung
3:00 PM – Here We Go Magic
3:45 PM – Themselves
4:30 PM – Wildbirds and Peacedrums
5:15 PM – Deer Tick

Check out the first of those videos to watch The Subjects recount their experience at SXSW last year.

Spiderhouse (Main Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

3:00 PM – Me You Us Them
4:00 PM – See Me River
5:00 PM – Beep Beep

Spiderhouse (Courtyard Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

2:00 PM – Shitty Carwash
2:30 PM – Astronaut Suit
3:00 PM – Not In the FaceDillinger Four
3:30 PM – Sleepover Disaster
4:00 PM – Romance
4:30 PM – Black Nite Crash
5:00 PM – Wine and Revolution
5:30 PM – The Legendary Tigerman

Spiderhouse (Stage 5), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

2:30 PM – Tiny Light
3:30 PM – The Orchid Highway (album review)
4:30 PM – Broadfield Marchers
5:30 PM – Telepathic Butterflies

Spiderhouse has way too many stages going on – especially if you count 'round the corner United States Art Authority (see below)
 
Stubb’s, 801 Red River St. (unofficial, invite)

TBA – Echo & The Bunnymen
TBA – Hot Leg
TBA – Black Lips (album review, photos, photos, video, video)
TBA – Glasvegas (album review)
TBA – Cut Off Your Hands
1:30 PM – Passion Pit (photos)

Spin throws an invite-only party at Stubb's – with mostly overrated bands.

The Tap Room at Six, 117 W. 4th St. (unofficial, RSVP)

1:00 PM – Sarah Siskind
1:30 PM – Kyle Andrews
2:00 PM – Madi Diaz
2:30 PM – Daniel Martin Moore
3:00 PM – Those Darlins
3:30 PM – The Ettes
4:00 PM – The Features
4:30 PM – The Howlies (photos)
5:00 PM – Jessica Lea Mayfield
5:30 PM – How I Became the Bomb

The Thirsty Nickel, 325 E 6th St. (unofficial, free)

12:30 PM – The Winter SoundsTwin Tigers
1:30 PM – Mean Creek
2:30 PM – Twin Tigers (photos)
3:30 PM – Cody
4:30 PM – Dead Confederate (album review)
5:30 PM – Boomkat featuring Taryn Manning

Tiniest Bar in Texas, 817 W 5th St. (unofficial)

3:00 PM – Driver F
4:00 PM – Dear and the Headlights
5:00 PM – Loch Lomond
6:00 PM – Nico Vega

Trophy's, 2008 Congress Ave. (unofficial, free)

3:00 PM – Lions
3:00 PM – Red Fang
3:00 PM – Dirty Sweet
3:00 PM – Invade Rome
3:00 PM – Ladyfinger
3:00 PM – Super 400
3:00 PM – High Watt Crucifiers
3:00 PM – Slough Feg
3:00 PM – Lonely H
3:00 PM – Turbowolf
3:30 PM – Gringo Star (live review, album review, photos, photos, photos, video, video)

United States Art Authority, 510 W 29th St. (unofficial, free)

2:30 PM – Lower Heavens
3:20 PM – Hopewell
4:10 PM – Spindrift
5:00 PM – Wildildlife
5:50 PM – Radio Moscow

Urban Outfitters, 2406 Guadalupe St. (unofficial, free)

12:00 PM – Mt. St. Helen’s Vietnam Band
1:00 PM – Human Highway
2:00 PM – Afternoons
3:00 PM – Endless Boogie
4:00 PM – Nomo
5:00 PM – Chairlift (photos)

Vogstberger House, 1402 E 2nd St. (unofficial, free)

12:20 PM – The River Phoenix
1:00 PM – Snake and Jet's
1:35 PM – Choir of Young Believers
2:10 PM – The 18th Dye (album review)
2:45 PM – Oh Land
3:20 PM – Efterklang
3:55 PM – Tina Dicow
4:30 PM – Slaraffenland (album review)
5:05 PM – Powersolo
5:40 PM – Murder
6:15 PM – The Wong Boys

The Danes storm the appropriately-named Vogstberger House.

Waterloo Cycles, 2815 Fruth St. (unofficial, free)

3:00 PM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)
4:00 PM – Falcon Buddies
5:00 PM – Steve Goldberg and The Arch Enemies

Waterloo Records, 600 N Lamar Blvd. (unofficial, free)

2:00 PM – Vetiver
3:00 PM – Heartless Bastards (live review, album review, photos, photos, video, video)
4:00 PM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)
5:00 PM – Telepathe (photos)
6:00 PM – Handsome Furs (album review, photos, photos)

Wave, 408 E 6th St.

12:30 PM – Vetiver
12:30 PM – The Federalists
12:30 PM – Botticellis
12:30 PM – Dizzy Balloon
12:30 PM – The Stone Foxes
12:30 PM – HOTTUB
3:00 PM – Or, the Whale
3:00 PM – Sleepy Sun
3:30 PM – Maus HausLoveLikeFire
4:30 PM – LoveLikeFire (live review, photos, video, video)

Aces Lounge, 222 E 6th St.

8:00 PM – Kuroma (photos)
9:00 PM – Future of the Left
10:00 PM – Cut Off Your Hands
11:00 PM – The Airborne Toxic Event
12:00 AM – Boy Crisis
1:00 AM – Late of the Pier (album review)

The Ale House, 310 E 6th St. (Alley Entrance)

TBA – Eric Hutchinson
7:30 PM – Austin Hartley-Leonard
8:00 PM – ambeR Rubarth
8:30 PM – Keaton Simons
9:00 PM – The Rescues
9:30 PM – Jay Nash
10:00 PM – HoneyHoney
10:30 PM – Erin McCarley
11:00 PM – Tyrone Wells
11:30 PM – Rocco Deluca & The Burden
12:00 AM – Chris Pierce
12:30 AM – Alice Russell
1:15 AM – Special Guest

Antone’s, 213 W 5th St.

8:00 PM – Dent May & His Magnificent Ukulele
9:00 PM – Wildbirds & Peacedrums
10:00 PM – Theresa Andersson (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
11:00 PM – Mirah
12:00 AM – St. Vincent (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos)
1:00 AM – NOMO

Antone's will have some of the sweetest singer/songstresses of today, including Theresa Andersson & Annie Clark (St. Vincent).

Austin Convention Center (The Bat Bar/The Lone Star Lounge), 500 E Cesar Chavez St.

6:00 PM – Third Eye Blind
8:00 PM – Shiny Toy Guns
10:00 PM – Solange and the Hadley Street Dreams

How can someone go to SXSW and decide to see someone as lame and past whatever-they-called-a-prime as Third Eye Blind?

Austin Moose Lodge #1735 (hall), 2103 EM Franklin (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Indian Jewelry
6:45 PM – Genders
7:30 PM – Pas/cal
8:15 PM – Celebration (photos)
 
Austin Music Hall, 208 Nueces St.

8:00 PM – Black & White Years
9:00 PM – Stardeath and White Dwarfs (photos, photos)
10:00 PM – Datarock
11:00 PM – Tricky
12:00 AM – DEVO

Baby Acapulco #3, 5610 N IH35 (unofficial, free)

6:00 PM – Glasser
6:45 PM – Rainbow ArabiaDinosaur Jr.
7:30 PM – Micachu & The Shapes
8:15 PM – Hunx & His Punx + No Bunny
9:00 PM – Harlem
9:45 PM – Girls
10:30 PM – Lemonade
11:15 PM – Afghan Raiders

Unfortunately, there doesn't appear to be a free taxi back (see above)

Beerland, 711 Red River St. (unofficial)

8:00 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
8:00 PM – Kid Congo and The Pink Monkey Birds
8:00 PM – Thee Oh Sees
8:00 PM – Intelligence
8:00 PM – Christmas Island
8:00 PM – TV Ghost
11:00 PM – The Strange Boys

Buffalo Billiards, 201 E 6th St.

8:00 PM – Lights
9:00 PM – As Tall As Lions (album review)
10:00 PM – Funeral Party
11:00 PM – P.O.S.
12:00 AM – Riverboat Gamblers
1:00 AM – Dredg

Cedar Street Courtyard, 208 W 4th St.

7:45 PM – Pete and The Pirates
8:45 PM – Beach House (album review, photos, photos)
9:45 PM – Bedouin Soundclash
10:45 PM – Peter Bjorn and John
11:45 PM – Grizzly Bear (photos, video)
12:45 AM – Dinosaur Jr. (live review, album review, photos, photos, video, video, video, video, video, video)

Forget about the critic-love around acts like Beach House, Peter Bjorn and John, and Grizzly Bear – the big news: Dinosaur Jr.'s reunion is still on!

Central Presbyterian Church, 200 E 8th St.

7:00 PM – Ceci Bastida
10:00 PM – The Low Anthem
10:00 PM – Lisa Hannigan
12:00 AM – Laura Marling
1:00 AM – Jason Lytle (of Grandaddy)

Club de Ville, 900 Red River St.

8:00 PM – Chin Chin
8:45 PM – Hollywood Holt
9:30 PM – These Are Powers (album review, photos, photos)
10:00 PM – Cage
10:30 PM – Mapei
11:00 PM – Amanda Blank
11:30 PM – Thunderheist
12:00 AM – Lady Sovereign
12:30 AM – Asher Roth
1:00 AM – Kid Sister

Late night, Club de Ville has rhyme sirens like Amanda Blank, Lady Sovereign & Kid Sister – but avoid These Are Powers' Annie Barie…

Club 1808, 1808 E 12th St. (unofficial, free)

6:30 PM – Hank IV
7:30 PM – Cult Ritual
8:30 PM – Pocahaunted
9:30 PM – The Hex Dispensers
10:30 PM – Kim Phuc
11:30 PM – Gun Outfit
12:30 AM – Abe Vigoda (photos)

Club 1808 Patio, 1808 E 12th St. (unofficial, free)

6:00 PM – Sisters
7:00 PM – Pygmylush
8:00 PM – Trash Talk
9:00 PM – Soft Circle
10:00 PM – Silk Flowers
11:00 PM – WAVVES
12:00 AM – Mika Miko
1:00 AM – No Age (live review, album review, photos, video, video, video)

Co-Lab, 613 Allen St. (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Giant Princess
6:30 PM – Young Mammals
7:00 PM – The McKenzies
7:30 PM – DD/MM/YYYY
8:15 PM – TambersauroJapanther
9:00 PM – Japanther (photos, photos)

Continental Club, 1315 S Congress Ave.

7:00 PM – The Excels
7:35 PM – The Elite
8:05 PM – Eve & The Exiles
8:15 PM – Floyd Dakil Combo
8:40 PM – Huelyn Duvall
9:05 PM – Classie Ballou
9:35 PM – Little Joe Washington
10:20 PM – Barbara Lynn
11:20 PM – Bo-Keys
11:50 PM – Paul "Lil Buck" Senegal
12:20 AM – Roy Head (photos)
1:05 AM – Silver Apples

Ponderosa Stomp Revue (photos) brings some old-school Texas back to Austin.

El Sol y La Luna, 600 E 6th St.

8:00 PM – Torngat
9:00 PM – Bonjour Brumaire
10:00 PM – Final Flash
11:00 PM – Black Diamond Bay (formerly Krief)
12:00 AM – Melissa Auf der Maur
1:00 AM – Sam Roberts Band

'M For Montreal' party – with free Montreal poutine – including Canada's biggest hit this side of Rush, Sam Roberts Band.

Emo’s Jr., 603 Red River St.

TBA – Scott H. Biram
8:00 PM – YellowFever
9:00 PM – Woods (photos)
10:00 PM – Air Waves
11:00 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
12:00 AM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)
1:00 AM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)

Brooklyn's neo-fifties garage comes to Austin as Emo's Jr. hosts young acts like Crystal Stilts, caUSE co-MOTION!, and The Pains of Being Pure at Heart.

Emo’s Main Room, 603 Red River St.

8:00 PM – The Sonics
9:00 PM – The Mother Hips
10:00 PM – Amazing Baby
11:00 PM – The Japanese Motors
12:00 AM – King Khan & The Shrines (live review, photos, video)
1:00 AM – Black Lips (album review, photos, photos, video, video)

But the fifties get crazy as Black Lips and King Khan & The Shrines through their own garage party inside.

Esther’s Follies, 525 E 6th St.

6:00 PM – Chip Pope
6:00 PM – Chris FairbanksBlack Lips
8:45 PM – Brendon Walsh
8:55 PM – Hal Sparks
9:15 PM – Margaret Cho
9:30 PM – Jon Lajoie
9:40 PM – Josh Fadem
9:55 PM – Hannibal Buress
10:10 PM – Eugene Mirman
10:55 PM – Scott Aukerman
11:05 PM – Doug Benson
11:30 PM – Marc Maron
11:50 PM – Andy Kindler
12:30 AM – Todd Barry
12:50 AM – Howard Kremer

Esther's Follies and the next door Velveeta Room (see below) hold a bunch of stand-up comedians on Friday & Saturday nights, from great veterans like Todd Barry, Marc Maron, and Eugene Mirman to comics/actors like Andy Kindler (Everybody Loves Raymond) and Hal Sparks (Queer As Folk) to hacks like Margaret Cho.

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Hatcham Social
6:45 PM – Tinted Windows
7:45 PM – Peter Bjorn and John

5000's House, 2706 S 4th St. (unofficial)

5:00 PM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)
6:30 PM – Church of the Snake
7:00 PM – Crocodiles
7:30 PM – AIDS Wolf (photos)
8:00 PM – The Coathangers
8:30 PM – Clipd Beaks

Flamingo Cantina, 515 E 6th St.

8:00 PM – Disappears
9:00 PM – The Uglysuit
10:00 PM – Mi Ami
11:00 PM – SholiCrystal Antlers
12:00 AM – All the Saints
1:00 AM – Crystal Antlers (photos)

Friends, 208 E 6th St.

7:45 PM – Howard Eliott Payne
8:00 PM – Hey Negrita
8:15 PM – Ed Harcourt (album review)
8:30 PM – Otis Gibbs
8:45 PM – Beans on Toast
9:00 PM – Frank Turner
9:15 PM – Special Guests
10:00 PM – The Queen Killing Kings
11:00 PM – The Golden Dogs
12:00 AM – Ben Jelen
1:00 AM – The DeBretts

Habana Bar Backyard, 708 E 6th St.

8:00 PM – The Love Language
9:00 PM – Dawes
10:00 PM – The Felice Brothers (spotlight, interview, live review, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)
11:00 PM – Jason Isbell and the 400 Unit
12:00 AM – Tim Easton
1:00 AM – Deer Tick

Habana Calle 6 Patio, 709 E 6th St.

8:00 PM – Common Loon
9:00 PM – City Center
10:00 PM – Cale Parks
11:00 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
12:00 AM – Headlights (album review)
1:00 AM – Asobi Seksu (album review)

Headhunters, 720 Red River St.

The Felice Brothers7:00 PM – Bad Sports
7:50 PM – The Teeners
8:40 PM – Yuppies
9:30 PM – The Paranoid Critical Revolution
10:25 PM – Orphan
11:20 PM – GAGAKIRISE
12:05 AM – Japanther (photos, photos)
1:00 AM – Peelander-Z

Brooklyn's Japanther vs. actually Japanese Peelander-Z.

18th Floor at Hilton Garden Inn, 500 N IH 35

7:00 PM – Denis Jones
7:40 PM – The Miserable Rich
8:15 PM – Sam Amidon
9:15 PM – Tom Brosseau
10:00 PM – Alela Diane
11:00 PM – Liz Green
12:00 AM – David Thomas Broughton
1:00 AM – Shearwater (album review)

The Independent, 501 N IH 35  

8:00 PM – The Escape Frame
9:00 PM – Death In the Park
10:00 PM – True Widow
11:00 PM – Takka Takka (spotlight, interview, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
12:00 AM – The Black Hollies
1:00 AM – Still Flyin’

After what Takka Takka guitarist said about SXSW in his interview, surprised the fest would take them – guess he really wasn't "speaking for the band" – though maybe that's why their only scheduled SXSW appearance is miles out of town…

Karma Lounge, 119 W 8th St.

7:30 PM – I Am David Sparkle
8:20 PM – Manhattan Love Suicides
9:15 PM – The Drones
10:10 PM – Maps & Atlases
11:05 PM – My Jerusalem
12:00 AM – Great Northern
12:00 AM – The Bird and the Bee (album review)

Takka TakkaLa Zona Rosa, 612 W 4th St.

7:30 PM – We Were Promised Jetpacks
8:30 PM – Dananananaykroyd
9:30 PM – Camera Obscura (live review, photos)
10:30 PM – The Proclaimers
11:30 PM – Glasvegas (album review)
12:45 AM – Primal Scream

The Scots get wild at La Zona Rosa.

Latitude 30, 512 San Jacinto St.

8:00 PM – Slaves to Gravity
9:00 PM – In Case Of Fire
10:00 PM – You Me At Six
11:00 PM – Bring Me The Horizon
12:00 AM – Cancer Bats (photos)
1:00 AM – Gallows

Maggie Mae’s, 323 E 6th St.

7:00 PM – Ed Vallance
8:00 PM – Motel Motel
9:00 PM – Ben Nichols
10:00 PM – Princeton (album review, photos, photos)
11:00 PM – Wheat (album review)
12:00 AM – John Wesley Harding and Eugene Mirman’s Cabinet of Wonders w/ special guests
1:30 AM – The Forms (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)

Maggie Mae’s Rooftop, 323 E 6th St.

8:00 PM – The Young Republic
9:00 PM – The Postelles (photos)
10:00 PM – Mumford & Sons
11:00 PM – Fighting With Wire
12:00 AM – Esser
1:00 AM – Au Revoir Simone (live review, album review, photos, photos, video, video)

Mohawk, 912 Red River St.

7:30 PM – Sleepy Sun
8:30 PM – Minipop
9:30 PM – MAGIC WANDS
10:30 PM – Radio 4
11:30 PM – Adam Stephens (of Two Gallants)
12:30 AM – The Black Box Revelation

Mohawk Patio, 912 Red River St.

8:00 PM – Bear Hands (spotlight, interview, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
9:00 PM – The Blakes
10:00 PM – The Ettes
11:00 PM – The Soft Pack
12:00 AM – The Hold Steady (live review, photos)
1:15 AM – The Hooks

Momo’s, 618 W 6th St.

7:00 PM – Lorrie Matheson
8:00 PM – T Bird and The Breaks
9:00 PM – Thao Nguyen & The Get Down Stay Down (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, photos, video)
10:00 PM – The Rosebuds (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video)
11:00 PM – Jon Langford and The Pine Valley Cosmonauts
12:00 AM – Mark Olson & Gary Louris
1:00 AM – Right Or Happy (formerly The Reivers)

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)The Hold Steady

6:00 PM – Japanther (photos, photos)
6:30 PM – Garotas Suecas
7:00 PM – The Homosexuals (photos)
7:30 PM – Mika Miko
8:00 PM – Silk Flowers
8:45 PM – Tyvek
9:00 PM – Deradoorian
9:30 PM – Pterodactyl
10:00 PM – Marnie Stern
10:30 PM – Pictureplane
11:00 PM – HEALTH
11:30 PM – Dave Longstreth (from Dirty Projectors) (photos, photos)

Natrix Natrix House, 3222 John Campbell's Trail (unofficial, free)

7:00 PM – Chris Paddock vs. TBA
8:00 PM – Jay Crossley vs. David Israel
9:00 PM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)
10:00 PM – The Shivers
11:00 PM – Jana Hunter
12:00 AM – Steve Burns & The Struggle

902 E Cesar Chavez St. (unofficial, free)

8:20 PM – The London Souls (photos)
9:05 PM – Shilpa Ray & Her Happy Hookers (photos)
9:50 PM – Telepathe (photos)
10:25 PM – Ninjasonik (photos, photos)
11:15 PM – Casiokids
11:55 PM – The So So Glos
12:45 AM – Theophilus London
1:30 AM – The Very BestOkkervil River

Palm Door, 401 Sabine St. (unofficial)

12:30 AM – Calumet-Hecia
1:15 AM – Nancy
2:00 AM – Pterodactyl
2:45 AM – Holger
3:30 AM – Starfucker
4:15 AM – Max Tundra (photos)
5:00 AM – Los Pirata

Stay up late on Friday night with an after-hours caipirinha party.

Pangaea, 409 Colorado St.

8:00 PM – The Howlies (photos)
9:00 PM – NeverShoutNever!
10:00 PM – Graham Coxon (of Blur)
11:00 PM – Superdrag (live review)
12:00 AM – Tinted Windows
1:00 AM – Mr. Lif

The Parish, 214B E 6th St.

7:00 PM – Bird of Youth
8:00 PM – Western Keys
9:00 PM – I Love You But I’ve Chosen Darkness
10:00 PM – The Paper Chase
11:00 PM – Sarah Jaffe
12:00 AM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)
1:00 AM – Okkervil River (live review, album review, album review, photos, video, video, video, video)
 
Prague, 422 B Congress Ave.

8:00 PM – B L A C K I E
8:45 PM – Phranchyze
9:50 PM – Terp 2 it
10:30 PM – Jesse Dangerously
11:15 PM – MC Frontalot
12:10 AM – Lord T and Eloise (photos)
1:00 AM – MC Lars

If you're gonna see hip-hop at SXSW, check out the 'aristo-crunk' Lord T and Eloise.

Radio Room, 508 E 6th St.

8:00 PM – Dag for Dag
9:30 PM – Beep Beep
11:10 PM – O + S
12:05 AM – Sebastien Grainger & The Mountains (album review, photos, photos)
1:00 AM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)

Radio Room Patio, 508 E 6th St.

TBA – Deastro
TBA – Rolo Tomassi
8:00 PM – Choir of Young Believers
9:00 PM – Micah P. Hinson
10:00 PM – School of Seven Bells (album review)
12:00 AM – White Denim

Rusty Spurs, 405 E 7th St.

8:00 PM – Barcelona
9:00 PM – Alberta Cross
10:00 PM – BigelfLord T & Eloise
11:00 PM – Valient Thorr (photos)
12:00 AM – Nico Vega
1:00 AM – Semi Precious Weapons

Scoot Inn, 1308 E 4th St.

7:45 PM – J-Boogie
8:00 PM – The Juggs
8:40 PM – Damon Aaron
9:15 PM – Mayer Hawthorne & The County
10:00 PM – H.I.S.D. (Hueston Independent Spit District)
11:00 PM – Chin Chin
12:00 AM – Brownout! (photos)
1:00 AM – 9dw (Nine Days Wonder)

Smokin’ Music, 504 Trinity St.

7:30 PM – sorry-ok-yes
8:30 PM – We Were Lovers
9:30 PM – Killola
10:30 PM – Hell City Glamours
11:30 PM – Muck and the Mires
12:30 AM – New York Dolls (photos)

Seventies proto-punk glam-rockers New York Dolls have a new album coming soon – no, seriously, they really do…

SoHo Lounge, 217 E 6th St.

8:00 PM – Hamell On Trial (album review)
9:00 PM – That 1 Guy
10:00 PM – My Dear Disco
11:00 PM – Javelins
12:00 AM – The Hard Lessons
1:00 AM – Great Lakes Myth Society

Space12, 3121 E 12th St. (unofficial, $5-$10 cover & donations accepted)

7:30 PM – Laura Gibson
7:30 PM – Loch Lomond
7:30 PM – Seth Woods
7:30 PM – Kate Tucker
7:30 PM – Matt Bishop
7:30 PM – Tiny Vipers

Speakeasy, 412 Congress Ave.

8:00 PM – French Horn RebellionCursive
9:00 PM – Tigercity (photos, photos, video)
10:00 PM – Popular Damage
11:00 PM – Katie Stelmanis
12:00 AM – Digital Leather
1:00 AM – LAX

Spiderhouse (Main Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

6:00 PM – Brimstone Howl
7:00 PM – The Renderers
8:00 PM – Planet Creature
9:00 PM – Shine Brothers
10:00 PM – The Hoa-Hoa's
11:00 PM – The Vandelles
12:05 AM – The Disrealis

Spiderhouse (Courtyard Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

6:00 PM – Strange Attractors
6:30 PM – First Communion After Party
7:00 PM – The Weight
7:30 PM – White Rino
8:00 PM – Terror Pigeon Dance Revolt
8:30 PM – The Tunnels
9:00 PM – Radioland Murders
 
Spiderhouse (Stage 5), 2908 Fruth St. (unofficial, free)New York Dolls

6:30 PM – Love City
7:30 PM – Ripe
8:30 PM – Shapes Have Fang
 
Spiro’s Amphitheater, 611 Red River St.

7:00 PM – Prizehog
8:00 PM – WILDILDLIFE
9:00 PM – Slough Feg
10:00 PM – ABSU
11:00 PM – Obits
12:00 AM – Major Stars
1:00 AM – Gunslingers

Stubb’s, 801 Red River St.

8:00 PM – Bassnectar
9:00 PM – Silversun Pickups
10:00 PM – Guitar Hero Metallica Madness Competition
10:30 PM – Völsung
12:20 AM – DJ Shadow

Rumor has it that 'Völsung' (from "Somewhere, Norway") is actually Metallica (photos).  Given that the rumor's out there, have to hope it's true – 'cause how awful would it be if there actually is a 'Völsung', and the Norweigians take the stage and disappoint all the metal-heads who sat through the 'Guitar Hero Metallica Madness Competition'?…

(crossed out – Völsung no longer listed, but that might just be a ruse…)

Texas Niteclub, 1142 S Lamar (unofficial, RSVP)

10:00 PM – Drop the Lime
10:00 PM – Franki Chan & Toxic Avenger (photos)
10:00 PM – HEARTSREVOLUTION
10:00 PM – Ninjasonik (photos, photos)
10:00 PM – Totally Michael
10:00 PM – Mapei
10:00 PM – Juiceboxxx
10:00 PM – Ocelot
10:00 PM – Richard Henry

United States Art Authority, 510 W 29th St. (unofficial, free)

6:40 PM – Earthless
7:30 PM – Black Math HorsemanTigercity
8:20 PM – Coconuts
9:10 PM – Christian Bland and the Revelators
10:00 PM – The Upsidedown
10:50 PM – NYC Howl
11:40 PM – Bad Credit No Credit (photos)
12:20 AM – So So Glows
1:10 AM – Ninjasonik (photos, photos)

The Velveeta Room, 521 E 6th St.

8:00 PM – Margaret Cho
8:20 PM – Matt Ruby
8:30 PM – Michelle Biloon
8:40 PM – Alex Koll
8:50 PM – Jon Lajoie
9:00 PM – Natasha Leggero
9:10 PM – Eric Krug
9:20 PM – Mary Van Note
9:30 PM – Gavin Stephens
9:40 PM – Janeane Garofalo
10:00 PM – Mark Agee
10:10 PM – Brendon Walsh
10:20 PM – Scott Aukerman
10:30 PM – Matt Bearden
10:40 PM – Andy Kindler
11:00 PM – Hannibal Buress
11:10 PM – Josh Fadem
11:20 PM – Chris Fairbanks
11:30 PM – Howard KremerBM Linx
12:00 AM – Sean O'Connor
12:10 AM – Martha Kelly
12:20 AM – Doug Benson
12:35 AM – Pat Thornton

Vice, 302 E 6th St.

8:00 PM – Lemonade
9:00 PM – Kenan Bell
10:00 PM – Jokers of the Scene
11:00 PM – BM Linx (photos)
12:00 AM – Freeland
1:00 AM – Paparazzi

Wave, 408 E 6th St.

8:00 PM – Shad
9:00 PM – Eksi Ekso (album review)
10:00 PM – The Tiny
11:00 PM – 13ghosts
12:00 AM – Kittens Ablaze
1:00 AM – Future Clouds & Radar

Wave Rooftop, 408 E 6th St.

8:00 PM – When Girls Collide
9:00 PM – Loquat
10:00 PM – Scissors for Lefty
11:00 PM – The Matches
12:00 AM – The Lovemakers
1:00 AM – The Morning Benders (live review, photos, photos, video, video)


Saturday, March 21stQRO review 

The Art Project, 301 Chicon St. (unofficial, free)

11:30 AM – Sam Amidon
12:00 PM – The Low Lows
12:45 PM – American Princess
1:30 PM – Matthew and the Arrogant Sea
2:15 PM – The Caribbean
3:00 PM – Azeda Booth
3:45 PM – Balmorhea
4:30 PM – MegaFaun (photos)
5:15 PM – The Physics of Meaning (album review)
6:00 PM – Peter Broderick
6:45 PM – Slaraffenland (album review)

Auditorium Shores Stage (Lady Bird Lake), Riverside Drive & S 1st St. (free)

12:30 PM – Astrograss
1:05 PM – Joe McDermott
1:45 PM – Dadd a Go-Go
2:25 PM – Biscuit Brothers
3:20 PM – Jambo
4:00 PM – The Telephone Company
4:50 PM – Fastball (live review, photos, video, video, video)
5:50 PM – Beach House (album review, photos, photos)

Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St.

12:00 PM – Manhattan Love Suicides
12:30 PM – The Heavenly States
1:00 PM – Say Hi (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
1:30 PM – Natccu
2:00 PM – Great Northern
2:30 PM – Shad
3:00 PM – Spinto Band (album review, photos, photos, photos, video)
3:30 PM – Disappears
4:00 PM – CASIOKIDS
4:30 PM – Ferraby Lionheart
5:00 PM – Wallis Bird
5:30 PM – Rootbeer

The Belmont, 305 W 6th St. (unofficial, free)

TBA – Kevin Devine
TBA – Into the Presence
3:40 PM – Gringo Star (live review, album review, photos, photos, photos, video, video)

Blu Café, 360 Nuecas St. (unofficial, free)

2:00 PM – Golden Bear (album review)
3:00 PM – The Channel
4:00 PM – Leatherbag
5:00 PM – Household Names
6:00 PM – LoquatBeach House
7:00 PM – Jets Under Fire
8:00 PM – The Union Trade

Brush Square Park, East Tent

4:00 PM – The Republic Tigers
4:00 PM – The Little Ones
4:00 PM – Anya Marina
4:00 PM – Matt Hires
4:00 PM – Janelle Monae
4:00 PM – Little Boots (photos)

Canvas, 105 E 5th St. Ste. 113 (unofficial, RSVP)

12:00 PM – Anni Rossi
12:30 PM – Skaseii
1:00 PM – Flashmen
2:00 PM – Rosie and the Goldbug
2:45 PM – All the SaintsSay Hi
3:15 PM – Classixx
3:15 PM – Treasure Fingers
3:15 PM – Hot Pink Delorean
3:15 PM – Nightsweats
3:15 PM – Nomathamatic
3:15 PM – AC Slater
3:15 PM – Futurecop
3:15 PM – Jackbeats
3:15 PM – The ACBs
3:15 PM – Hoodie
3:15 PM – Jokers of the Scene
3:15 PM – Richard Gear
3:15 PM – Franki Chan & Toxic Avenger (photos)
3:15 PM – Wallpaper
3:15 PM – Vega
3:15 PM – Trashyourself

Cedar Street Courtyard, 208 W 4th St. (unofficial, free)

12:15 PM – Black Gold
1:00 PM – Chairlift (photos)
1:45 PM – Obits
2:30 PM – Asobi Seksu (album review)
3:15 PM – Flosstradamus (photos, photos)
4:00 PM – N.A.S.A.
5:00 PM – Rye Rye

Club de Ville, 900 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Real Estate
1:30 PM – Girls
2:30 PM – The Grates
3:30 PM – Sebastien Grainger & The Mountains (album review, photos, photos)
4:30 PM – Jeremy Jay

Club 1808, 1808 E 12th St. (unofficial, free)

2:00 PM – Black Math Horseman
2:50 PM – Tweak Bird
3:40 PM – Night Horse
4:30 PM – The Warlocks
5:20 PM – Year Long Disaster (photos)
6:15 PM – Annihilation Time

Club 1808 (Acceptance Stage), 1808 E 12th St. (unofficial, free)

11:00 AM – Buxton
12:00 PM – Asa Ransom
1:00 PM – Franz Nicolay
2:00 PM – Bad Credit No Credit (photos)
3:00 PM – Woozyhelmet
4:00 PM – Jana Hunter
5:00 PM – Ume
6:00 PM – Young Mammals
7:00 PM – LIMB

Club 1808 (Survival Stage), 1808 E 12th St. (unofficial, free)

11:30 AM – StalkersMiddle Distance Runner
12:30 PM – Golden Cities
1:30 PM – The So So Glows
2:30 PM – Narreme Vs. Warbler
3:30 PM – Michael Jordan
4:30 PM – Moth!Fight!
5:20 PM – Wild Moccasins
6:30 PM – David Israel
7:30 PM – Tambersauro

Club Primo's (inside), 1700 E 6th St. (unofficial, free)

1:00 PM – Divided Like a Saint's
2:00 PM – Ume
3:00 PM – Deastro
4:00 PM – The New Wine
5:00 PM – La Snacks
6:00 PM – Midnight Masses
7:00 PM – The Always Already

Club Primo's (outside), 1700 E 6th St. (unofficial, free)

1:30 PM – Maus Haus
2:30 PM – Follow That Bird
3:30 PM – Middle Distance Runner (spotlight, interview, live review, photos)
4:30 PM – Birds and Batteries
5:30 PM – Eastern Sea

Co-Lab, 613 Allen St. (unofficial, RSVP)

10:00 AM – Kaylan Rexer
10:40 AM – Silent Alarm Activated
11:20 AM – Abby Birds
12:00 PM – The Blind Pets
12:45 PM – Upper Echelon
1:30 PM – Oh No Oh My (spotlight, interview, album review, album review, photos, photos, photos, photos)
2:15 PM – Guitars
3:00 PM – Sarah Jaffe
3:45 PM – Boom Boom Box
4:30 PM – I Love Math
5:15 PM – Built By Snow

Creekside Lounge, 606 E 7th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Taylor Hollingsworth (of The Mystic Valley Band)
12:35 PM – The Grenadines
1:20 PM – Duqeette Johnston & The Rebel Kings
2:05 PM – 13ghosts
2:50 PM – Through the Sparks
3:40 PM – Kate Taylor BandBlack Joe Lewis & The Honeybears
4:45 PM – Vulture Whale (album review)
5:20 PM – O + S

Do512 Compound, 2208 S. Lamar (unofficial, RSVP)

3:00 PM – Alberta Cross
4:00 PM – Afternoons
5:00 PM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)

Habana Calle 6 Patio, 709 E 6th St.

2:00 PM – The Tontons
2:00 PM – Murder
2:00 PM – The Black Box Revelation
2:00 PM – Wallis Bird
2:00 PM – The Shackeltons

Halcyon Coffee-Bar-Lounge, 218 W 4th St. (unofficial, free)

11:30 AM – Matt Morris
12:00 PM – Zee Avi
12:35 PM – The Dashing Suns
1:15 PM – Lou Barlow and Imaad Wasif
2:00 PM – M. Ward (album review)
2:50 PM – Will Sheff (of Okkervil River) (live review, album review, album review, photos, video, video, video, video)
3:45 PM – Annuals (spotlight, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos , photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video)

There's a nice line-up to nurse your hangover at Halcyon.

El Sol y La Luna, 600 E 6th St. (unofficial)

12:00 PM – Winter Gloves
12:30 PM – Ohbijou
1:00 PM – Woodhands
1:30 PM – Thunderheist
2:00 PM – Beast

'M For Montreal' vs. 'T For Toronto' – but how does Ottawa feel?Ra Ra Riot

FADER Fort, 1101 E 5th St. (unofficial, RSVP)

1:30 PM – Blank Dogs
2:15 PM – WAVVES
3:00 PM – Theophilus London
3:45 PM – Maluca
4:30 PM – Popo
5:15 PM – Major Lazer
6:00 PM – Rick Ross
6:45 PM – Jadakiss

French Legation Museum, 802 San Marcos St. (unofficial)

12:00 PM – Frank Fairfield
12:40 PM – Moriarty
1:20 PM – Jeremy Jay
2:05 PM – The Soft Pack
2:50 PM – Diane Birch
3:35 PM – Chief
4:25 PM – Weird Beasts
5:15 PM – Melissa Aud der Mauer
6:05 PM – Laura Marling
7:15 PM – Dirty Projectors (photos, photos)

Home Slice Pizza (house stage), 1415 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:30 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)
1:15 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)
2:00 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)
2:45 PM – TBA
3:30 PM – TBA
4:15 PM – TBA
5:00 PM – The Phenomenal Handclap Band
5:45 PM – The Phenomenal Handclap Band
6:30 PM – The Phenomenal Handclap Band

For lunch, how about three solo sets by Canada's up-and-coming Genteman Reg – and pizza!

Home Slice Pizza (outside stage), 1415 S Congress Ave. (unofficial, free)

12:00 PM – Earlimart (spotlight, interview, live review, album review, album review, photos, photos, video, video, video, video)
12:00 PM – Port O'Brien
12:45 PM – The Love Language
1:30 PM – Deer Tick
2:15 PM – The Uglysuit
3:00 PM – Mt. St. Helen's Vietnam Band
3:45 PM – The Rosebuds (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video)
4:30 PM – Rademacher
5:15 PM – Jason Lytle (of Grandaddy)
6:00 PM – Flosstradamus (photos, photos)

Jovita's (indoor stage), 1619 S 1st St. (unofficial, invite)

12:00 PM – Ha Ha Tonka
1:00 PM – Waco Brothers
2:00 PM – Exene Cervenka
3:00 PM – Slaid Cleaves
4:00 PM – John Paul Keith & The One Four Fives
5:00 PM – Eli Paperboy Reed & The True Loves (live review, photos)

Lamberts, 401 W 2nd St. (unofficial)

1:00 PM – Casiokids
1:45 PM – Slow Club
2:30 PM – Crystal Antlers (photos)
3:15 PM – Still Flyin'
4:00 PM – Lissy Trullie (album review, photos)
4:45 PM – Solid Gold

Maggie Mae’s, 323 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – The Hold Steady (live review, photos)
12:00 PM – New York Dolls (photos)
12:00 PM – The Airborne Toxic Event
12:00 PM – Ra Ra Riot (spotlight, interview, live review, live review, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)
12:00 PM – Bob Schneider
12:00 PM – The Cringe
12:00 PM – Edward Sharpe & The Magnetic Zeros
12:00 PM – Semi Precious Weapons
12:00 PM – John Pringle
12:00 PM – The Cringe
12:00 PM – The Thermals (photos)

Rachel Ray – yes, that Oprah spin-off – for some reason holds an annual SXSW party, and even stranger, they're pretty damn good.  But if it's really first-come, first-served (expect at least a VIP section), be prepared to arrive early or not make it in.
 
Mohawk, 912 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:30 PM – Shilpa Ray & Her Happy Hookers (photos)
1:30 PM – Roadside Graves
2:30 PM – Mason Proper (album review)
3:30 PM – Lemonade
4:30 PM – Amazing Baby

Mohawk's Patio, 912 Red River St. (unofficial, RSVP)Langhorne Slim

12:00 PM – Harlem
1:00 PM – Jason Lytle (of Grandaddy)
2:00 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
3:00 PM – Viva Voce
4:00 PM – Peelander-Z
5:00 PM – Camera Obscura (live review, photos)

Momo’s, 618 W 6th St. (unofficial, free)

1:00 PM – Cool Kids (photos)
1:00 PM – Kidz In the Hall
1:00 PM – Hey Champ
1:00 PM – Fatlip (of The Pharcyde)
1:00 PM – Whatziface
1:00 PM – French Horn Rebellion

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – The So So Glos
12:30 PM – Talk Normal
1:00 PM – That Ghost
1:30 PM – Dirty Beauty Shoppe
2:00 PM – Gun Outfit
2:30 PM – The Mae Shi vs. Crime Novels
3:00 PM – The Evaporators
3:30 PM – Fiasco
4:00 PM – AIDS Wolf (photos)
4:30 PM – Los Llamarada
5:00 PM – Real Estate
5:30 PM – GangliansCelebration

902 E Cesar Chavez St. (unofficial, free)

2:00 PM – Valient Thorr
2:00 PM – Team Robespierre
2:00 PM – Total Abuse
2:00 PM – She Rides
2:00 PM – Cerebral Ballzy

The Parish, 214-B E. 6th St. (invite)

2:00 PM – You Me At Six
2:00 PM – Pete & The Pirates
2:00 PM – Ja Ja Pistolet
2:00 PM – Fanfarlo
2:00 PM – The Delta Spirit

Parlor, 100 E North Loop Blvd # B (unofficial, free)

12:30 PM – The Bouncing Souls (acoustic) (photos)

Peckerhead's, 402 E 6th St. (unofficial, RSVP)

1:30 PM – Scorpion Child
2:00 PM – ZEALE
2:30 PM – Throwing Color
3:00 PM – Ebony Bones (photos)
3:30 PM – Janelle Monae
4:00 PM – The Love Language
4:30 PM – Cut Off Your Hands
5:00 PM – King Khan & The Shrines (live review, photos, video)
5:30 PM – Lady Sovereign
6:20 PM – Theophilus London
7:00 PM – Juliette and the New Romantiques

Pete's Dueling Pianos, 1012 E 6th St. (unofficial, free)

5:00 PM – Phil & The Osophers (spotlight, interview, photos, photos, video, video)

PureVolume House, E 2nd St. & Trinity St. (unofficial, RSVP)

3:00 PM – Lindi Ortega
3:45 PM – Marc M. Cogman
4:15 PM – The Low Anthem
5:00 PM – Dear & The Headlights
5:30 PM – All Spots to Black
6:00 PM – Adam Stephens of Two Gallants
6:45 PM – Langhorne Slim (live review, album review, photos, photos, video, video, video)
7:30 PM – Port O'Brien

Radio Room (Stage One), 508 E 6th St. (unofficial, free)

11:45 PM – Edie Sedgwick
12:15 PM – The Medications
12:50 PM – Quieting Syrup
1:20 PM – Tight Phantomz
1:55 PM – Pygmy Lush
2:40 PM – Auxes
3:25 PM – Ben Davis & The Jett$
4:10 PM – Des Ark
5:00 PM – Milemarker

Radio Room (Stage Two), 508 E 6th St. (unofficial, free)

11:30 AM – Head of Skulls!
12:30 PM – The Poison Arrows
12:35 PM – Young Widows
1:15 PM – The Life and Times
1:50 PM – Pinebender
2:45 PM – Silver Scooter
3:40 PM – The Van Pelt
4:35 PM – Frodus
5:15 PM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)

Red Eyed Fly, 715 Red River St. (unofficial, RSVP)

12:00 PM – Lights On
12:45 PM – Eli Paperboy Reed & The True Loves (live review, photos)
12:45 PM – Takka Takka (spotlight, interview, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
1:30 PM – Wheat (album review)
2:15 PM – Harlem Shakes (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, video, video, video)
3:00 PM – Princeton (album review, photos, photos)
3:45 PM – Loney Dear (album review, album review, photos)
4:30 PM – Titus Andronicus (photos, photos)
5:15 PM – Chairlift (photos)

On the last (official) day of SXSW, one of the best daytime shows has to be 'Coffee! No Pants?', hosted by Eugene Mirman & friends.

Red House Pizzeria, 1917 Manor Rd. (unofficial, free)

1:00 PM – The Lovely Sparrows
1:45 PM – Marcus Rubio & The Gospel Choir of Pillows
2:30 PM – Mumford and Sons
3:15 PM – Laura Marling
4:00 PM – Buttercup
4:45 PM – Violens (album review, photos, photos)
5:30 PM – Let’s Wrestle
6:15 PM – The Grates

Salvage Vanguard Theater, 2803 Manor Rd. (unofficial)

1:00 PM – Monokino
1:30 PM – Sthil
2:00 PM – Celebration (photos)

Salvage Vanguard Theater (back room), 2803 Manor Rd. (unofficial)

1:00 PM – The Noise Revival Orchestra Experience
2:00 PM – Royal Bangs
2:40 PM – Project Jenny Project Jan
3:30 PM – Graffiti Monsters
4:10 PM – Midnight Masses
4:40 PM – Gayle Gold
5:30 PM – The Spaceinvader Orchestra
6:00 PM – Shilpa Ray & Her Happy Hookers (photos)

Scoot Inn, 1308 E 4th St. (unofficial)

2:00 PM – Cerebral Ballzy
3:00 PM – Ninjasonik (photos, photos)
4:00 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
5:00 PM – Izza Kizza

Crystal StiltsSide Bar, 602 E 7th St. (unofficial)

12:00 PM – Mean Creek
12:20 PM – Dancer Vs Politician
12:40 PM – Winter Sounds
1:00 PM – Venice Is Sinking
1:10 PM – Still Flyin'
1:40 PM – Quiet Hooves
2:00 PM – Holy Liars
2:30 PM – Gift Horse
3:00 PM – Gentlemen Jesse
3:30 PM – Dead Confederate (album review)
4:00 PM – Modern Skirts
4:30 PM – Twin Tigers (photos)
5:00 PM – A. Armada
5:30 PM – Pride Parade
6:00 PM – Maserati
6:30 PM – The Dumps

SoHo Lounge, 217 E 6th St.

12:00 PM – Melissa Ferrick
12:00 PM – Sarah Borges & The Broken Singles
12:00 PM – Rachael Sage & The Sequins
12:00 PM – Katie Costello
12:00 PM – Gregory Douglass
12:00 PM – Seth Glier
12:00 PM – Amy Spence & The Tearjerks

Spiderhouse (Main Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

1:00 PM – Kingdom of Suicide Lovers
1:45 PM – Black Hollies
2:45 PM – Carrots
3:45 PM – Suecas
4:45 PM – The Homosexuals (photos)
5:45 PM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)

Spiderhouse (Courtyard Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

2:00 PM – The Beets
2:30 PM – Fresh & Onlys
3:00 PM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)
3:30 PM – Psychedelic Horseshit
4:00 PM – Golden Boys
4:30 PM – Limes
5:00 PM – Cause For Applause
5:50 PM – Mika Miko

Spiderhouse (Stage 5), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

2:30 PM – The Legendary Tigerman
3:20 PM – Lovvers
4:10 PM – New York Howl
5:50 PM – Odawas

Trophy's, 2008 Congress Ave. (unofficial)

2:00 PM – The Forms (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)

Typewriter Museum, 1306 E 6th St. (unofficial, free)

12:00 PM – Red Fang
12:00 PM – Droids Attack
12:00 PM – Migas
12:00 PM – br00takville
12:00 PM – ValisColourmusic
12:00 PM – Black Cock
12:00 PM – Monotonix (live review, photos)
12:00 PM – Spartan Locals
12:00 PM – The Homosexuals (photos)
12:00 PM – Air Traffic Controllers
12:00 PM – Imperial Battlesnake
12:00 PM – Pterodactyl
12:00 PM – Clint's Clit
12:00 PM – Boxcar Satan
12:00 PM – The Emeralds
12:00 PM – Jazzus Lizard
12:00 PM – Detroit 7

Urban Outfitters, 2406 Guadalupe St. (unofficial, free)

12:00 PM – Telepathe (photos)
1:00 PM – Lemonade
2:00 PM – The Chap
3:00 PM – Rye Rye
4:00 PM – Max Tundra (photos)
5:00 PM – School of Seven Bells (album review)

Victory Grill, 1104 E 11th St. (unofficial, free)

3:00 PM – Colourmusic (live review, album review, photos, photos, photos, video, video, video)
4:00 PM – Whitman
5:00 PM – Ruby Coast
6:00 PM – Pretty & Nice
7:00 PM – Dressy Bessy (photos, video)

Waterloo Cycles, 2815 Fruth St. (unofficial, free)

12:00 PM – Purple Rhinestone Eagle
1:00 PM – Forever
1:45 PM – Boonesboro
2:35 PM – Casper & The Cookies
3:25 PM – Bearsuit
4:15 PM – One Happy Island
5:10 PM – Hello Seahorse!
6:05 PM – The Besties

Waterloo Park, Main Stage, 1301 Trinity St. (unofficial, free)

12:10 PM – Red Cortez
12:50 PM – Cut Off Your Hands
1:30 PM – The Death Set (photos) & Team Robespierre (live review, photos)
2:25 PM – King Khan & The Shrines (live review, photos, video)
3:10 PM – Cursive (live review, album review, photos, photos, photos)
4:00 PM – Thao Nguyen & The Get Down Stay Down (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos, photos, video)
4:40 PM – Vivian Girls (album review, photos, photos)
5:20 PM – The Thermals (photos)
6:05 PM – Lucero (photos)
6:50 PM – Monotonix (live review, photos)
7:30 PM – Circle Jerks (live review, photos, video, video)
8:20 PM – Black Lips (album review, photos, photos, video, video)

Waterloo Park, Side Stage, 1301 Trinity St. (unofficial, free)

11:50 AM – The Technicolor Victrola
12:15 PM – Sleepy Sun
12:55 PM – HowlExplosions In the Sky
1:35 PM – Vetiver
2:20 PM – Jason Lytle (of Grandaddy)
3:05 PM – Abe Vigoda (photos)
3:45 PM – Japanther (photos, photos)
4:20 PM – Trash Talk
4:55 PM – The Bronx
5:35 PM – Crystal Antlers (photos)
6:15 PM – The Soft Pack
6:55 PM – Akron/Family (photos)
7:40 PM – B.O.B.
8:05 PM – Busdriver
8:30 PM – Kid Sister

'Mess With Texas 3' takes place in Waterloo Park – site of Fun Fun Fun Fest (festival recap) – with a focus on garage-rock and wild stage bands.

Waterloo Records, 600 N Lamar Blvd. (unofficial, free)

1:00 PM – The Pains of Being Pure at Heart (album review)
2:00 PM – Tombs
3:00 PM – Suckers
4:00 PM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)
5:00 PM – The Knux
6:00 PM – The Bird and the Bee (album review)

Antone’s, 213 W 5th St.

8:00 PM – Afternoons
9:00 PM – Cage The Elephant
10:00 PM – The Happy Hollows
11:00 PM – The Duke Spirit (live review, album review, photos)
12:00 AM – Silversun Pickups
1:00 AM – The Pity Party

Silver Lake's Silversun Pickups return after a long absence.

Auditorium Shores Stage (Lady Bird Lake), Riverside Drive & S 1st St. (free)

7:00 PM – The Cannabinoids feat. Erykah Badu
8:00 PM – Explosions in the Sky (photos)

Austin's own post-rock inventors, Explosions in the Sky, are the perfect fit for a free outdoor show by the lake.

Austin Convention Center (The Bat Bar/The Lone Star Lounge), 500 E Cesar Chavez St.

5:00 PM – Echo and The Bunnymen
6:00 PM – Ed Harcourt (album review)
9:00 PM – Shwayze (photos)
10:00 PM – Tinted Windows
Earlimart
BD Riley’s, 204 E 6th St.

8:00 PM – Finally Punk
9:00 PM – Broadfield Marchers
10:00 PM – Deleted Waveform Gatherings
11:00 PM – The Telepathic Butterflies
12:00 AM – The Orchid Highway (album review)
1:00 AM – The Parties

Beauty Bar, 617 E 7th St.

8:00 PM – Boats
9:00 PM – Gentleman Reg (album review, album review, photos, video, video)
10:00 PM – Hollerado
11:00 PM – The D’Urbervilles
12:00 AM – Slim Twig
1:00 AM – Les Handclaps

Beauty Bar Backyard, 617 E 7th St.

7:15 PM – Spindrift
8:10 PM – Jana Hunter
9:05 PM – Harlem
10:00 PM – Hopewell
11:00 PM – The Strange Boys
12:00 AM – Golden Boys
1:00 AM – Illinois (spotlight, interview, live review, live review, live review, album review, album review, album review, album review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photosQRO review, photos, photos, video, video, video, video, video, video, video, video, video)

The Belmont, 305 W 6th St. (unofficial, RSVP)

7:30 PM – Fake Problems
8:45 PM – The Von Bondies
10:00 PM – Dead Confederate (album review)
11:00 PM – Manchester Orchestra (live review, live review, album review, photos, photos)
12:00 AM – Glasvegas (album review)
1:00 AM – The Knux

Buffalo Billiards, 201 E 6th St.

8:00 PM – The Shitsez
9:00 PM – Zaki Ibrahim
10:00 PM – Amanda Diva
11:00 PM – Pete Philly & Perquisite
12:00 AM – Solange and the Hadley Street Dreams
1:00 AM – Black Joe Lewis & The Honeybears (photos)

...And You Will Know Us By the Trail of DeadCarousel Lounge, 1110 E 52nd St. (unofficial, free)

9:30 PM – Low Red Center
10:15 PM – The Mathletes
11:00 PM – Asa Ransom
11:45 PM – Spider Problem
12:30 AM – Bad Credit No Credit (photos)

Cedar Street Courtyard, 208 W 4th St.

8:00 PM – Tiny Masters of Today
9:00 PM – Poet In Process
10:00 PM – Sounds Under Radio
11:00 PM – Longview
12:00 AM – Backseat Goodbye
1:00 AM – Marcy Playground

Central Presbyterian Church, 200 E 8th St.

8:00 PM – Keegan DeWitt
9:00 PM – Earlimart (spotlight, interview, live review, album review, album review, photos, photos, video, video, video, video)
10:00 PM – Steve Goldberg & the Arch Enemies
11:00 PM – Steve Burns (& The Struggle)
12:00 AM – We Are Dios
1:00 AM – Marnie Stern

Club de Ville, 900 Red River St.

8:00 PM – Iran (live review, album review, photos)
9:00 PM – The Warlocks
10:00 PM – Violens (album review, photos, photos)
11:00 PM – Colourmusic (live review, album review, photos, photos, photos, video, video, video)
12:00 AM – Ponytail (photos)
1:00 AM – Titus Andronicus (photos, photos)

Co-Lab, 613 Allen St. (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Your Kisses Cause Crashes
6:45 PM – Shilpa Ray & Her Happy Hookers (photos)
7:30 PM – Built By Snow
8:15 PM – The Boxing Lessons
9:00 PM – Gliss
9:45 PM – The PonsOctopus Project

Do512 Compound, 2208 S. Lamar (unofficial, RSVP)

6:00 PM – Asteroids Galaxy Tour (live review, photos, video)
7:00 PM – Dead Confederate (album review)
8:00 PM – BM Linx (photos)
9:00 PM – Common Market
9:20 PM – Blue Scholars
10:00 PM – Special Guest

Emo’s Jr., 603 Red River St.

8:00 PM – Funeral Party
9:00 PM – Efterklang
10:00 PM – An Horse
11:00 PM – Voxtrot (photos , photos)
12:00 AM – Pelican
1:00 AM – Dredg

Emo’s Main Room, 603 Red River St.

8:00 PM – Gil Mantera's Party Dream
9:00 PM – The Octopus Project (photos, photos, photos, photos)
10:00 PM – Yelle
11:00 PM – …And You Will Know Us By the Trail of Dead (live review, album review, photos, photos)
12:00 AM – Grupo Fantasma (photos)
1:00 AM – Daniel Johnston

Expect a lotta locals at Emo's for Austinites Octopus Project, Trail of Dead, Grupo Fantasma, and Daniel Johnston.

Esther’s Follies, 525 E 6th St.

6:00 PM – Natasha Leggero
8:40 PM – Matt BeardenGrupo Fantasma
9:10 PM – Martha Kelly
9:30 PM – Eugene Mirman
9:50 PM – John Mulaney
10:10 PM – Howard Kremer
10:40 PM – Todd Barry
11:00 PM – Janeane Garofalo
11:30 PM – Doug Benson
11:50 PM – Brendon Walsh
12:05 AM – Andy Kindler
12:30 AM – Chris Fairbanks
12:50 AM – Marc Maron

Habana Calle 6, 709 E 6th St.

8:00 PM – Jill Barber
9:00 PM – Hot Panda
10:00 PM – Immaculate Machine (live review, album review, photos)
11:00 PM – The Pack A.D.
12:00 AM – The Handsome Family
1:00 AM – The Evaporators

Habana Calle 6 Patio, 709 E 6th St.

8:00 PM – The Tontons
9:00 PM – neat neat neat
10:00 PM – MurderMonotonix
11:00 PM – The Shackletons
12:00 AM – Wallis Bird
1:00 AM – The Black Box Revelation

Creekside at Hilton Garden Inn, 500 N IH 35

8:00 PM – Marli
9:00 PM – Dlugokecki
10:00 PM – Medi & The Medicine Show
11:00 PM – The Proclaimers
12:00 AM – Honey Ryder
1:00 AM – Neil Thomas

18th Floor at Hilton Garden Inn, 500 N IH 35

8:00 PM – Sylvie Lewis
9:00 PM – James Harries
10:00 PM – Melissa Ferrick
11:00 PM – AutumncaUSE co-MOTION!
12:00 AM – John Fairhurst
1:00 AM – The Bridges

Jo's Coffee, 1300 S Congress Ave. (unofficial, free)

6:00 PM – The Blue Bonnets
7:00 PM – The Temper Trap
8:00 PM – Fastball (live review, photos, video, video, video)

La Zona Rosa, 612 W 4th St.

7:50 PM – Kissy Sell Out
8:40 PM – The Whip
9:30 PM – Dieselboy
10:25 PM – Kaskade
11:20 PM – The Crystal Method
12:45 AM – Pendulum

Lamberts, 401 W 2nd St.

8:00 PM – Raydibaum
9:00 PM – Ruby Isle
10:00 PM – The Physics of Meaning (album review)The Morning After Girls
11:00 PM – The 757s
12:00 AM – Mark Mallman
1:00 AM – Dressy Bessy (photos, video)

The Lodge, 411 E 6th St. (unofficial)

8:00 PM – Vyle
10:00 PM – Kid Color
11:30 PM – Bald Eagle
1:00 AM – The Hood Internet (photos)

Maggie Mae’s, 323 E 6th St.

8:00 PM – The Asteroids Galaxy Tour (live review, photos, video)
9:00 PM – The Little Ones
10:00 PM – Anya Marina
11:00 PM – The Republic Tigers
12:00 AM – Youth Group
1:00 AM – Your Vegas

Maggie Mae’s Rooftop, 323 E 6th St.

8:00 PM – Sara Haze
9:00 PM – MeeseThe Rosebuds
10:00 PM – Twin Atlantic
11:00 PM – The Parlotones
12:00 AM – Vinil Laranja
1:00 AM – Fair to Midland (album review)

Mohawk Patio, 912 Red River St.

8:15 PM – Pictureplane
9:00 PM – AIDS Wolf (photos)
10:00 PM – Clipd Beaks
11:00 PM – The Mae Shi
12:00 AM – HEALTH
1:00 AM – Monotonix (live review, photos)

Ms. Bea’s, 1104 E 6th St. (unofficial, free)

6:00 PM – The Fresh & Onlys
6:30 PM – Christmas Island
7:00 PM – Kurt Vile
7:30 PM – caUSE co-MOTION! (album review, photos)
8:00 PM – Psychedelic Horseshit
8:30 PM – Blank Dogs
9:00 PM – Thee Oh Sees
9:30 PM – Eat Skull
10:00 PM – Woods (photos)
10:30 PM – Crystal Stilts (album review, photos, photos, photos, photos, video)
11:00 PM – WAVVES
11:30 PM – No Age (live review, album review, photos, video, video, video)

The Music Gym Patio, 815 E 6th St.

8:00 PM – Golden Bear (album review)
9:00 PM – Frank Smith
10:00 PM – The Laughing
11:00 PM – Low Line Caller
12:00 AM – Loxsly
1:00 AM – The Lemurs

902 E Cesar Chavez St. (unofficial, free)

6:00 PM – Ponytail (photos)
6:00 PM – These Are Powers (album review, photos, photos)
6:00 PM – Pterodactyl
6:00 PM – DD/MM/YYYY

MyOpenBar.com has really cornered the market on some of New York's worst bands [note: DD/MM/YYYY are Canadian]

Palm Door, 401 Sabine St. (unofficial, RSVP)

12:00 AM – Boogaloo Shampoon
12:30 AM – King Khan & The Shrines (live review, photos, video)
1:30 AM – Klever
2:30 AM – Secret Special Guests
3:30 AM – Felix Cartel
4:15 AM – Bird Peterson

Pangaea, 409 Colorado St.

8:00 PM – Opium Symphony
9:00 PM – Young Love
10:00 PM – Black Acid
11:00 PM – The Morning After Girls (live review, photos, video, video, video)
12:30 AM – Perry Farrell

While it's just listed as Jane's Addiction singer/Lollapalooza founder Perry Farrell, rumor has it that the whole band (original line-up) will be there, before they start their tour with Nine Inch Nails.

The Parish, 214B E 6th St.

8:00 PM – Telekinesis
9:00 PM – The Wooden Birds
10:00 PM – Lou Barlow w/ Imaad Wasif
11:00 PM – Say Hi (spotlight, interview, live review, album review, photos, photos)
12:00 AM – The Rosebuds (spotlight, interview, interview, interview, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video)
1:00 AM – Ra Ra Riot (spotlight, interview, live review, live review, live review, live review, album review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)

Three big QRO favorites – plus Lou Barlow of Dinosaur Jr. (live review) and Sebadoh (live review)!

Parlor, 100 E North Loop Blvd # B (unofficial, free)

8:00 PM – Agent Ribbons
8:00 PM – The Sleepover Disaster
8:00 PM – Motel Motel
8:00 PM – The Forms (spotlight, interview, live review, live review, album review, photos, photos, photos, photos, photos, photos, video, video)
11:00 PM – Mason Proper (album review)

Radio Room Patio, 508 E 6th St.

8:00 PM – Bird Peterson
9:00 PM – Klever
10:00 PM – Felix Cartal
11:00 PM – LA Riots
12:00 AM – Steve AokiWintersleep
1:00 AM – MSTRKRFT

Red 7 Patio, 611 E 7th St.

8:00 PM – Rabid Rabbit
9:20 PM – Joe Jack Talcum
10:40 PM – Trash Talk
11:15 PM – Ebony Bones (photos)
12:00 AM – Gentleman Jesse
12:45 AM – Frodus

Room 710, 710 Red River St.

8:00 PM – Eagle Winged Palace
9:00 PM – The Peekers
10:00 PM – Golden Boots
11:00 PM – Floating Action
12:00 AM – The High Strung
1:00 AM – Spinto Band (album review, photos, photos, photos, video)

Rusty Spurs, 405 E 7th St.

8:00 PM – Juliette Commagere
9:00 PM – The Tender Box
10:00 PM – Wintersleep (photos)
11:00 PM – The High Dials
12:00 AM – Echo and The Bunnymen

Spiderhouse (Main Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

6:45 PM – The Drones
7:45 PM – Kid Congo and the Pink Monkey
8:45 PM – Sky Sunlight Saxon of the Seeds

Spiderhouse (Courtyard Stage), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

6:00 PM – Viva l'American Death Ray Music
6:30 PM – Intelligence
7:00 PM – Golden Triangle
7:30 PM – CoathangersThe Subjects
8:00 PM – Ex-Humans
8:30 PM – Electric Shadows
9:00 PM – Stalkers
 
Spiderhouse (Stage 5), 2908 Fruth St. (unofficial, free)

6:40 PM – Donkeys
7:30 PM – The Weight
8:20 PM – The Upsidedown
 
St. David’s Church, 304 E 7th St.

7:00 PM – Through the Sparks
8:00 PM – The Secret Life of Sofia
9:00 PM – The Hudsons
10:00 PM – One Hundred Dollars
11:00 PM – Marching Band
12:00 AM – Sally Crewe & The Sudden Moves

Stubb’s, 801 Red River St.

6:00 PM – Electric Touch
6:50 PM – Parachute
7:40 PM – White Lies (interview, album review, album review, photos)
8:40 PM – Razorlight
10:00 PM – PJ Harvey & John Parish
11:15 PM – The Indigo Girls
12:30 AM – Third Eye Blind

Submerged, 333 E 2nd St.

8:00 PM – Drew Andrews
9:00 PM – The Subjects (spotlight, interview, interview, live review, photos, photos, photos, photos, photos, video, video, video, video)
10:00 PM – Ezra Furman and the Harpoons
11:00 PM – Alaska In Winter (album review)
12:00 AM – White Shoes & The Couples Company
1:00 AM – The Devil Makes Three
 
311 E 5th St. (unofficial, RSVP)

12:00 AM – WAVVES
12:00 AM – Obits
12:00 AM – Annihilation Time
12:00 AM – Titus Andronicus (photos, photos)
 
Uncle Billy's, 1530 Barton Springs Rd. (unofficial)

7:00 PM – Hillary York
8:00 PM – Paul K.
9:00 PM – Hamell On Trial (album review)
 
United States Art Authority, 510 W 29th St. (unofficial, free)

6:40 PM – The Higher State
7:30 PM – Los Coronas
8:20 PM – The Hall MonitorsWhite Lies
9:10 PM – The Dirty Novels
10:00 PM – Team Robespierre (live review, photos)
10:50 PM – Golden Error
11:40 PM – The Pets

The Velveeta Room, 521 E 6th St.

8:15 PM – Sam Brown
8:30 PM – Hari Leigh
8:40 PM – Gavin Stephens
8:50 PM – Chip Pope
9:00 PM – Natasha Leggero
9:10 PM – Chris Trew
9:20 PM – Alex Koll
9:30 PM – Michelle Biloon
9:40 PM – Marc Maron
10:00 PM – Matt Bearden
10:10 PM – Hannibal Buress
10:20 PM – Mary Van Note
10:30 PM – Mark Agee
10:40 PM – Eugene Mirman
11:00 PM – Matt Ruby
11:25 PM – Sean O'Connor
11:35 PM – Eric Krug
12:00 AM – Pat Thornton
12:10 AM – Martha Kelly
12:45 AM – Janeane Garofalo
1:15 AM – Todd Barry

Share: