SXSW 2019 Preview – Saturday

SXSW 2019 closes out on Saturday....
SXSW

SXSW 2019 Preview - Saturday

South-by-Southwest returns to downtown Austin for its umpteenth year, this time the festival & the music start a little early, Monday-Saturday, March 11th-6th. And for the umpteenth year QRO has put together its massive preview of everyone playing, day & night, official & unofficial, set times, RSVPs and everything:

 

Recommended

 

 

5416 N. FM 973 (RSVP)
CinderBLOCK
The Marcus King Band
Thomas Csorba
Sir Woman
Duncan Fellows
Cinders
E.B. The Younger

809 E 6th St. (unofficial)
Trapapalooza
Troy Ave
Soldier Kidd

Antone’s, 305 E 5th St. (official or RSVP)
Shure Media
3:00pm – Tasha
4:00pm – Jess Williamson
5:00pm – Illiterate Light
6:00pm – Mansionair
7:00pm – Ric Wilson

Audubon Society, 1805 Broadmoor Dr (unofficial)
2:00pm – Sasha & the Valentines
2:50pm – Le Fomo
3:40pm – Fuvk
4:30pm – Hit Like a Girl
5:20pm – Coping Skills
6:10pm – Great Wight

Austin Beer Garden Brewing Co. (free)
Nile Mile Records & Touring
2:00pm – Super Doppler
3:00pm – Matt Hebert
4:00pm – Moonlover
5:00pm – William The Conqueror
6:00pm – THE NIGHT THIEF

Barracuda, 611 E 7th St. (RSVP)
Do512 / WOOT
12:30pm – Hans.
1:30pm – Dehd
2:30pm – Haiku Hands
3:30pm – Psychedelic Porn Crumpets
4:40pm – Walker Lukens

Barracuda Backyard, 611 E 7th St. (RSVP)
Do512 / WOOT
12:00pm – Durand Jones & The Indications
1:00pm – Y La Bamba
2:00pm – Reignwolf
3:00pm – Mike Krol
4:00pm – Alice Phoebe Lou
5:10pm – TBA

Do512, the site for so many of these RSVPs, throws it own ‘Big One’ at Barracuda.

Batch (Inside Stage), 3220 Manor Rd. (unofficial)
Tejas Sessions
11:00am – Jo Schornikow
11:45am – Flowertops
12:30pm – Adam Ostrar
1:15pm – .michael.
2:00pm – Erin Durant
2:45pm – Buck Meek
3:30pm – Glymmur
4:15pm – Heavy Stars
5:00pm – Sun June
5:45pm – R. Lee Dockery
6:30pm – Sybil
7:15pm – Rootless
8:00pm – Conrad Burnham
8:45pm – Sonya Gonzales
9:30pm – Sunbeamer

Batch (Outside Stage), 3220 Manor Rd. (unofficial)
Tejas Sessions
10:30am – Omond House
11:15am – Etla
12:00pm – Long Shadow Duo
12:45pm – Bleachfield
1:30pm – With Great Care
2:15pm – CINEMA
3:00pm – Warm Star
3:45pm – Aura Gaze
4:30pm – cruush
5:15pm – Bryan Gary
6:00pm – Akkad The Orphic Priest
6:45pm – Pat Moon
7:30pm – City Of Dawn
8:15pm – Black Taffy
9:00pm – Damase

Beerland, 711 1/2 Red River St. (free)
Post-Trash
Palberta
A Deer A Horse
Sharkmuffin
Treadles
2:00pm – Grim Streaker
Buck Gooter
tunic
Shady Bug
exhalants
Stove
Blessed
Rick Maguire

Big Easy Bar & Grill, 1806 E 12th St. (free)
Queen of the Scene + Pardner Booking + Cold Lunch Recordings
12:00pm – Big Bliss
12:40pm – Proud Parents
1:20pm – Sleeping Jesus
2:00pm – Deep Cuts
2:40pm – Ecstatic Union
3:20pm – Squid
4:00pm – Cindy Cane
4:40pm – Reptaliens
5:20pm – Gnarcissists
6:00pm – The Phlegms
6:40pm – Telefones

British Music Embassy @ Latitude 30, 512 San Jacinto Blvd. (badges only)
2:10pm – Penelope Isles
3:00pm – Harkin
3:50pm – ISLAND
4:40pm – The Snuts
5:30pm – Fatherson

Carousel Lounge, 1110 E 52nd St. (free)
12:00pm – Campfire Gypsies
12:30pm – RLTVS
1:00pm – Royal Knaves
1:30pm – William Matheny
2:20pm – Nick Swift

Cheer Up Charlie’s, 900 Red River St. (free)
AdHoc
12:30mp – Fury
1:30pm – Video Age
2:30pm – Anemone
3:30pm – Her’s
4:30pm – Mystery Lights
5:30pm – Marked Men

Cheer Up Charlie’s Inside, 900 Red River St. (free)
AdHoc
12:00pm – Gia Margaret
1:00pm – Boy Scouts
2:00pm – Miya Folick
3:00pm – Yves Jarvis
4:00pm – Tiny Jag
5:00pm – DJ Taye

Chuggin’ Monkey, 219 E 6th St. (RSVP)
Austin Synth & Pedal Expo
2:50pm – CLAVVS
TBA

Cooper’s BBQ, 217 Congress Ave. (unofficial)
93.7 KLBJ
2:00pm – Kalu & The Electric Joint
3:00pm – PAWS
4:00pm – Lee Bains III & The Glory Fires

The Dogwood, 715 W 6th St. (free)
Blackfinger
2:00pm – Graveltooth
3:00pm – Jay Stiles Trio
4:00pm – Matt Hubbard Trio
5:00pm – A-Town GetDown
6:00pm – Flyjack

Dozen Street, 1808 E 12th St. (unofficial)
For Spite / Hifikid
Thelma and the Sleaze
Calliope Musicals
Godcaster
3:00pm – Oginalii
favx
Snailmate
Megafauna
Fort Never
Belcurve
Last Chance Riders
Rickshaw Billie’s Burger Patrol
Cat Jaguar
Freight Train Rabbit Killer
Animals for Hands
Mohawk Bends
Pongo

El Mercado, 1302 S 1st St. (unofficial)
WMOT
12:00pm – Jamestown Revival
1:00pm – Drivin’ & Cryin’
2:00pm – Garrett LaBeau
3:00pm – Marcia Ball
4:00pm – Jared Deck
5:00pm – The Peterson Brothers

Embassy Suites, 300 South Congress Ave. (official/free)
4:00pm – Ophelias
5:00pm – Tia Gostelow

Fair Market, 1100 E 5th St. (free)
070 Phi
Cantrell
Chris Canterbury
Desiigner
Ezri
Fashawn
Laura Reed
Lauren Jenkins
Paul Cauthen
Stro
Taylor Bennett
Valee

Flatstock Stage Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St. (official/free)
11:30am – PowerSolo
12:30pm – Big Phony
1:30pm – The Small Glories
2:30pm – ROE
3:30pm – Jony Beltran
3:55pm – DannyBrasco

Full Circle Bar, 1810 E 12th St. (unofficial)
For Spite / Hifikid
Zettajoule
Caleb De Casper
Butthole
Stuyedeyed
Egg Drop Soup
Bizou
Abjects
weep wave
cheap wave
Mourning [A] BLKstar
Black Basements
Spirit Ghost
Nordesta Freeze
Irrevery
Sasha and the Valentines

Giddy Ups, 12010 Manchaca (free)
12:00pm – JR Rose
1:00pm – Melissa Ruth
2:00pm – Josephine Johnson
3:00pm – Jenny Van West
4:00pm – Danny Santos
5:00pm – Medicine Hat
6:00pm – Wild Ponies

Half Step, 75 1/2 Rainey St. (unofficial)
12:00pm – DJ NorthernDraw
12:30pm – Canned Beets
1:45pm – Afrofreque
3:15pm – D-Madness Project
4:45pm – Taméca Jones

Hard Luck Lounge, 3526 E 7th St. (free)
Vinyl Ranch / Nine Banded Whiskey
11:00am – Big Cedar Fever
1:15pm – The Lonesome Heroes
2:00pm – Hang Rounders
2:45pm – Mayeux and Broussard / Kathryn Legendre
3:45pm – Garrett T. Capps
4:45pm – Sarah Shook & The Disarmers
5:45pm – The Golden Roses
6:45pm – Vincent Neil Emerson
7:45pm – Jonathan Terrell
8:45pm – Jaime Wyatt
10:00pm – Kirby Brown

Hideaway Kitchen and Bar, 4323 S Interstate 35 (free)
Rebelle Road
11:00am – Jenny Van West
11:45am – Xander Hitzig
12:30pm – Alice Wallace
1:15pm – KP Hawthorn – The HawtThorns

Holy Roller, 509 Rio Grande St. (badges only)
Back To Amy – Amy Winehouse Exhibit
3:30pm – Kyan

Hotel San Jose, 1316 S Congress Ave. (free)
1:00pm – Tomar and the FCs
2:00pm – Genital Panic
3:00pm – Dylan LeBlanc
4:00pm – Big Joanie
5:00pm – Hayes Carll
6:00pm – Combo Chimbita
7:00pm – Ben Kweller
8:00pm – Edie Brickell & New Bohemians

Hotel Vegas, 1500 E 6th St. (free)
Burger Records
2:00pm – Glove
2:45pm – Dyldo & the Darlins
3:30pm – Scott Yoder
4:15pm – Gravys Drop
5:00pm – Thelma and the Sleaze
5:45pm – Gooch Palms
6:30pm – Thee MVPs

Hotel Vegas Annex, 1500 E 6th St. (free)
Burger Records
2:15pm – Gurr
3:00pm – Pearl and the Oysters
3:45pm – Frankie & the Witch Fingers
4:30pm – Pip Blom
5:15pm – Sara King
6:00pm – John Wesley Coleman
6:45pm – Muther

Hotel Vegas at Volstead, 1500 E 6th St. (free)
Burger Records
2:30pm – Greenwave Beth
3:15pm – Moonwalks
4:00pm – Goodbye Honolulu
4:45pm – BBQT
5:30pm – Blank Tapes

Hotel Vegas Patio, 1500 E 6th St. (free)
Burger Records
2:00pm – Shy Boys
2:45pm – Late
3:30pm – Viagra Boys
4:15pm – Annabelle Chairlegs
5:00pm – The Sloths
5:45pm – The Flytraps
6:30pm – Surfbort

House Wine, 408 Josephine St. (RSVP)
WomenCrush Music
Sister Neapolitan
Nina and The Hold Tight
Lady Chops & The Goddamn Jam
Zinda
Erica Michelle Band
Hannah DiMo
Nicole Amine
Abigail Rose music
Sedona Skies
Caitlin Jemma

Icenhauer’s, 63 Rainey St. (free)
Sound Dessert
12:00pm – Oginalii
1:00pm – CLAVVS
2:00pm – Balto
3:00pm – Vlad Holiday
4:00pm – LUTHI
5:00pm – Spendtime Palace
6:00pm – BEGINNERS
7:00pm – Sharks In The Deep End
8:00pm – New Dialogue
9:00pm – Miles Francis
10:00pm – Señorita Sometimes
11:00pm – Sea Moya

Infinite Monkey Theorem, 121 Pickle Rd. #10 (RSVP)
Planet LA Records
Youth Soul Love
Carissa Johnson
Vanessa Silberman
Mylie and Mark Hardie
Modern Day Picasso
Divided Heaven
Dorton
Megan Blanchard
Fruit & Flowers

International Day Stage Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St. (official/free)
12:00pm – Penelope Isles
1:00pm – Yemi Alade
2:00pm – EFELANTE

The Iron Bear, 121 W 8th St. (free)
Female Frequency / Tom Tom Magazine
12:30pm – Vermilion Bird
1:00pm – Big Joanie
1:30pm – Angela Sheik
2:00pm – Shrine
2:30pm – Primitive Heart
3:00pm – Death Hags
3:30pm – TEEN

Javelina, 69 Rainey St. (free)
Urban Axes
12:00pm – Munch!
12:50pm – vylit
1:50pm – nite
2:50pm – The Trims
3:50pm – Hours Quiet

Kick Butt Coffee, 5775 Airport Blvd. #725 (free)
Altercation Punk Rock BBQ
Sabbath Crow
Steadfast
Dr. Beardface And The Spaceman
Almataha
Heels
Riverside Odds
Over Everything
Despero
F. Woods
Disko Wolves
From Parts Unknown

Final Altercation Punk Rock BBQ.

Latchkey, 1308 E 6th St. (free)
Mostly Strings
Billy Strings
5:40pm – Wood & Wire
Jamie Drake
JP Biondo
Chris Kearner & The Brother Brothers

Lazarus Brewing Company, 1902 E 6th St. (unofficial)
Music For Listeners
12:00pm – Jealous Of The Birds
1:00pm – Boy Azooga
2:00pm – Lowly
3:00pm – DYGL
4:00pm – Thyla
5:00pm – Fanclub
6:00pm – Art School Girlfriend
7:00pm – PAWS

Licha’s Cantina (Courtyard), 1306 E 6th St. (RSVP)
Bluegrass Situation
12:00pm – Erin Rae
1:00pm – Jamie Drake
2:00pm – Robbie Fulks & Linda Gail Lewis
3:00pm – David Wax Museum
4:00pm – SONTALK
5:00pm – Jaime Wyatt
6:00pm – & More
6:30pm – Sarah Shook and The Disarmers

Licha’s Cantina (Sixpoint Stage), 1306 E 6th St. (RSVP)
Bluegrass Situation
11:30am – Big Cedar Fever
12:30pm – Jeremy Pinnell
1:30pm – Cat Clyde
2:30pm – Jade Jackson
3:30pm – The Brother Brothers
4:30pm – Phoebe Hunt
5:30pm – Esther Rose
6:30pm – Angelica Garcia

Lit Lounge, 215 E 6th St. (unofficial)
Faith Verse
Kodak Wyte
II Crunk
Justified
World Rejects
Raw
Roelant
DJ Overcomer

Little Woodrow’s, 520 W 6th St. (RSVP)
Live Vibe
1:00pm – The Unlikely Candidates
2:00pm – Avalanche Party
3:00pm – Illuminati Hotties
4:00pm – Mansionair
5:00pm – Run River North
6:00pm – Deaf Poets

The Local Indoor Stage, 2610 Guadalupe St. (unofficial)
BARF WAVE
1:00pm – Ryker Hall
2:00pm – Ten High
3:00pm – Viet Rahm
4:00pm – PLANET WHAT
5:30pm – Lola Tried
6:30pm – DEZORAH

The Local Outdoor Stage, 2610 Guadalupe St. (unofficial)
BARF WAVE
1:30pm – Leggy
2:30pm – tba
3:30pm – HIGH WAISTED
4:30pm – awakebutstillinbed
5:00pm – Pity Party
6:00pm – camp life
7:00pm – LOAFERS
8:00pm – Pale Tongue
9:00pm – Hidden Empires

The Lost Well, 2421 Webberville Rd. (free)
Northwest Hesh Fest / Austin Terror Fest
3:00pm – Expander
4:00pm – Drainage
5:00pm – Nerveshatter
6:00pm – Flesh Hoarder

Lucy’s Fried Chicken, 2218 College Ave. (free)
12:00pm – Johnny Nicholas
1:00pm – The Rubilators
2:00pm – Brandy Zdan
3:00pm – Peterson Brothers
4:00pm – Scrappy Judd Newcomb
5:00pm – Erika Wennerstrom
6:00pm – Low Cut Connie

Maggie Mae’s, 323 E 6th St. (unofficial)
TMMP
2:00pm – Caleb Grant
3:00pm – Roommates in Rehab
4:00pm – Geno Gottschall
5:00pm – LionThrone
6:00pm – Oreja

Metropolis Apartments, 2200 S Pleasant Valley Rd. (unofficial)
Flaveworld
Riot AF
Sunrise Police
SAUCY YODA
Funkplastic
Evie B
Black Magic Noize
KC Royal
Rugged Method
Blue Tongue
Anthony Maintain
Oreja
Fuya Radio
Laser Tusk
Nalani E. Proctor
GKRS
That Fucking Ivan

Mod Bikes, 1632 S 1st St. (unofficial)
DRINK Outside the BOX
Polar Summer
Girl Skin
Wild Fire

Oskar Blues Brewery, 10420 Metric Blvd. (free)
Money Chicha
El Tule
Dos Santos

Parlor, 4301 W Guadalupe St. (unofficial)
1:00pm – Minge
2:00pm – Yard Work
3:00pm – Halcon Cara
4:00pm – Uh Oh Romeo
5:00pm – The Pleasers
6:00pm – The Mullens
7:00pm – Jesus Christ Superfly

Radio Day Stage Austin Convention Center, 500 E Cesar Chavez St. (official/free)
The Lot Radio
12:00pm – Celeste
12:50pm – Beshken
1:40pm – Graham Van Pelt
2:30pm – Oscar Jerome

The Rustic Tap, 613 W 6th St. (RSVP)
Paul Cauthen
Ryan Wilcox
Cody Huggins
Leon III
Erin Rae
Frankie Leonie
Vincent Neil Emerson
Joshua Ray Walker
5:00pm – Jade Jackson
Rob Baird
Jaime Wyatt
Vandoliers
Eric Tessmer
Quaker City Night Hawks
Chris Shiflett
Paul Cauthen

San Jac Saloon, 300 E 6th St. (free)
Country Fest
12:00pm – Sean Mullin
3:00pm – 9lb. Hammers
6:00pm – Jake DeCasper
10:00pm – Aaron Navarro Band

San Jac Saloon (Jack’s Stage), 300 E 6th St. (free)
Country Fest
3:30pm – Practical Goods
6:30pm – Devin Hale
10:00pm – Will Southern

Scholz Garten, 1607 San Jacinto Blvd. (free)
New Granada
2:00pm – HIGH WAISTED
2:50pm – Versus
3:40pm – Flower
4:30pm – John Vanderslice
5:20pm – Doe
6:10pm – Balms
7:00pm – Bob Nanna & Mark Rose
7:50pm – Eureka California
8:40pm – The Pauses
9:30pm – Five Eight

Scoot Inn, 1308 E 4th St. (official or RSVP)
Brooklyn Bowl
2:00pm – The Marcus King Band
3:00pm – Yola
4:00pm – Durand Jones & The Indications
5:00pm – Broken Social Scene

Sellers, 213 W 4th St. (free)
Sound Dessert
4:00pm – Ryan Cassata
5:00pm – Seán Barna
6:00pm – Prism B tch
7:00pm – T-Rextasy
8:00pm – Fleurt
9:00pm – geexella

Shangri-La, 1016 E 6th St. (free)
Midcoast Takeover
12:00pm – Seen Merch Day Party
3:45pm – Sawyer Fredericks
4:30pm – Vigil and Thieves
5:15pm – Jesus Loves the Atom Bomb
6:00pm – Abandoned Bells

Shangri-La Acoustic Stage, 1016 E 6th St. (free)
Midcoast Takeover
3:30pm – Curtis McMurtry
4:15pm – Kian Byrne
5:00pm – Teri Quinn
5:45pm – Tyne Darling
6:30pm – The Schisms
7:15pm – Shapiro Brothers
8:00pm – Calvin Arsenia
8:45pm – Kemet the Phantom

Shiner’s Saloon, 422 Congress Ave. (free)
Eye In the Sky Collective / Apogee
5:00pm – CLAVVS
5:00pm – TEEN
TBA

Side Bar Inside Stage, 602 E 7th St. (unofficial)
Athens in Austin
12:00pm – Wieuca
12:30pm – The Artisanals
1:00pm – Lee Bains III & The Gloryfires
1:30pm – Katie Schecter
2:00pm – Thayer Sarrano
2:30pm – Faux Ferocious
3:00pm – Caulfield
3:30pm – Wanderwild
4:00pm – Los Coast
4:30pm – Saint Pé
5:00pm – The Medium
5:30pm – Five Eight
6:00pm – Glove
6:30pm – Bambara

Soho Lounge, 217 E 6th St. (RSVP)
YouMade4It
Mo3
Johnny Oz
Lil Jairmy
Sensi Molly & Lil Brook
OTB Fastlane
Bam Rogers
OMB Bloodbath
Orrin King
Clay James
Kidd Kill
Stiff Barbie
Kountryking Mert
Tuffy Doe
Rich Hoodlum
Skull-E
Rob Two
UGK Kidz

Spiderhouse Ballroom, 2908 Fruth St. (unofficial)
Onward Indian Touring
2:00pm – Abjects
4:45pm – Native Sun
6:40pm – Frankie & The Witch Finger
7:00pm – Numb.er
7:20pm – Grim Streaker
TBA

Stephen F’s Bar, 701 Congress Ave. (official/free)
3:00pm – French for Rabbits
4:00pm – Lucy Spraggan
5:00pm – Emily C Browning

Stubb’s, 801 Red River St. (free)
Rachael Ray’s Feedback
Bleachers
Big Boi
Mike D (DJ set)
Lukas Nelson and Promise of the Real
Cautious Clay
Bob Schneider
The Cringe
11:30am – J.S. Ondara
Angie McMahon
Palm Palm
Ben Dickey
Yola
Billy Raffoul
KOLARS

Rachael Ray‘s Feedback returns to feed Stubb’s.

Texas Mist, 1115 Old Bastrop Hwy. (unofficial)
Texas Indie Fest
Your Fearless Leader
The Mistics
Black Note Graffiti
FC Wescott & Afficiandos
Coopertheband
The Complaints
Love Like Fiction
Brent Byrd
Jamie Lynn Vessels
Nashville Non Prophets
Cliff Wheeler Band
Stray Suns

Thicket Food Park, 7800 S 1st St. (free)
1:00pm – Inside Voice
1:45pm – Sleepspent
2:30pm – Blue Tongue
3:15pm – Shackletons
4:00pm – Cruel Summer
4:45pm – If We Wer Turtles
5:30pm – Mike Vincent Fisher
6:15pm – The Defectonauts
6:45pm – As the City Sleeps
7:30pm – Amethyst Blvd
8:15pm – #GOOD

Tiniest Bar in Texas, 817 W 5th St. (official/free)
Best Lil’ Big Fest
12:00pm – JP Saxe
1:00pm – Geowulf
2:00pm – Me Like Bees
3:00pm – Ceramic Animal
4:00pm – The Brummies
5:00pm – Close Talker
6:00pm – Blood Cultures
7:00pm – Faces of Belmez
8:00pm – The Last Bison
9:00pm – TBA
10:00pm – The Matters

TOMS Austin, 1401 S Congress Ave. (free)
3:30pm – Steady Holiday
4:30pm – Cloud
5:30pm – Ivy Sole
6:30pm – Smoke Season

Volcom Garden, 1209 E 6th St. (unofficial)
12:00pm – Slow Caves
1:00pm – Boogarins
2:00pm – theLINE
3:00pm – Obnox
4:00pm – Chai
5:00pm – Warm Drag
6:00pm – Fat Tony

Voodoo Room, 419 E 6th St. (free)
V Productions / Ethics Events
Leg Day
SuperVision
Doeeph
Alec Michael
Kivi

Weather Up, 1808 E Cesar Chavez St. (official/free)
Thrasher / Vans
12:15pm – Razorhumps
1:00pm – Empath
1:45pm – Sneaks
2:30pm – Wand
3:15pm – Fontaines D.C.
4:00pm – Nothing
4:45pm – Amyl & The Sniffers
5:30pm – Viagra Boys
6:15pm – The Black Angels
7:15pm – Rocky Erickson

Thrasher and Vans throw a Death Match at Weather Up.

Whisler’s, 1816 E. 6th St.. (free)
Music Gorilla
1:00pm – Tylur Starks
2:00pm – Winters End
3:00pm – The Sedonas
4:00pm – Terry Robb
5:00pm – Emmanuelle
6:00pm – Bretty Benowitz
7:00pm – DJ Romestallion
8:00pm – TBA
9:00pm – Eddy Smith & The 507
10:00pm – TBA

Willards Case, 1171 Graham St. (unofficial)
EscapeS
12:00pm – Lefty Parker
1:00pm – Saw Black
2:00pm – Queue Queue
3:00pm – special guest
4:00pm – Sorry Girls
5:00pm – Home Body
6:00pm – Graham Van Pelt
7:00pm – Unpopular
8:00pm – Sea Moya
9:00pm – TBA
10:00pm – Reaches
TIME

Yard Dog Gallery, 1510 S Congress Ave. (free)
12:00pm – Wild Seeds
1:00pm – Bluebonnets
2:00pm – Bob Schneider
3:00pm – William Harries Graham
4:00pm – Cotton Mather
5:00pm – Churchwood
6:00pm – Jon Langford & The Far Forlorn

YETI, 220 S Congress Ave. (badges only)
Rob Baird
Erika Wennerstrom
Belle MT
Eric Tessmer
Parker Chapin & Hunter Tynan Davis
4:00pm – Hembree
Leon III
Indianola
Simon Flory
Capyac

Zilker Brewing Company, 1701 E 6th St. (free)
Utopia Fest
TBA

 

 

 

The 04 Lounge, 3808 S Congress Ave. (unofficial)
Whoopsy! Magazine
4:00pm – Mining Uranus
5:00pm – TBA
6:00pm – Sorted scoundrels
7:00pm – This Party Sucks
8:00pm – Wookinapub
9:00pm – DiNOLA
10:00pm – The Swishbucklers
11:00pm – Joecephus and The George Jonestown Massacre
12:00am – Midnight Doctor Green Dreams
1:00am – TBA

18th Floor at Hilton Garden Inn, 500 N Interstate Hwy 35
8:00pm – Seán Barna
9:00pm – Altameda
10:00pm – The Heart Collectors
11:00pm – French for Rabbits
12:00am – JonZ
1:00am – Batty Junior

4528 Highland Terrace (unofficial)
Queen of the Scene
6:00pm – Gustaf
6:30pm – The Wants
7:00pm – the Florists
7:30pm – Products
8:00pm – Glove
8:30pm – gesserit
9:00pm – TWEN
9:30pm – HNRY FLWR
10:00pm – Grim Streaker
10:30pm – Pottery
11:00pm – Cindy Cane
11:30pm – Public Practice
12:00am – chastity

720 Club, 720 Red River St.
SXSW: In the Garage
8:00pm – Tunic
9:00pm – Pleasure Venom
10:00pm – The Dunts
11:00pm – BLXPLTN
12:00am – Gong Gong Gong
1:00am – Ratking

720 Club Patio, 720 Red River St.
SXSW: In the Garage
7:45pm – The Unlikely Candidates
8:45pm – Fripps & Fripps
9:45pm – Cherry Pickles
10:45pm – FOOLS
11:45pm – Scott Yoder
12:45am – The Hermits

ACL Live at The Moody Theater, 310 Willie Nelson Blvd. (unofficial)
5:30pm – Michael Carbonaro

Antone’s, 305 E 5th St. (official or RSVP)
Shure Media
9:00pm – Steady Holiday
10:00pm – JP Saxe
11:00pm – Harkin

Audubon Society, 1805 Broadmoor Dr (unofficial)
7:00pm – Pity Party
7:50pm – gilt
8:40pm – Little Thief
9:30pm – Snailmate
10:20pm – Absinthe Father
11:10pm – Caleb de Casper
12:00am – nova one

Augustine, 86 Rainey St.
Penny Loafer PR
7:45pm – Scott Collins
8:35pm – Collin Russell Mullins
9:25pm – Grace Turner
10:15pm – Darkbird
11:15pm – Quiet Company
12:15am – Cosmico
1:15am – Bloods

Austin Beer Garden Brewing Co. (free)
Nile Mile Records & Touring
7:00pm – Jake Paleschic
8:00pm – Hang Rounders
9:00pm – Jeremy Pinnell
10:00pm – The Tender Things
11:00pm – Star Parks

Austin Taco Project, 500 E 4th St. (official/free)
6:00pm – Rizha
7:00pm – Kidsmoke
8:00pm – Seazoo

Aviator Nation, 1325 S Congress Ave. (free)
8:00pm – Hembree
TBA

Azul Rooftop Pool & Bar at the Westin, 310 E. 5th St. (official/free)
6:00pm – City in the Clouds

Barcelona, 209 E 6th St. (unofficial)
DJ Dan
BadCat

Barracuda, 611 E 7th St.
8:00pm – DJ Confucius Jones
8:45pm – The DOJO
9:00pm – SouthSide Hippie
9:20pm – Country Cousins
9:40pm – Loony
10:00pm – Eazy Boi
10:30pm – Grizz
10:55pm – Jake Lloyd
11:20pm – Nayonne
11:50pm – Deezie Brown
12:10am – J Soulja
12:35am – Harry Edohoukwa
1:00am – The Teeta

Barracuda Backyard, 611 E 7th St.
Bastid’s BBQ
Skratch Bastid
Statik Selektah

BD Riley’s, 204 E 6th St.
7:00pm – Worn-Tin
8:00pm – Reptaliens
9:00pm – Katie Schecter
10:00pm – Ceramic Animal
11:00pm – TEMPESST
12:00am – Spike Vincent
1:00am – Mexico City Blondes

Beerland, 711 Red River St.
Modern Sky
8:00pm – Greenwave Beth
9:00pm – Surfbort
10:00pm – The Mystery Lights
11:00pm – DYGL
12:00am – The Blinders
1:00am – The Chills

The Belmont, 305 W 6th St.
KOOP Radio
7:45pm – Bubble Puppy
8:45pm – Shy Beast
9:45pm – Blackillac
10:45pm – Sixteen Deluxe
11:45pm – Moving Panoramas
12:45am – Shinyribs

Big Easy Bar & Grill, 1806 E 12th St. (free)
Queen of the Scene + Pardner Booking + Cold Lunch Recordings
7:20pm – Godcaster
8:00pm – Z
8:40pm – Mouton
9:20pm – ROOKIE
10:00pm – Datenight
10:40pm – Ten High
11:20pm – VAMANOS
12:00am – Termination Dust

British Music Embassy @ Latitude 30, 512 San Jacinto Blvd.
BBC Radio 1 / PPL & PRS for Music
8:00pm – APRE
9:00pm – Boy Azooga
10:00pm – Anteros
11:00pm – Celeste
12:00am – Easy Life
1:00am – The Amazons

Bungalow, 92 Rainey St.
JUICE
8:00pm – DJ Lokei
8:40pm – Ari The DJ
9:20pm – DJ Wonder
10:00pm – DJ Rosegold
10:40pm – DJ Hella Yella
12:40am – DJ Trill
1:20am – Poizon Ivy the DJ

Got enough DJs there, JUICE?…

Central Presbyterian Church, 200 E 8th St.
Mother Falcon: A Goodnight
7:00pm – Curtis McMurtry
8:00pm – Mother Falcon
9:00pm – Julia Lucille
10:00pm – The Kraken Quartet
11:00pm – Sir Woman

[email protected] Marriott, 300 E 4th St. (official/free)
6:00pm – Joshua Burnside
7:00pm – Pip Hall
8:00pm – Lizzie and the Makers

Cheer Up Charlie’s, 900 Red River St.
Siren Sounds PR
8:00pm – Big Joanie
9:00pm – Pinky Pinky
10:00pm – Public Practice
11:00pm – Bambara
12:00am – A Giant Dog
1:00am – Har Mar Superstar

Cheer Up Charlie’s Inside, 900 Red River St.
Siren Sounds PR
7:45pm – Dropper
8:35pm – High Waisted
9:25pm – The Medium
10:20pm – The Wants
11:15pm – Native Sun
12:10am – Abjects
1:05am – Good Fuck

Continental Club, 1315 S Congress Ave.
Dualtone / SexHawkeBlack Records
8:00pm – William Harries Graham
9:00pm – Jon Dee Graham
10:00pm – Ben Dickey
11:00pm – Hayes Carll
12:00am – Angie McMahon
1:00am – The Iguanas

Cooper’s BBQ, 217 Congress Ave.
8:00pm – Ruby Jane
9:00pm – Collapsing Stars
10:00pm – Gina Chavez
11:00pm – Darling West
12:00am – Western Youth
1:00am – Otis Wilkins

CU29, 720 Brazos St.
Nicole Nite
8:00pm – skirts
9:00pm – fuvk
10:00pm – Soft Streak
11:00pm – Lina Tullgren
12:00am – NOIRE
1:00am – The Other End

Dirty Dog Bar, 505 E 6th St. (free with guest pass)
Metal Monsters of Texas
7:30pm – AAerial
8:15pm – Lug
9:00pm – The Bvtcher
9:45pm – Memories In Broken Glass
10:30pm – An Author, A Poet
11:15pm – Critical Assembly
12:00am – Death Of A Dream
1:05am – Black Heart Saints

The Dogwood, 715 W 6th St. (free)
Blackfinger
7:00pm – Van Wilks
8:45pm – Graham Wilkinson & the Tijuana TrainWreck Horns
10:30pm – Snizz & Friends
12:00am – Hector Ward & the Big Time

Doris Miller Auditorium, 2300 Rosewood Ave.
7:00pm – Jay Drowsy
7:20pm – Princess Barbie
7:40pm – Syndicate Same Ol’
8:10pm – Kydd Jones
8:40pm – Tank Washington
9:05pm – Whiteside
9:25pm – George VonDoom
9:45pm – Vab
10:20pm – Clinton aka DJ Checkmate Davis

Edwin’s, 700 E 6th St. (free with guest pass)
The Color Agent LLC
8:00pm – EBO
8:30pm – Danni Cassette
9:05pm – Love You Later
9:45pm – Mama Duke
10:20pm – Lucy Whittaker
11:10pm – Noah Barlass
11:45pm – Sonic
12:30am – DJ Breezah & DJ Lolo

Elephant Room, 315 Congress Ave.
8:00pm – Zack Varner
9:00pm – Beto and the Fairlanes
10:00pm – Artimus
11:00pm – Tarik Hassan
12:00am – Zona Tango
1:00am – Ephraim Owens

Elysium, 705 Red River St.
Yamaha Guitars
8:20pm – Bizou
9:10pm – Thelma and The Sleaze
10:00pm – Royal Thunder
11:00pm – Polyplastic
12:00am – Laura Carbone
1:00am – Drab Majesty

Empire Control Room, 606 E 7th St.
9:00pm – BBY Kodie
10:00pm – Tisakorean
10:30pm – Lil Jairmy
12:00am – Q Da Fool
12:30am – Maxo Kream

Empire Garage, 606 E 7th St.
Beer n Tacos
9:00pm – 6ORN
9:30pm – Da Deacon
9:50pm – RUNWAY RICHY
10:25pm – Da Baby
11:10pm – NLE Choppa
11:25pm – Killumantii
1:30am – Trae Tha Truth
The Lvrds

Esther’s Follies, 525 E 6th St.
8:00pm – Pablo Dylan
9:00pm – Saint Lo
10:00pm – Super Doppler
11:00pm – David Wax Museum
12:00am – Kandle
1:00am – Big Wy’s Brass Band

Fair Market, 1100 E 5th St. (free)
Asian Doll
Hoodrich Pablo Juan
J Soulja
Kelechi
Lightskinkeisha
Paper Mashay
Ponce De’leioun
Q Money
Wifisfuneral
Yung Mal

Fairmont Austin, 101 Red River St. (official/free)
6:00pm – Da Chick
7:00pm – MOUGLI

Flamingo Cantina, 515 E 6th St.
Nerdcore
8:00pm – Cutesylvania
8:25pm – Kadesh Flow
9:15pm – LEX the Lexicon Artist
9:40pm – Shubzilla x Bill Beats
10:10pm – Mikal kHill
10:30pm – Dual Core
10:55pm – Crunk Witch
11:25pm – Schaffer the Darklord
11:55pm – MC Frontalot
12:30am – More Or Les
1:00am – Danger Grove

Giddy Ups, 12010 Manchaca (free)
7:00pm – TBA
8:00pm – Brother & The Hayes
9:00pm – Wink Keziah
10:00pm – The Lawless
11:00pm – Hill Country Revival

Half Step, 75 1/2 Rainey St.
Casa Urbana
8:00pm – Cesar Santalo
9:00pm – TRïP TRïP
10:00pm – Méne
12:00am – PJ Sin Suela
1:00am – María y Jose

The Hideout, 617 Congress Ave.
8:00pm – Kapil Seshasayee
9:00pm – ORI
10:00pm – Gaelynn Lea
11:00pm – PHI
12:00am – Soriah
1:00am – Cosmic Botanica

Highland Lounge, 404 Colorado St.
Digiwaxx / Bavent Street Live / OkayAfrica
Hosted by LydRock & Chukuwunos Ofili
Mayorkun
Anatii
Yemi Alade
Victoria Kimani
Aramide
Major League DJz
Adekunle Gold
JOJO ABOT
SHIRAZEE
DJ TopDonn
Alternate Sound
Kofi Skills

Hilton Cannon and Belle, 500 E 4th St. (official/free)
6:00pm – JonZ
7:00pm – ORI
8:00pm – Lucy Spraggan

Hotel Indigo, 810 Red River St. (official/free)
6:00pm – Theodore
7:00pm – Moonlover

Hotel Van Zandt, 605 Davis St. (official/free)
Kessler Presents
7:00pm – Joshua Burnside
8:00pm – LUTHI
10:00pm – Justin Townes Earle
Moon Taxi

Hotel Vegas, 1502 E 6th St.
7:15pm – Pscience
8:00pm – Buck Biloxi
8:45pm – AKAW!
9:30pm – Die Group
10:15pm – Trampoline Team
11:00pm – DEATHCHANT
11:45pm – Banquet
12:30am – Death By Unga Bunga

Hotel Vegas Annex, 1502 E 6th St.
7:30pm – Faux Ferocious
8:15pm – Banditos
9:00pm – Flesh Lights
9:45pm – Cheap Fur
10:30pm – Miss World
11:15pm – Sarah Bethe Nelson
12:00am – Psychedelic Porn Crumpets
12:45am – The Tough Shits

Hotel Vegas at Volstead, 1502 E 6th St.
7:00pm – Mom and the Mailman
7:45pm – Lovelorn
8:30pm – Damak
9:15pm – Boofin Tylenol
10:00pm – Loteria
10:45pm – Gymshorts
11:30pm – Teddy and The Rough Riders
12:15am – Borzoi
1:00am – Church of Sun

Hotel Vegas Patio, 1502 E 6th St.
7:15pm – CHAI
8:00pm – Burnt Skull
8:45pm – Daddy Long Legs
9:30pm – The Stitches
10:15pm – The Briefs
11:00pm – Mujeres Podridas
11:45pm – Robert Johnson and the Memphis Mafia
12:30am – Dirty Fences

Hyatt Regency, 208 Barton Springs Rd. (official/free)
7:00pm – French for Rabbits

Independence Brewing Co., 3912 Todd Ln. #607 (free)
Brewtal Bazaar
Death Will Tremble
Fall
Hiraeth

The Iron Bear, 121 W 8th St. (free with guest pass)
8:00pm – Sphynx
9:00pm – Holy Boy / Helene Alexandra Jæger
10:00pm – Light Vibes
11:00pm – Feels
12:00am – Georgi Kay
1:00am – JSPH

Javelina, 69 Rainey St.
Monstruos del Mañana
EFELANTE
The Kitsch
The Red Pears
Yorka

Kick Butt Coffee, 5775 Airport Blvd. #725 (free)
8:30pm – Nerveshatter
9:00pm – The Ghost Next Door
9.30pm – Kook
10:00pm – High Priestess
10:45pm – Funeral Horse
11:30pm – Witchcryer
12:15am – Devil to Pay
1:15am – The Hazytones

Lamberts, 401 W 2nd St.
Sofar Sounds
8:00pm – Jessie Frye
9:00pm – Abraham Alexander
10:00pm – J.S. Ondara
11:00pm – Anna Shoemaker
12:00am – Dear Boy
1:00am – Fatherson

Las Perlas, 408 E 7th St.
8:00pm – Lina Tullgren
9:00pm – Lunar Vacation
10:00pm – Tallies
11:00pm – I Know Leopard
12:00am – Cumulus
1:00am – ings

Licha’s Cantina (Courtyard), 1306 E 6th St. (RSVP)
Bluegrass Situation
8:00pm – VOLK
9:00pm – The Rad Trads
10:00pm – The Bluegrass Outfit
11:00pm – Frederico7

Licha’s Cantina (Sixpoint Stage), 1306 E 6th St. (RSVP)
Bluegrass Situation
7:30pm – Jenny Parrott
8:30pm – The Yawpers
9:30pm – Molly Ruth
10:30pm – The Hang Rounders

The Little Darlin’, 6507 Circle S Rd. (free)
Freight Train Rabbit Killer

The Local Indoor Stage, 2610 Guadalupe St. (unofficial)
BARF WAVE
7:30pm – Chromagnus
8:30pm – Local Champion
10:00pm – The Phlegms
10:45pm – Upsetting
11:30pm – Sub-Sahara
12:15am – Honey and Salt

The Lost Well, 2421 Webberville Rd. (free)
Northwest Hesh Fest / Austin Terror Fest
8:00pm – Nate
9:00pm – Blood Incantation
10:00pm – Wolfie Warship
11:00pm – Necrot
12:00am – Kool Keith

Lucille, 77 Rainey St.
Brasil Music Club
8:00pm – Luedji Luna & DJ Nyack
9:00pm – Xenia França
10:00pm – Boogarins
11:00pm – Bixiga 70
12:00am – Karol Conka
1:00am – J Brasil

Maggie Mae’s, 323 E 6th St. (unofficial)
TMMP
7:00pm – Brush Poppers
8:00pm – Jocelyn Donegan
9:00pm – Local Import
10:00pm – River Barons
11:00pm – Black Eyed Blonde
12:00am – FORREST AND THE FIRES
1:00am – Tommy Rebel and the Righteous

The Main, 610 E 6th St.
Pink Elephant Radio hosts
8:00pm – DJ Nevolution
8:20pm – Kyeezy
8:80pm – JET THE 3RD
9:00pm – Bugz Gutta
9:20pm – BdotCroc
10:00pm – Cece Hustle
10:20pm – Doug Thee Savage
10:45pm – GUCH
11:10pm – VOCKAH REDU
11:35pm – Aina Brei’Yon
12:05am – Kidd kenn
1:00am – Bobby Lytes
1:30am – Dama Nilz

The Main II, 603 Red River St. (free with guest pass)
International Hip-Hop
8:00pm – GoDJKnowledge & The Trendsetters
9:00pm – Pasha
9:30pm – Broder John
10:00pm – New Fame
10:35pm – Dwagie
11:10pm – Carmouflage Rose
11:45pm – Hans.
12:20am – Ace Tee
12:55am – Kwame
1:25am – JP THE WAVY

Malverde, 400-B W 2nd St.
8:00pm – [istandard]

Mohawk Indoor, 912 Red River St.
CMMNTY
8:00pm – Rob4Real
8:15pm – Koo Qua and DJ Alisha B
8:30pm – Shah
8:50pm – h2the
9:20pm – Flavia
9:45pm – Camp Nowhere (Christopher Lister)
10:15pm – Danny Ali
10:40pm – Radamiz
11:00pm – DEVMO
11:20pm – MC Bravado
12:10am – Cory Kendrix
12:40am – Kosha Dillz
1:05am – The Palmer Squares
1:35am – Aaron Cohen

Mohawk Outdoor, 912 Red River St.
HONCHO
DJ Five Venoms

Nomad Bar, 1213 Corona Dr. (unofficial)
Whoopsy! Magazine
4:00pm – The Inverters
5:00pm – Cartwheel
6:00pm – Line Of Fire
7:00pm – Scorpio Rising
8:00pm – Oh Hell No!
9:00pm – Masonic Wave
10:00pm – Pong 11 Dickins
12:00am – Lawnraker
1:00am – Knives

Palm Door on Sabine, 401 Sabine St.
8:00pm – Big Cedar Fever
9:00pm – Carrie Fussell
10:00pm – Harvest Thieves
11:00pm – Trouble in The Streets
12:00am – Booher

Palm Door on Sixth, 508 E 6th St.
Swank PR / Spice Gang
8:00pm – Mayor Muney
8:15pm – BAINESGOD
9:05pm – Jody Marsailus
9:20pm – Mari
10:20pm – Kid Med
10:40pm – RIKKIE KHRI$T
11:00pm – James Cam’Ron
11:15pm – Vic Lloyd
1:00am – Valee

Palm Door on Sixth Patio, 508 E 6th St.
Care Free Black Girl
7:55pm – Oro Five
8:00pm – DJ Euts
9:00pm – DJ 0ceanz_
10:05pm – JACHÈ
10:25pm – LolaBunz
10:45pm – The Queendom
11:05pm – Neila
11:20pm – DJ Kay Cali
11:25pm – Yoshi Vintage
11:45pm – Ari Chi
12:05apm – Liana Banks
12:25am – Ayanis
12:45am – Quanna
1:05am – Yung Baby Tate
1:30am – bbymutha

Parish, 214 E 6th St.
Park the Van Records
8:00pm – Honyock
9:00pm – minihorse
10:00pm – Oh, Rose
11:00pm – Gabriella Cohen
12:00am – Cayucas
1:00am – BRONCHO

Plush, 617 Red River St. (free with guest pass)
Geno Cochino & Friends
7:55pm – Kemst
8:00pm – NeverNude
8:30pm – Sharkweek
9:00pm – Irk
9:30pm – BOGL
10:00pm – Flinch
10:45pm – TRiLLBASS
11:30pm – Kelly Dean
12:15am – Geno Cochino
1:00am – 6Blocc

Rachael Ray’s Feedback House, 1102 E Cesar Chavez St. (invite-only)
6:30pm – City of the Sun
7:30pm – Rotto’s Magic Act
8:30pm – The Cringe
9:30pm – SONTALK

Russian House, 307 E 5th St.
Sounds from the World
8:00pm – åMBe
9:05pm – Collectif Medz Bazar
10:10pm – Bohemian Betyars
11:25pm – Sonámbulo Psicotropical
12:45am – 47SOUL

Saxon Pub, 1320 S Lamar Blvd.
8:00pm – Johnny Nicholas
9:00pm – Edan Archer
10:00pm – Love & Chaos
11:00pm – Deanna Wheeler
12:00am – Elaina Kay
1:00am – K.C. Harris

Scoot Inn, 1308 E 4th St.
Brooklyn Bowl / Brooklyn Vegan / SIOLM
8:00pm – Grim Streaker
9:00pm – Weakened Friends
10:00pm – Charly Bliss
11:00pm – Ringo Deathstarr
12:00am – …And You Will Know Us By the Trail of Dead

Locals like …And You Will Know Us By the Trail of Dead (playing Madonna in full) and Ringo Deathstarr close out SXSW with New York’s Brooklyn Bowl & Brooklyn Vegan.

ScratcHouse, 617 E 7th St.
8:00pm – Sick Morrison
8:30pm – Oso Negro
9:00pm – Skiper RMZ
9:30pm – Curse
10:00pm – Serko Fu
10:40pm – Jony Beltran
1:00am – DannyBrasco

ScratcHouse Backyard, 617 E 7th St.
8:00pm – League DJs (DJ JRO & DJ D.Best)
9:05pm – LIL T
9:25pm – Picture My Vision Entertainment
9:45pm – Dox Black
10:05pm – BehindTheFrames
10:25pm – KPthaProfit & City
10:45pm – LIL YODAA
11:05pm – Dre Prince
11:25pm – Shirt Off Fe
11:45pm – Sertified
12:25am – DSR (Dominican Jay, $ Dot, DoWrong)
12:50am – G-Side
1:20am – Doughbeezy

Seven Grand, 405 E 7th St.
Terrible Records
8:00pm – Pottery
9:00pm – Del Water Gap
10:00pm – Claud
11:00pm – Two People
12:00am – Miya Folick
1:00am – Kirin J Callinan

Shangri-La, 1016 E 6th St. (free)
Midcoast Takeover
6:45pm – the medicine theory
7:30pm – Dead Voices
8:15pm – NuBlvckCity
9:00pm – Hi-Lux
9:45pm – Verbose
10:30pm – Freight Train Rabbit Killer
11:15pm – Hot Suede
12:00am – The Almighty Trouble Brothers

Sheraton BackYARD, 702 E 10th St.
7:15pm – Revelation Mizik
7:35pm – Adam David
7:55pm – IAMTUNE
8:15pm – DYLI
8:35pm – Walkney
8:55pm – AdELA
9:15pm – Tangina Stone
9:35pm – Tiana Kocher
9:55pm – Angie Rose
10:15pm – Treehouse!
10:40pm – June’s Diary
11:10pm – Alex Di Leo
11:40pm – Citizen Shade

Speakeasy, 412 Congress Ave. D
Sol Life
8:00pm – Vanessa Zamora
8:40pm – Y La Bamba
9:35pm – Olmeca
10:15pm – El Indio – World Hood
11:20pm – Dos Santos
12:10am – Ziminino
1:00am – Chief Boima

Speakeasy Kabaret, 412 Congress Ave. D
Sol Life
8:00pm – Savage Family
8:50pm – Dioganhdih
9:30pm – FR333
10:10pm – Spacewalker
10:50pm – The Philharmonik
11:40pm – Chhoti Maa
12:20am – Found Sound China Artists

Stephen F’s Bar, 701 Congress Ave. (free with guest pass)
8:00pm – Norma
9:00pm – John Vincent III
10:00pm – Harmony Byrne
11:00pm – Kyan
12:00am – Will Varley
1:00am – JP Saxe

Stubb’s, 801 Red River St.
J.I.D

Swan Dive, 615 Red River St.
The Line of Best Fit
8:00pm – Art School Girlfriend
9:00pm – Jealous of the Birds
10:00pm – Baywaves
11:00pm – whenyoung
12:00am – Her’s
1:00am – body type

Swan Dive Patio, 615 Red River St.
Level
7:45pm – Halima
8:35pm – Bathe
9:25pm – Dreamer Boy
10:15pm – Briston Maroney
11:15pm – Slow Pulp
12:15am – Sophie Meiers
1:15am – Dayglow

SXSW Outdoor Stage at Lady Bird Lake, 900 W Riverside Dr. (official/free)
6:00pm – William Tyler
6:40pm – Courtney Marie Andrews
7:35pm – Andrew Bird
8:45pm – Patty Griffin

Singer/songwriters like Patty Griffin and Andrew Bird for the final day of SXSW Outdoor Stage at Lady Bird Lake.

The Townsend, 718 Congress Ave. #100
8:00pm – THERE
9:00pm – Indigo Sparke
10:00pm – The Desert
11:00pm – Gabriel Royal
12:00am – Emilie Kahn
1:00am – Laura Misch

Uber Eats House, 612 W 4th St. (platinum/music badges & artist wristbands only)
Chloe
9:00pm – Finneas
10:00pm – Billie Eilish

Catch last year’s SXSW break-out star, Billie Eilish, closing out the 2019 edition.

Valhalla, 710 Red River St.
Negative Gain
8:00pm – Viva Non
9:00pm – Standalone
10:00pm – DSTR
11:00pm – Twin Tribes
12:00am – Goo Munday
1:00am – Mr.Kitty

The Velveeta Room, 521 E 6th St.
Green Room Music Source
8:00pm – OSOG
9:00pm – Ramblin’ Deano (of Waco Brothers)
10:00pm – Wild Ponies
11:00pm – Maudlin
12:00am – The Shackletons
1:00am – Sawyer Fredericks

Victorian Room at The Driskill, 604 Brazos St.
8:00pm – Suzan Köcher
9:00pm – La Terza Classe
10:00pm – Jackie Bristow
11:00pm – Quivers
12:00am – Emma Elisabeth
1:00am – Wintersleep

Voodoo Room, 419 E 6th St. (free)
V Productions
Dropt & Friends w/ Special Guest
Jayceeoh
Dropt
Kewl kris
madhatter
Blaize
Gamma
non chalant
Marst & rob
Koss
Rizzo
n human
fuxx B2B triplesixx

 

Here is a handy map of all the venues:

 

Categories
Features